A gyártó szerint ez nem volt titok, bár a felhasználókat elfelejtették értesíteni róla. Gond egy szál se, mert soha nem használták semmire.

A digitális gazdaságban már a hányingerig ismételt szlogen a felhasználói bizalom értéke, amit a technológiai multik a legbecsesebb kincsüknek tartanak, és oroszlánként védelmeznek. Erről menetrend szerint meghallgathatunk egy rövid eszmefuttatást, amikor a szóban forgó bizalmat megrendíti valamilyen mulasztás vagy pofátlan átverési kísérlet, és mindenki abban a tudatban térhet nyugovóra, hogy szolgáltatója a látszat ellenére is a felhasználói adatok védelmének gondolatával kel és fekszik. Erre legújabban a Facebook szolgáltat példát szinte heti rendszerességgel, de a technológiai multik szinte mindegyike belefutott már hasonló ügyekbe.

A legújabb sztori a Google egyik hardveres termékéhez, a Nest Secure okos otthoni csomaghoz kapcsolódik, amelyhez a vállalat február elején jelentett be egy újabb frissítést. Ez a Google Assistant virtuális asszisztens már meglévő integrációja mellett lehetővé teszi, hogy a Nest Secure önmagában is egy okos hangszóróként működjön. Az eszköz zenét továbbra sem fog tudni lejátszani, de elhelyezkedésének köszönhetően (ami valószínűleg a bejárati ajtó mellett lehet) praktikus lehet, ha olyasmire kíváncsi az ember, mint hogy a hóna alá csapja-e az esernyőjét elinduláskor.

Kisebb szépséghiba, hogy mindehhez nyilvánvalóan egy mikrofonra is szükség lesz, ami ezek szerint már ott lapul a készülékben – erről azonban a felhasználókat elfelejtették tájékoztatni, amikor a riasztót, a kezelőfelületet és a szenzorokat tartalmazó csomagot megvásárolták. A Google a felfedezésről beszámoló lapok kérdésére készségesen elismerte, hogy hibát követett el, amikor a mikrofont nem tüntette fel a technikai specifikációk között, de hangsúlyozta, hogy az alapértelmezett módon soha nem volt aktív állapotban, a funkcióhoz ugyanis a felhasználó jóváhagyására van szükség.

Egy biztonsági termék esetében ez több mint ciki

A magyarázat szerint a komponens a későbbiekben bevezethető új biztonsági készségek miatt került bele az eszközbe, mint amilyen a törött üveg hangjának érzékelése lenne. Mindez teljesen értelmesen hangzik, de az embernek egyből olyasmi jut eszébe róla, mint mondjuk a 2010-es Street View minibotrány. Akkor több országban, így Németországban és Angliában is nyilvánosságra került, hogy a Google Street View szolgáltatásának képeit rögzítő autók nem csak fotóztak, de a vezeték nélküli hálózatok információit is szorgosan gyűjtötték.

A vállalat akkor is elismerte felelősségét, de a jogosulatlan adatgyűjtést szerencsétlen véletlennek titulálta, később pedig közölte, hogy az incidens nyomán külső hatóságokkal is együttműködve, hónapig dolgozott belső adatvédelmi irányelveinek és folyamatainak fejlsztésén. A mostani esetben is frissítették a terméket bemutató oldalukat (az eredeti, február eleji állapot itt érhető el), és innentől a dolgot ad acta tehetnénk, azoban a kérdés itt sem elsősorban a gyártó jóhiszeműségéről szól. A felhasználói bizalom ugyanis nem (vagy nem elsősorban) azért rendülhet meg az ilyen ügyekben, mert bárki is ennyire primitív trükközést feltételezne a Google részéről – inkább arról van szó, hogy a netre csatlakozó eszközöket fel is lehet törni, így az ügyfelek joggal várhatták volna el, hogy felvilágosítsák őket egy sokadik potenciális veszélyforrásról.

Az okosotthonokba szánt technológiákat fejlesztő Nest még 2014-ben került a Google tulajdonába, ami az idő szerint a társaság történetének második legnagyobb értékű cégfelvásárlása volt. 2015-ben, az Alphabet-féle átszervezés során ismét önálló szervezeti egységgé alakították, hogy aztán tavaly megint a Google hardveres részlege alá csapják a némileg félremenedzselt és egyelőre üzletileg sem túl sikeres céget. A több komponensből álló Nest Secure otthoni biztonsági rendszert 2017 szeptemberében mutatták be és novembertől volt megvásárolható.

Biztonság

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.