A háromdimenziós nyomtatás korunk egyik legizgalmasabb technológiája. Egy kutatói csapat kísérleti fejlesztése újabb lökést adhat a területnek.

Gyakorlatilag hetente érkezik új hír arról, éppen milyen anyagokkal, megoldásokkal sikerült bővíteni a 3D-s nyomtatás, már ma sem éppen szűkös repertoárját. Ezek között ott van a bionikus kar létrehozása, az emberi szerv szövetét másoló mesterséges máj, hallókészülékek, különböző protézisek létrehozása, vagy éppen egy azonnal működő mini robot. Az aktuálisan legújabb fejlesztés pedig a levegőbe "rajzolva" képes bonyolult fémtárgyak előállítására mindenféle segédanyag, támaszték nélkül.

Ezüstös vonalak

A Harvard egyetem egyik kutatóintézetéhez köthető projekt keretében egy olyan 3D-s nyomtatót sikerült előállítani, amely teljesen szabadon képes a levegőbe nyomtatni. A végeredmény egy hajszálnál is vékonyabb, ezüstből előállított drótváz.
 


Ahogy a fenti videón is látszik, a nyomtatáshoz használt anyagot befecskendező eszköz teljesen szabadon, három tengely mentén forgatható, és ennek köszönhetően nagyon bonyolult mintázatokra képes. A nyomtatáshoz használt kellékanyag az ezüst, egészen pontosan ezüst nanorészecskék. Ezeket a megfelelő távolságra és hatásfokra állított lézer a kinyomás pillanatában a meglévő darabhoz "ragasztja".

Az új eljárásnak több előnye van az eddig használt megoldásokhoz képest. Az egy menetben elkészített, komplex fémváz például nem csak kiváló áramvezető marad, de a nyomtatási technikának köszönhetően azonnal összedolgozható mondjuk egy műanyag hordozó felülettel. A kutatók reményei szerint felfedezésük új utakat nyithat többek között az elektronikai és orvosbiológiai eszközök fejlesztésében.

Piaci hírek

Hatósági jelentés lökheti még mélyebbre a rossz szériában lévő Teslát

Elon Musk szerint aki nem bízik a cég önvezető technológiájában, az inkább ne is fektesse bele a pénzét. Egyelőre úgy fest, hogy sokan megfogadják a tanácsát.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.