De összesen ennek majdnem háromszorosát fizeti a cég azért, hogy peren kívül lezárja a több leányvállalatánál felmerült zűrös ügyletek kapcsán indított eljárásokat.

Pont került a másfél éve felszínre bukott, Magyarországot érintő microsoftos korrupciós botrány végére. Legalábbis az Egyesült Államokban, ahol az anyavállalatnak sikerült megegyezésre jutni a kormányzat képviselőivel.

Egész olcsón megúszták

A hétfőn kötött megállapodás több országot és ügyet is érint. A Reuters beszámolója szerint a Microsoft Magyarországnak 8,75 millió dollár büntetést kell fizetnie azért, mert munkatársai üzleti költségként tűntettek fel összegeket, amelyek egy része közvetítő cégeken keresztül hazai állami szervezetek képviselőinél landoltak kenőpénzként.

A másik, nagyobb csomag több mint 16,5 millió dollárba kerül az anyavállalatnak. Ezért cserébe a Microsoft mentesül a további perek alól, amelyek négy országban észlelt, illegálisnak vélt gyakorlatok miatt indulhattak volna. Szaúd-Arábia, Thaiföld és Törökország mellett ezen a listán is ott találjuk hazánkat, ám arról nincs pontos információ, hogy itt mi volt a probléma.

Bár az összesen 25,3 millió dollár egyáltalán nem kis összeg, de mind a cég éves árbevételéhez viszonyítva, mind a maximális kiszabható bírságot nézve azt lehet mondani, hogy olcsón sikerült lezárni az ügyet.

A USA törvényei akkor is lehetőséget adnak az ügyészségnek a cselekvésre, ha egy vállalatnál más országokban elkövetett tevékenységével kapcsolatban merül fel korrupció gyanúja. Igaz, a külföldi cselekmények vizsgálatában meglehetősen szűkös az eszköztáruk. Az ügy hazai vonatkozásait teljes mélységében természetesen a magyar ügyészségnek lenne lehetősége vizsgálni, de mint ahogy arról az Index tavaly ősszel beszámolt, nem úgy tűnik, hogy itthon ennek bármi következménye lenne.

Csúnya sztori

A történet meglehetősen régre, még 2012-re nyúlik vissza, amikor a Microsoft erőteljes lobbitevékenységbe kezdett, hogy jó helyzetet biztosítson magának az állami közbeszerzésekben. A lobbizás sikeres volt, mivel a következő években hasítottak a magyarországi értékesítések – évi 30 millió dollárnyi szoftvert adtak el a magyar államnak. (2015-ben a magyar lett a Microsoft legjobban teljesítő leányvállalata.) Ehhez a Microsoft is hozzátette a magáét, mert az eladást ténylegesen bonyolító partnercégeknek akár 30 százalék kedvezményt is biztosított az irodai szoftverekre. A probléma azonban az volt, hogy a kedvezmény már nem a költségvetés terheit enyhítette, ugyanis a nagy volumenben értékesítő viszonteladók lényegében listaáron adták tovább a termékeket.

Az ügyre elsőként vállalaton belül derült fény. Ezt követően 2017 decemberében a hazai leányvállalat váratlanul szerződést bontott három fontos ún. LAR-partnerével (Large Account Reseller): a RacioNettel, az Euro One-nal és az azóta Jászai Gellért irányítása alá került Humansofttal. A magyar leányvállalat etikai okokra hivatkozva vonta meg tőlük a Microsoft-temékekre vonatkozó értékesítési jogot, majd egymás után megszabadult több, az időszak alatt vezető pozícióban dolgozó munkatársától.

A megállapodás értelmében a Microsoft elismeri az ügyben a felelősségét, és azt is, hogy bizonyos, már nem a vállalatnál dolgozó munkatársai részt vettek az illegális tevékenység elkendőzésében. Az ügyészek azt is megállapították, hogy a mennyiségi kedvezményként elszámolt összeg egy része magyar kormányzati szervezetek képviselőinél landolt.

Piaci hírek

A vezérigazgatók egyszerre imádják és rettegik az MI-t

A CEO-k közül megdöbbentően sokan hoztak már üzleti döntéseket a ChatGPT válaszaira alapozva. Az első számú vezetők fele szerint pozíciójukat idővel teljesen átveszik az algoritmusok.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.