Az Apple még gyengülve is vezeti a ranglistát, a Samsung keményen tör előre.

Alulmúlta a várakozásokat a táblagép piac, aminek az egyik legnagyobb vesztese az Apple. Az iPad eladások erősen visszaestek, a Samsung ezen a területen is ellentmondást nem tűrően jön fel, és úgy tűnik, hogy a termékkategória már nem annyira vonzó a vásárlók szemében, mint korábban. A Samsung és az Apple dominanciája az okostelefonok területéhez hasonlóan itt is egyértelmű, a többiek tetemes lemaradásban követik az éllovasokat.

Az Apple és a Samsung itt is uralkodik

Az IDC kiadta a 2014 első negyedévére vonatkozó táblagép adatokat, amiből kiderül, hogy a gyártók ebben az időszakban összesen 50,4 millió készüléket szállítottak le a kereskedőknek, ami mindössze 3,9 százalékos növekedést jelent az előző év hasonló időszakához képest. A gyarapodás jelentősen kisebb ütemű, mint ahogy arra az elemző cég számított, ami azt vetíti előre, hogy 2014-s év nem lesz erős a táblagépek szempontjából.

A tendencia legnagyobb vesztese az Apple, aki 16,4 millió iPaddel 16 százalékos visszaesést produkált 2013 első negyedévéhez képest, de még így is 32,5 százalékban uralja a tabletek piacát. A vásárlók igényeinek változása mellett ennek másik oka a versenytársak, azon belül is főleg a Samsung teljesítményében keresendő.

 

A koreai vállalatnak sikerült 10 millió fülé tornásznia leszállított táblagépeinek a számát, amivel masszív, 22,3 százalékos részt hasít ki magának a piacból. Ez jelentős ugrásnak mondható a tavalyi 8,5 millióhoz képest, ami akkor 17,5 százalékot jelentett. Az IDC jelentése egyébként magába foglalja az úgynevezett hibrid gépeket is, vagyis azokat az eszközöket, amelyek a kijelző elforgatásával, vagy leválasztása után táblagéppé alakíthatók át.

A Lenovo nyert, az Amazon veszített - sokat

A termékkategória leglátványosabb eredményeket elérő szereplője a Lenovo: a tavalyi, alig több mint félmilliós mennyiséghez képest idén átlépte a 2 milliót, így 224 százalékos növekedést ért el egyetlen év alatt. Ennek elsősorban az Asus látja, látta kárát, bár a kínai cég nem tudta megelőzni a tajvanit, viszont utóbbinak nem sikerült jelentős növekedést sem elérnie. A tavalyi első negyedéves 2,6-ról 2,5 millióra csökkent a leszállított táblagépek száma, de így is 5 százalékot tudhat magának a piacból, ami még mindig elég a harmadik helyhez. A legjobb ötbe az Amazon fér még be, aki komoly (47%-os) visszaeséssel zárta ezt a negyedévet: az 1 millió darab táblagép elég volt még a top 5-höz.

Az eddigi eredményekből nem nehéz kiszámolni, hogy az Android magabiztosan uralja a táblagépek piacát is. A Google rendszere fut a szóban forgó készülékek 66 százalékán, viszont a Windows 8 is feljövőben van, amit a hibrid, azon belül is az Asus gépeinek köszönhető. Az IDC elemzői azzal magyarázzák a piac belassulását, hogy ezen a területen a felhasználók nem cserélik olyan gyakran a táblagépeiket, mint az okostelefonok esetében, de negatív hatása van a tabletekre a nagy képernyős, úgynevezett „phablet” mobilok, és az itt is említett hibrid gépek előretörése.

Mobilitás

Mit kezdjünk a gyilkos robotokkal?

Kétnapos nemzetközi konferencián próbálták a szomszédos Bécsben kitalálni, miként lehetne nemzetközi szinten kezelni a mesterséges intelligencia fejlődésével egyre potensebbé váló autonóm fegyverrendszereket.
 
Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.