Az Android egyik legtöbbet (és büszkén) hangoztatott előnye, hogy a kezelőfelület szinte az utolsó ikonig, feliratig szabadon megváltoztatható. Emiatt a Google Play egyik legsikeresebb szekcióját az úgynevezett launcher alkalmazások alkotják, amelyek segítségével az eredeti lehetőségekhez képest sokkal többet ki lehet hozni az Androidból.
Igazodik az életünkhöz
Ezek a szoftverek jellemzően tobzódnak a beállításokban, próbálnak az összes létező ponton új elemeket biztosítani a kezelőfelület minden szegletében, aminek rendre az a vége, hogy a felhasználó elveszik a részletekben. A launcherek átgondolatlansága, zsúfoltsága jellemző probléma, ezért is tartjuk fontosnak bemutatni az Aviate megközelítését, ami végre nem arról szól, hogy hány widgetet tudunk kipasszírozni a nyitóképernyőre, hanem arról, hogy ténylegesen segítséget nyújtson a felhasználónak.
Az apropót az adja, hogy az Aviate kikerült a hónapokig tartó béta állapotból, és mostantól bárki számára letölthető, használható. Ez utóbbi egyszerűsége az Aviate legnagyobb erőssége, mivel nem úgy kell neki kezdeni, hogy áthámozzuk magunkat 10-20 beállítási ponton, hanem a launcher azonnal érthető, átlátható keretet ad az Androidnak. Az alapötlet az, hogy az app a nap minden szakaszában felismeri (főleg némi tanítás után), hogy hol tartózkodunk és ahhoz illően ajánl alkalmazásokat, információkat. Az Otthon, Munkában, Útközben szekciók dinamikusan változnak, minden élethelyzethez oda illő app jelenik meg a képernyőn, aminek összetételét mi is megváltoztathatjuk.
Az Aviate három fő képernyőre osztja az életünket és az elmúlt pár hónap tesztüzeme azt mutatja, ezt tökéletes hatékonysággal teszi: az egyik a testre szabható főképernyő, ahol nyolc app ikonja és egy általunk meghatározott fotó található. A publikus verzió egyik újdonsága, hogy ha ezen a képernyőn alulról végigsimítjuk a kijelzőt, akkor egy gyors tárcsázás panel jelenik meg. A baloldali, képernyő (a 2. a háromból) az adott helyzetünkhöz passzoló appokat kínál, illetve itt érhetjük el az aznapra szóló naptárbejegyzéseket is.
Nincs túlzott Yahoo jelenlét
A harmadik felület szintén az alkalmazásoké, ahol kategóriákba (munka, közösség, zene, utazás) rendezve jelennek meg az appok. A besorolást maga az Aviate végzi el, de arra is van lehetőség, hogy áttegyük őket egy nekünk jobb helyre, vagy új „kollekciókat” hozzunk létre. A hagyományos értelemben vett alkalmazás lista egy külön menüpontban érhető el, ahol ABC sorrendben sorakoznak az alkalmazások, de a tapasztalat az, hogy ide csak nagyon ritkán téved az ember, mivel az esetek nagy százalékában a kollekciókban és a főképernyőn megtalál mindent.
A Yahoo még januárban vásárolta meg az Aviate teljes csapatát (a kezdeti 7-hez képest már 25-en dolgoznak rajta), és most jutottak el abba a stádiumba, hogy a szoftver felvette a vállalat nevét. Szerencsére az eredeti elképzelés és vízió nem sérült, a Yahoo jelenléte kimerül annyiban, hogy az általa szolgáltatott hírek jelennek meg az app Today szekciójában. Az újításokkal, illetve a kötelező ráncfelvarrással együtt egy olyan dinamikusan változó (pl. a fülhallgató csatlakoztatásakor aktiválódik a zenehallgatás panel) launcher lett az Aviate-ből, amit minden Androidosnak érdemes kipróbálnia. Mi megtettük, és azóta nem akaródzik lecserélni...
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak