Aki valaha elgondolkodott már, hogy valahogyan felgyorsítaná ellustult, elavult androidos mobilját, az valószínűleg hallott már a CyanogenModról. Azok a felhasználók, akik az Android alapképességeivel sincsenek megelégedve, vélhetően talán ki is próbálták a Cyanogen által kínált lehetőségeket.
Kapkodnak utánuk
A gyári operációs rendszer lecserélése használható, egyedi kezelőfelületet, rengeteg testreszabási lehetőséget kínáló szoftvert eddig 12 millióan használják aktívan, így nem véletlen, hogy egyre több cég érdeklődik a megoldás, és a mögötte lévő vállalkozás iránt. A többségben megbízható értesüléseket szállító The Information szerint annyira komoly a tülekedés a Cyanogen csapata körül, hogy az utóbbi időben olyan nagy kaliberű cégek környékezték meg őket, mint az Amazon, a Yahoo, a Samsung, vagy a Microsoft.
Pontos részletekről már nem számol be a lap, de azt tudni vélik, hogy a tárgyalások egyaránt szólnak partnerségről és akár lehetséges felvásárlásról is. A Cyanogen eddig is több körben jutott hozzá befektetői pénzekhez, a legutóbbi ilyen megbeszélésen állítólag magával a Microsoft vezérigazgatójával, Satya Nadellával ültek le a vezetők, hogy egyeztessenek.
A OnePlus One tulajok azonnal használhatják Cyanogent
A négy megemlített piaci szereplőből kettő esetében egyértelműen egy potenciális új platform kialakítása lehet a cél, hiszen a Samsung és az Amazon is egyre jobban elfordul a Google birodalomtól és azon van, hogy a saját szolgáltatásait, céljait sokkal jobban kiszolgáló rendszereket keressen. A Samsung és a Tizen kapcsolatáról sokat cikkeztünk már, de az Amazon is teljesen elrugaszkodott a droidos rendszertől első, minden szempontból „amazonosított” mobiljánál.
A Yahoo feltűnése a cég webes szolgáltatásainak beépítéséről szólhat, mellesleg a vállalat aktívan foglalkozik mobilos (androidos) szoftverek, alkalmazások, launcher programok fejlesztésével, felvásárlásával (lásd Aviate.), melyek során az elsődleges cél, hogy elszakadjanak a hagyományos, netes felhasználói körtől és minél nagyobb merítéshez jussanak a mobilos közönségbe. A Microsoft érdeklődése egyelőre nehezebben magyarázható, hiszen Nadella cége egyértelműen a Windows Phone-ban látja a jövőt, így esetükben egy befektetés lehet kézenfekvő.
Egyre kevésbé alternatív
A CyanogenMod telepítése eleinte csak komolyabb műszaki ismeretek és bátorság birtokában volt ajánlott, de az utóbbi időben egyre könnyebbé vált a használata. Ennek egyik legfontosabb jele az volt tavaly novemberben, amikor megjelent a szoftver hivatalos telepítő alkalmazása, amivel bizonyos készülékek esetében már úgy kezelhető, mintha egy „hagyományos” app lenne.
A firmware a gyártók figyelmét is felkeltette, de egyelőre csak kínai cégek merték a rendszert kereskedelmi forgalomba kerülő mobilokra előtelepíteni. Ilyen volt az Oppo N1, illetve az Oppóhoz több szálon kötődő OnePlus, aminek első készüléke, a One is CyanogenModdal rendelhető.
A Cyanogen csapata a pénzügyi világból is masszív támogatást kap, aminek keretében tavaly összesen 30 millió dollárnyi befektetői pénzhez jutottak olyan cégeknek és személyeknek köszönhetően, mint Andreessen Horowitz, a Redpoint Ventures és Benchmark Capital, illetve a kínai netes gigavállalkozás, a Tencent.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak