Neural Processing Unit névre hallgat a vállalat saját fejlesztésű mobilprocesszora.

Kirin 970 SoC – bemutatkozott a kínai gyártó legújabb mobilprocesszora. A saját fejlesztésű lapka érdekessége, hogy tartalmaz egy, a mesterséges intelligenciával kapcsolatos számítások elvégzését segítő dedikált egységet.

Neural Processing Unit

A Huawei HiSilicon chiptervező divíziója által fejlesztett és a tajvani TSMC lapkagyártó által legyártott processzorok NPU-ja jelenti az okostelefonok jövőjét, állítja a vállalat. A Kirin 970 natív MI feldolgozóegysége felhőalapú mesterséges intelligenciával is együttműködik, így még inkább személyre szabott felhasználói élményt nyújt.

Várhatóan a SoC fogja kiszolgálni a Huawei régóta rebesgetett, mesterséges intelligenciájára alapuló digitális személyi asszisztensét (mint amilyen a Cortana a Microsoft esetében, a Siri az Apple-nél vagy a Bixby a Samsungnál), ezt azonban egyelőre nem erősítették meg a kínaiak. Ehelyett az NPU számítási teljesítményét demózták. Képfelismerési feladatot végeztettek meg vele, melynek során a Kirin 970 másodpercenként kétezer képpel birkózott meg, gyorsabban teljesítve a feladatot minden, a piacon ma kapható riválisához képest.

Miben más a Kirin 970 versenytársaihoz viszonyítva? A Huawei hisz abban, hogy a lokális és a felhőalapú MI társításával olyan távlatokat nyithat meg a mesterséges intelligencia alkalmazásában, amikre eddig nem volt lehetőség. A kínaiak szerint a megfelelő mobil MI élményt csak az eszközön és a felhőből elérhető szolgáltatás együttese hozhatja arra a szintre, amire a felhasználók vágynak.
 


Nemsokára bárki kipróbálhatja

Hardveres téren a 10 nanométeres gyártási eljárással készülő, 5,5 milliárd tranzisztorból álló Kirin 970-et egy 8 magos CPU és egy 12 magos GPU hajtja meg. A Huawei állítása szerint a chip 25-ször nagyobb teljesítményt nyújt a négymagos Cortex-A73 processzorhoz képest. Erre ráadásul úgy képes, hogy közben 50-szer jobb energiahatékonysággal dolgozik, vagyis összességében erősebb és tovább használható egyetlen akkumulátortöltéssel.

Nem kell már sokat várnia annak, aki a való életben is ki akarja próbálni, mennyire jó a Kirin 970 ezen a téren. A Huawei tájékoztatása szerint a lapkák a vállalat Mate 10 és Mate 10 Pro okostelefonjaiban fognak debütálni. Noha ezek hivatalos megjelenése még nem ismert, de iparági becslések szerint az idén ősszel, várhatóan októberben lépnek majd piacra.

Robban a mesterséges intelligencia

Kétségtelenül zsúfolt piacon próbál helyt állni a Huawei. A Google például már májusban bejelentette, hogy saját MI fejlesztése abba a fázisba jutott, ahol képes önmaga másolására és továbbfejlesztésére. A Google.ai projekt keretei között zajló változás előnyeit minden, a Google portfoliójában megtalálható termék élvezni fogja. Ezek közül a legfontosabb a Google Search és a Google Assistant, illetve a két szolgáltatás együttműködése, vagyis a közeljövőben megtapasztalhatjuk a hangalapú digitális személyi asszisztens és a keresés közötti integráció jobbá válását, illetve a kettő közötti, most még viszonylag éles határvonal elmosódását.

Mindeközben azt is bejelentették az amerikaiak, hogy saját tervezésű MI-processzoraik 30-szor gyorsabbak napjaink processzorainál, ráadásul jóval kevesebbet fogyasztanak. Energiahatékonyságukat is jelentősen tudta javítani a vállalat; az egységnyi teljesítményre jutó fogyasztás 30-80-szor jobb lehet (második oszlop az alábbi ábrán), szintén az általános célú processzorokhoz viszonyítva.

Emellett a beszédszintézissel foglalkozó Lyrebird fejlesztése egészen minimális idő alatt képes megtanulni bárki beszédstílusát, hangtónusát, hogy utána bármilyen szöveget elmondhasson az illető hangján. Ezt alátámasztandó a volt amerikai elnök, Barack Obama beszédstílusát mutató hangmintákkal rukkolt elő a cég, illetve a jelenlegi vezető Donald Trump és az elnökségért szintén versenybe szállt Hillary Clinton beszédét utánzó felvételeket is közzé tettek.

De az élet olyan területein is egyre inkább az MI-re támaszkodunk, amelyekről akár még most se gondolnánk, hogy szükség van a mesterséges intelligenciára. Nemrég írtunk arról, hogy az ausztrálok megelégelték a fürdőzőket zaklató tengeri ragadozókat, és felküldtek a levegőbe egy mesterséges intelligenciával dolgozó, cápákat azonosító repülő eszközt. Az a felszín felett repkedve mindenről tájékoztatást ad: úszók és szörfösök, delfinek, ráják, cápák egyaránt szerepelnek a felvételen. Ebből kell a mesterséges intelligenciának kiszűrnie az emberre veszélyes ragadozókat. A mélytanuló neurális hálózatok és az MI bevetésével létrehozott rendszer a világon elsőként ismeri fel a cápákat, a tesztek szerint gyorsabban és megbízhatóbban, mint ahogyan erre az emberi szem képes.

Cloud & big data

Ezúttal egy iskolaigazgatót hurcoltak meg deepfake miatt

A hatóságok szerint egy bosszúszomjas kolléga kreált és terjesztett MI segítségével hamisított, rasszista megjegyzésektől hemzsegő hangfelvételt.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.