A PC gyártók többsége aktívan keresi annak a lehetőségét, hogy átnyergeljenek a táblagépekre, hiszen az eladási mutatók szerint az asztali számítógépek, illetve notebookok egyre kevésbé érdeklik a vásárlókat és a cégeket. A Canalys egyenesen azt jósolja 2014-re, hogy a PC piac (desktop, notebook, tablet) 50 százalékát a táblagépek teszik majd ki, vagyis önmagában annyi ilyen eszközt adnak majd el a gyártók, mint a másik két termékkategóriából összesen.
Jövőre bekövetkezhet a nagy fordulat
A PC eladások pozitív mérlegét is kizárólag a tableteknek köszönheti az iparág. Az idei év harmadik negyedévében annak ellenére nőtt 18 százalékkal a PC piac, hogy a notebookból és az asztali gépekből egyre kevesebbet adnak el. Ugyanebben az időszakban a táblagépek 40 százalékát képezték a PC piacnak, ami azt jelenti, hogy a tabletek mindössze 500 ezer darabbal maradtak le a globális notebook eladások mögött. A trend jövőre csak erősödni fog: a Canalys előrejelzése szerint 2014-ben 285 millió táblagép talál gazdára, sőt, 2017-re ez a szám elérheti a 400 milliót is.
Az Apple idén is biztosan őrizte vezető pozícióját, amire az ősszel bemutatott modellek, az ipad Air, és az új iPad mini csak rátesznek még pár lapáttal. A MacBook szériát sem érintette különösebben az egyébként hanyatló PC piac, viszont jövőre már nagyobb visszaeséssel kell számolnia Tim Cook cégének. Az elemzők ugyanakkor arra hívják fel a figyelmet, hogy éppen az Apple esetében nincs akkora jelentősége a kisebb számoknak, mivel a vállalat prémiumtermékeit olyan fizetőképes vevőkör keresi, amely a későbbi, termékekhez kapcsolódó költéseivel kompenzálja a gépekből befolyó kevesebb bevételt.
575 millió: összesen ennyi "PC" talál gazdára jövőre a Canalys szerint
Az operációs rendszereket tekintve az Android lesz jövőre a táblagép piac nagy nyertese, ami 185 millió eladott készülék mellett 65 százalékos részesedést jelent 2014-re a Canalys szerint. Ez a terület tökéletesen másolja a mobilokat, hiszen itt is a Samsung a domináns szereplő, akinek 2013 harmadik negyedévében 27 százalékos részesedése volt az androidos tabletek között. A nagyok (Apple, Samsung) mellett az úgynevezett micro vagy kis gyártók is beleszólhatnak a dolgok alakulásába, azokról a neves vállalatokról nem is beszélve (Acer, Asus, Lenovo, HP), amelyek egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek a táblagépekre.
Erősödőben a kis gyártók
Kínában, és az USA-ban egyes kis gyártók (Nextbook, Onda, Teclast) már most jobb eredményeket produkálnak, mint a nemzetközi jelenléttel bíró vállalatok, bár ezek a sikerek egyelőre lokálisak és csak az adott országban jelentkeznek. A hazai piacon is jól látható trend az összes piacra igaz: brutális árháború van kialakulóban, amivel a nagyok egy ideig fel tudják venni a versenyt, ami azonban hosszasan nem tartható.
A Canalys rámutat, hogy már most is vannak áldozatai a harcnak. Ilyen például a táblagép gyártásból kiszálló BlackBerry, vagy a termék értékesítésének egy másik formáját kereső Barnes & Noble. Emiatt jövőre nagy mozgások felvásárlások, egyesülések várhatók, ami annak a következménye, hogy a gyártók igyekeznek életben tartani a notebook, desktop részlegeiket.
Ahogy a Windows Phone területén, úgy a táblagépeknél is képes lesz fejlődésre a Microsoft. Az idei 2 százalékos részesedést feltornázhatják akár 5%-ra is, viszont az a nagy feladat áll a redmondiak előtt, hogy a Nokia mobilos részlegének megszerzése után valahogy egységesítsék a platformot. Jelenleg három különböző oprendszer fut a gépeken (Windows Phone, Windows RT és Windows), ami összezavarja a vásárlókat, a partnereket, a fejlesztőkről nem is beszélve.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak