2014-re még több tabletet fognak eladni, az Android ezen a területen is egyeduralkodóvá válhat.

A PC gyártók többsége aktívan keresi annak a lehetőségét, hogy átnyergeljenek a táblagépekre, hiszen az eladási mutatók szerint az asztali számítógépek, illetve notebookok egyre kevésbé érdeklik a vásárlókat és a cégeket. A Canalys egyenesen azt jósolja 2014-re, hogy a PC piac (desktop, notebook, tablet) 50 százalékát a táblagépek teszik majd ki, vagyis önmagában annyi ilyen eszközt adnak majd el a gyártók, mint a másik két termékkategóriából összesen.

Jövőre bekövetkezhet a nagy fordulat

A PC eladások pozitív mérlegét is kizárólag a tableteknek köszönheti az iparág. Az idei év harmadik negyedévében annak ellenére nőtt 18 százalékkal a PC piac, hogy a notebookból és az asztali gépekből egyre kevesebbet adnak el. Ugyanebben az időszakban a táblagépek 40 százalékát képezték a PC piacnak, ami azt jelenti, hogy a tabletek mindössze 500 ezer darabbal maradtak le a globális notebook eladások mögött. A trend jövőre csak erősödni fog: a Canalys előrejelzése szerint 2014-ben 285 millió táblagép talál gazdára, sőt, 2017-re ez a szám elérheti a 400 milliót is.

Az Apple idén is biztosan őrizte vezető pozícióját, amire az ősszel bemutatott modellek, az ipad Air, és az új iPad mini csak rátesznek még pár lapáttal. A MacBook szériát sem érintette különösebben az egyébként hanyatló PC piac, viszont jövőre már nagyobb visszaeséssel kell számolnia Tim Cook cégének. Az elemzők ugyanakkor arra hívják fel a figyelmet, hogy éppen az Apple esetében nincs akkora jelentősége a kisebb számoknak, mivel a vállalat prémiumtermékeit olyan fizetőképes vevőkör keresi, amely a későbbi, termékekhez kapcsolódó költéseivel kompenzálja a gépekből befolyó kevesebb bevételt.

575 millió: összesen ennyi "PC" talál gazdára jövőre a Canalys szerint

Az operációs rendszereket tekintve az Android lesz jövőre a táblagép piac nagy nyertese, ami 185 millió eladott készülék mellett 65 százalékos részesedést jelent 2014-re a Canalys szerint. Ez a terület tökéletesen másolja a mobilokat, hiszen itt is a Samsung a domináns szereplő, akinek 2013 harmadik negyedévében 27 százalékos részesedése volt az androidos tabletek között. A nagyok (Apple, Samsung) mellett az úgynevezett micro vagy kis gyártók is beleszólhatnak a dolgok alakulásába, azokról a neves vállalatokról nem is beszélve (Acer, Asus, Lenovo, HP), amelyek egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek a táblagépekre.

Erősödőben a kis gyártók

Kínában, és az USA-ban egyes kis gyártók (Nextbook, Onda, Teclast) már most jobb eredményeket produkálnak, mint a nemzetközi jelenléttel bíró vállalatok, bár ezek a sikerek egyelőre lokálisak és csak az adott országban jelentkeznek. A hazai piacon is jól látható trend az összes piacra igaz: brutális árháború van kialakulóban, amivel a nagyok egy ideig fel tudják venni a versenyt, ami azonban hosszasan nem tartható.

A Canalys rámutat, hogy már most is vannak áldozatai a harcnak. Ilyen például a táblagép gyártásból kiszálló BlackBerry, vagy a termék értékesítésének egy másik formáját kereső Barnes & Noble. Emiatt jövőre nagy mozgások felvásárlások, egyesülések várhatók, ami annak a következménye, hogy a gyártók igyekeznek életben tartani a notebook, desktop részlegeiket.

Ahogy a Windows Phone területén, úgy a táblagépeknél is képes lesz fejlődésre a Microsoft. Az idei 2 százalékos részesedést feltornázhatják akár 5%-ra is, viszont az a nagy feladat áll a redmondiak előtt, hogy a Nokia mobilos részlegének megszerzése után valahogy egységesítsék a platformot. Jelenleg három különböző oprendszer fut a gépeken (Windows Phone, Windows RT és Windows), ami összezavarja a vásárlókat, a partnereket, a fejlesztőkről nem is beszélve.

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.