Amerikai egyetemi kutatók fejlesztettek ki egy olcsón gyártható, karkötőre emlékeztető szerkezetet, amely összezavarja a viselője környezetében működő mikrofonokat.

Az okos hangszórók és a velük járó mikrofonok az elmúlt években egyre több helyen bukkannak fel: egyes felmérések szerint már minden negyedik amerikai felnőtt olyan háztartásban lakik, ahol legalább egy digitális asszisztens működik. Ez azonban nem jelenti, hogy csak ők engedik be a Google-t vagy az Amazont a legbensőbb magánéletükbe. Az okos otthoni eszközök működéséhez szükség van ugyan a tulajdonosok beleegyezésére az adatgyűjtéshez, de ez jórészt csak formalitás, hiszen enélkül a gépeket sem lenne értelme megvásárolni. A rendszerek azonban nem csak a hozzájárulókról készítenek kép- vagy hangfelvételeket, hanem azok környezetéről is.

Ehhez vegyük hozzá, hogy már a legnagyobbak között sincs olyan szolgáltató, amelynek nevéhez ne tapadna valamilyen adatkezelési botrány, legyen szó adatszivárgásokról, a megfelelő jogosultságokkal rendelkező munkatársak visszaéléseiről vagy egyszerűen olyan hangrögzítő komponensekről, amelyek jelenlétéről a gyártó elfelejtette tájékoztatni a felhasználókat. Magyarázat persze mindig mindenre lesz, de amikor olyan hangfelvételek kerülnek illetéktelen kezekbe, amelyeket a Google asszisztense inaktív állapotában rögzített, akkor az embert egyszerűen nem érdekli, hogy a szolgáltató műszaki problémáról, az alvállalkozók hibájáról vagy napkitörésekről szóló indoklásokkal jön elő.

Már nincs mód egyesével számon tartani őket

A The New York Times beszámolója szerint a Chicagói Egyetem kutatói egy olyan karperecet készítettek, ami összezavarja a viselője környezetében működő mikrofonokat – példul azokat, amelyek a digitális asszisztensekben dolgoznak. A "csend karkötőjének" nevezett, valójában igencsak bumfordi eszköz összesen 24 darab, ultrahangos jelek kibocsátására alkalmas hangszóróval van felszerelve. Ezek a magas frekvencián kiadott (a kutyák és legfeljebb a kisgyerekek által hallható) hangok a mikrofonokon keresztül statikus zajként jelennek meg, praktikusan kioltva a beszédhangot, és így rögzítésre alkalmatlanná téve mindazt, amit a beszélő meg akar tartani magának.

A NYT cikke az egyik egyetemi kutatót is idézi, aki szerint manapság már nagyon könnyű belefutni olyan helyzetekbe, amikor valamilyen módon rögzítik a hangunkat, így a karkötőt egy hatékony, általános védelmi technológiának szánják. A felhasználónak ugyanis nem kell foglalkoznia vele, hogy pontosan hol és milyen módon vehetik fel a szavait, egyszerűen csak be kell kapcsolnia a készüléket; bár a különböző mikrofonokkal így is elkészülnek a felvételek, azok üresek lesznek, visszajátszva már nem lehet meghallgatni az eredeti hangokat. A különleges, hordható elektronikai eszköz (wearable) egyelőre csak prototípus formájában létezik, de készítői szerint darabonként nagyjából 20 dolláros költséggel lehetne gyártásba küldeni, ami iránt egyébként már egy csomó cég érdeklődik is.

A dolog így néz ki a gyakorlatban:
 


A lap beszámolójában megszólaló Ben Zhao, a Chicagói Egyetem számítástechnika-professzora úgy látja, hogy a jövőben kénytelenek leszünk hozzászokni a minket állandóan körülvevő (kép- vagy hangrögzítésre is alkalmas) gépekhez. Ez azonban azt jelenti, hogy potenciálisan bármelyik kompromittálódhat közülük, amit feltételeznünk is kell róluk; a "bizalom körének" ennél lényegesen szűkebbnek kell lennie, sokszor az ember saját testének határainál sem terjedhet tovább. Különösen, hogy a rosszindulatú beavatkozásra sincs szükség, ha valaki mondjuk véletlenül ébreszt fel egy okos otthoni eszközt valamilyen beszélgetés során – nem véletlen, hogy egyes amerikai államokban már a helyi törvényhozás elé került, hogy az asszisztensek csak aktív beleegyezést követően készíthessenek és tárolhassanak felvételt.

Biztonság

Nem sok mindenkit érdekel az Apple szuperszemüvege

A beszámolók alapján elolvadt az érdeklődés a Vision Pro headsetek iránt, az Apple néhány üzletében szinte nem is keresik a gyártó legújabb hardveres termékét.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.