Az amerikai igazságügyi minisztérium és a SEC is vizsgálja a cég magyarországi állami szoftverértékesítéseit.

Már az amerikai hatóságok is vizsgálják a Microsoft magyarországi állami értékesítéseit – írja a The Wall Street Journal (WSJ). Az amerikai igazságügyi minisztérium és az amerikai tőzsdefelügyelet, a SEC (Securities and Exchange Commission) korrupció és megvesztegetés ügyében nyomoz. A vizsgálat nem korlátozódik a cég magyarországi tevékenységére. Mint a WSJ írja, a 2013-14-es időszakban további öt országban, Kínában, Olaszországban, Oroszországban, Romániában és Pakisztánban is találtak hasonló módon lebonyolított ügyleteket.

A magyarországi botrány tavaly decemberben robbant ki, amikor a Microsoft Magyarország váratlanul szerződést bontott három fontos ún. LAR-partnerével (Large Account Reseller), a RacioNettel, az Euro One-nal és az azóta a Mészáros-birodalom részévé vált Humansofttal. A magyar leányvállalat etikai okokra hivatkozva vonta meg tőlük a Microsoft-temékekre vonatkozó értékesítési jogot, és még az sem érdekelte, hogy ezzel komoly fennakadást okozott az értékesítési láncban.

Hogyan lehet a kákán csomót keresni?

Olcsón kell venni, és drágán eladni – nagyjából ezt a pofonegyszerű modellt követték a tavaly kirúgott magyar LAR-ok is.

A történet a WSJ szerint 2012-re nyúlik vissza, amikor a Microsoft erőteljes lobbitevékenységbe kezdett, hogy jó helyzetet biztosítson magának az állami közbeszerzésekben. 2012 novemberében a Microsoft egyik kulcsembere, az akkori operatív igazgató, Kevin Turner Magyarországra utazott (aki egyébként tizenegy év után 2016 nyarán távozott a vállalattól), és Orbán Viktorral is találkozott. A miniszterelnök a lap értesülései szerint a megbeszélésre magával vitte több magyar cég vezetőjét is.

A lobbizás sikeres volt, mivel a következő években hasítottak a magyarországi értékesítések – évi 30 millió dollárnyi szoftvert adtak el a magyar államnak. Az ügylet annyira sikeres volt, hogy 2015-ben a magyar lett a Microsoft legjobban teljesítő leányvállalata. Ehhez a Microsoft is hozzátette a magáét, mert a partnercégeknek akár 30 százalék kedvezményt is biztosított az irodai szoftverekre (a WSJ a Wordöt és az Excelt említi). A probléma azonban az volt, hogy a kedvezmény már nem jutott el az állami szereplőkig, mert számukra a LAR-ok lényegében listaáron adtak tovább a termékeket. A hatóságok most azt vizsgálják, hogy mi történt ezzel a pénzzel, jutott-e például olyan állami döntéshozók zsebébe, akinek volt ráhatásuk a közbeszerzési döntésekre.

Mindenben együttműködnek a hatóságokkal

Mint azt a lapnak David Howard alelnök, a Microsoft helyettes vezető jogtanácsosa elmondta, amikor felmerült a visszaélés gyanúja, a vállalat azonnal belső vizsgálatot indított, és a hatóságokkal is együttműködik. A belső vizsgálat következtében több munkatáruktól, köztük a magyar leányvállalatot a vizsgált időszakban irányító Papp Istvántól is megváltak. Pappot 2011 októberében nevezték ki, és közel négy évig vezette a céget. 2015 júliusában váltották le, de a cégtől való végeleges távozása előtt még nyolc hónapig dolgozott Szingapúrban, az APAC régió (Ázsia és Csendes- óceán térsége) sales, marketing és szolgáltatási üzletágáért felelős alelnökeként. Howard hangsúlyozta, hogy a Microsoft elkötelezett az etikus üzleti gyakorlat iránt.

A WSJ megkereste Papp Istvánt is, aki egy WhatsApp üzenetben azt nyilatkozta, hogy megbecsült tagja volt a Microsoft családjának, és működése alatt a menedzsmenttől csak pozitív visszajelzéseket kapott.

Súlyos árat fizethet a vállalat

Az USA hatóságainak széleskörű jogosítványai vannak arra, hogy az amerikai cégek külföldi tevékenységét vizsgálják különös tekintettel a korrupcióra és a megvesztegetésre. (A U.S. Foreign Corrupt Practices Act törvény ezt külföldön is szigorúan tiltja.) A Népszava úgy tudja, a nyomozás több mint tíz kormányzati intézmény és állami cég beszerzéseire terjed ki, többek között az adóhatóság, a rendőrség, a honvédelmi tárcához tartozó HMEI Zrt. és az egykori GYEMSZI (teljes nevén: Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet) is célkeresztbe került.

Ha az amerikai hatóságok megállapítják a korrupciót, akár egymilliárd dolláros büntetést is kiszabhatnak a Microsoftra.

Piaci hírek

Nem sok mindenkit érdekel az Apple szuperszemüvege

A beszámolók alapján elolvadt az érdeklődés a Vision Pro headsetek iránt, az Apple néhány üzletében szinte nem is keresik a gyártó legújabb hardveres termékét.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.