Az első Kindle Fire bejelentésekor az Amazon árban alávágott a teljes tabletpiacnak. Azóta a többi gyártó is alkalmazkodott, ám az új Kindle családdal az Amazon még lejjebb tudta tolni a limbólécet.
Az Amazon sajtóeseményen mutatja be a Kindle Fire utódját - ennyit lehetett tudni nemrég, és mindenki arra számított, hogy a második generációs olcsó tablet ugyanazt és ugyanannyiért kínálja majd, mint elődje, csak 2012-es felszereltséggel, ráncfelvarrva. Szinte minden várakozás tévesnek, pontosabban kevésnek bizonyult. Az olcsó még olcsóbb lett, és már nem is egy tabletről beszélhetünk: még durvábbak lettek a tabletpiac játékszabályai.

Van lejjebb A Kindle Fire második generációja a kornak megfelelő ráncfelvarrásokon esett át. Kétmagos, 1,2 gigahertzes TI OMAP 4430 processzort kapott, amely közel 40 százalékkal teszi gyorsabbá elődjénél, a RAM mennyisége pedig 1 gigabájtra duplázódott. A korábbi Gingerbread alapok helyett már Ice Cream Sandwich motor dolgozik az Amazon saját kezelőfelülete alatt, és az erősebb akkunak köszönhetően átlagos használat mellett 8,5 órára nőtt az üzemidő.

Ami nem változott, az a kijelző: a 7 hüvelykes IPS panel 1024x600 képpontos. A háttértár szintén megmaradt 8 gigabájtosnak (ebből a rendszer és az előre telepített alkalmazások után körülbelül 5 és fél gigabájt marad üresen). Hogy mi akkor az igazán nagy durranás a kettes számú Fire-ben? Az eddigi 199 helyett 159 dollárra csökkentett ára: mostantól 36 ezer forintért még azok is teljes értékű, modern követelményeknek megfelelő tabletet vehetnek, akik ezt eddig nem engedhették meg maguknak.



...és még valami Már a további ársrófolás is eléggé megkavarta volna a tabletpiacot, ám a "mégjobbárasított" Fire csak a jéghegy csúcsa volt a rendezvényen. Bemutatkozott ugyanis egy újabb 7 hüvelykes Fire változat, amely Kindle Fire HD néven belép a HD felbontású eszközök versenyébe. Az 1280x800 képpontos IPS kijelző mellett ráadásul egy microHDMI csatlakozó segítségével már tévére is köthetjük a tabletet.

A Fire HD-n összesen négy hangszóró található: a Dolby Digital Plus rendszerű tableten ugyanis külön hangrést kaptak a magas és a mély hangok annak érdekében, hogy a kis méret ellenére minél jobban elkerüljék az "egérhang-effektust". Durvább WiFi modult is kapott a HD-s modell, amely ráadásul a tabletpiacon elsőként kétsávos technológiát használ. AS 2,4 és 5 Ghz-es sávon működő egység segítségével nagyobb távolságokból, stabilabban működik a vezeték nélküli kapcsolat.

Ez a tablet még erősebb akkuval érkezik, amely akár 11 óráig is életben tartja a készüléket, ráadásul 8 helyett 16 illetve 32 gigabájtos háttértárral gazdálkodhat, aki ilyet vásárol. A Fire HD összes extrája mellett az eddigi Fire árszintjére kerül, a 16 gigabájtos modell esetében 199 dollárért tehát mostantól nagyobb kijelzőt, tévécsatlakozót, erősebb WiFit és szebb hangot kapunk (a 32 GB-os változatot 249 dollárért lehet kosárba tenni).

A tabletpiaci pofonnak itt még mindig nincs vége: az Amazon ugyanis átkaroló hadműveletet tervelt ki, és nem csak az olcsóság irányából támad. Négy kiépítésben érkezik ugyanis a Kindle Fire HD 8,9 hüvelykes kijelzővel szerelt, 4G-képes változata is.

Ezekben már 1,5 gigahertzesre nőtt a kétmagos TI processzor órajele, a kijelző pedig a névből következtethetően 8,9 hüvelykes. Felbontása a kategóriához képest kiváló, 1920x1200 képpont, jócskán felüllőve a nagyobb kijelzőjű konkurens modellek 1080p-s megoldásait is. A tabletekbe LTE / 4G chip került, amelyet az Amazon saját műhelyében tervezett, hogy megfelelőre faragja a méret és teljesítmény arányát.



A 8,9-es Fire belépő modellje csak WiFi-vel és 16 gigabájt háttértárral 299 dollár, ugyanez 32 gigabájttal 369 dollár lesz. A 4G chipes verzióból az olcsóbb 32 gigabájtos modellt 499, a 64 gigabájtost pedig 599 dollárért vihetik haza a vásárlók. Ha a 499 dolláros 32 gigabájtos, 4G-s változatot összehasonlítjuk az iPad 3 hasonló kiépítésű modelljének 729 dolláros árával, látható, hogy az Amazon a prémium kategóriában is alaposan alávágott az áraknak, ráadásul az egy éves előfizetés árát is beszámolva szinte az Apple-tablet árának feléért juthatunk a legjobb Amazon-táblához.

Miből lesz itt profit? A hihetetlen olcsóságot természetesen továbbra sem abból termeli az Amazon, hogy papírmaséból gyártatja a processzort és alufóliából a borítást. Egyrészt a korábban megszellőztetett híreknek megfelelően reklámok kerülnek a készülékek kijelzőire, ám nem kell megijedni, nem a használat során állandóan láthatjuk ezeket, kizárólag az eszközök kikapcsolásakor a záró képernyőn - ennyi a legtöbb felhasználónak simán belefér.

Emellett a már említett egy éves előfizetésekből is rendesebb árrést kanyaríthat az Amazon: az alapszintű, évente mindössze 50 dolláros csomagért havi 250 megabájtos adatforgalom, 20 gigabájtos cloud-tárhely jár, valamint 10 dolláros kupon az Amazon alkalmazásboltjához. Hamarosan elindul azonban a 3 illetve 5 gigabájtos csomag is, amelyek ára még nem ismert, de valószínűleg ebben van az igazi pénz. Emellett pedig továbbra is erősen az Amazon szolgáltatásaira épül a teljes stratégia, a szolgáltató jelentős bevételt remél attól, hogy az olcsó tabletek vásárlói nekiállnak filmeket, könyveket és appokat vásárolni piacterükön. Egy új szoftveres funkció is erre buzdít: az X-Ray segítségével filmnézés közben azonnal megtudhatjuk, pontosan kik szerepelnek az adott jelenetben. Szintén a "vásárolj, vásárolj, vásárolj" célt szolgálja az alkalmazásokon belülről is elindítható egy kattintásos vásárlás.



Természetesen új e-könyv olvasó is érkezik: a Kindle Paperwhite kijelzője a korábbi modellek szürke háttere helyett már valódi fehéret kap, a 167 ppi pixelsűrűséget pedig 212-re növelték, hogy még inkább a nyomtatotthoz közelítsenek a betűk, észrevehetetlenné téve a töredezettséget. Az új, kifejezetten vékony felületen is elférő megvilágítás úgy ad elegendő fényt például sötétben olvasáshoz, hogy közben emiatt nem kellett vastagítani az olvasón. A WiFi-képes, két gigabájtos háttértárral rendelkező eszköz reklámokat megjelenítő verziója 119, reklám nélküli változata 139 dolláron nyit, de lesznek 3G modullal felvértezett modellek is 179 és 199 dolláros áron.

Jön a nagypályás bejelentések hete
Az Amazon lehet az Apple következő jogi áldozata
Google Nexus 7: nem rossz irány a vékony profit


Harry Smithnek hívnak? Akkor buktad ezt a szoftvermérnöki állást!

A mesterséges intelligenciát használó toborzószoftverek állítólag nem szeretik az angolszász nevet viselő férfi jelölteket.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.