Andreas Bastian, az Autodesk tudományos kutatója 30 dollárból nyomtatna végtagprotézist gyerekeknek.

Olcsó, gyorsan előállítható, és ahogy a gyerekek nőnek, gyorsan lehet csinálni másikat új méretben. Andreas Bastian, az Autodesk tudományos kutatója, aki a 3D nyomtatás lehetőségeit kutatja a vállalatnál, egy olyan kaliforniai alapítvánnyal, az E-Nable Community Foundationnel közösen dolgozik olyan végtagokon, melyeket amputált végtagú gyerekek használhatnak.

30 dollárból műkezet

A Bloomberg információi szerint csak az Egyesült Államokban évente több mint 30 ezer gyermek veszíti el valamelyik végtagját balesetben, de a végtaghiánnyal született gyerekek száma is mintegy 1500. Az E-Nable, illetve Bastian nekik kíván segíteni azzal, hogy nagyon olcsón előállítható műanyag végtagokat fejlesztett ki. (Magának az alapítványnak kifejezetten az a célja, hogy a végtaghiányban szenvedőkön segítsen, illetve olyan kutatásokat támogasson, amely olcsó megoldásokat fejleszt ilyen embereknek.)

Andreas Bastian, aki korábban mintegy másfél évet húzott le a 3D nyomtatás egyik úttörő Makerbotnál fejlesztőként, majd kis egyetemi kitérő után tavaly igazolt le az Autodeskhez, ahol kifejezetten a 3D nyomtatás felhasználási lehetőségeit kutatja. Ehhez a fejlesztéshez a Google májusban adott az E-Nable alapítványnak 600 ezer dollárt, hogy be ki lehesen alakítani a végtag-nyomtatás műszaki hátterét.

A kézprotézis nyomtatáshoz a nyílt forráskódú tervrajzokat a Google Drive-ról töltheti le bárki, az anyagköltség pedig mindössze 8 és 15 dollár között van. Ez a bőrbarát műanyag és az alkatrészek összeszereléséhez szükséges csavarok ára. A protézis rugalmas pántokkal kapcsolódik az aktív izmokhoz.

Bőrbarát műanyag és néhány csavar... (fotó: Bloomberg)

Az alapítvány idei terve, hogy közel 300 végtagot készítsen, de távlatilag szeretnének bevonni vállalatokat is, hogy a Bastian által kidolgozott specifikációk alapján beszálljanak a gyártásba. A szakértők úgy vélik, a módszer forradalmasíthatja a gyerekeknek szánt protézisek gyártását, mivel két komoly problémára is megoldást ad: radikálisan csökkenti az árakat (egy hagyományos protézis nagyon drága), másrészt így a protézisekkel rugalmasan lehet követni a gyermekek testi fejlődését.

Más kísérletek is vannak

Mivel a végtagpótló protézisek nagyon drágák, a 3D-s nyomtatás megjelenése óta több projekt is kísérletet tett arra, hogy a technológiával elérhetőbbé tegye a protéziseket a rászorultaknak. Két éve egy bristoli kutató, Joel Gibbard közösségi finanszírozásban gyűjtött több mint 40 ezer fontot arra, hogy finanszírozza az Open Hand Projektjét. Ennek azonban elsődlegesen nem a gyártás volt a célja, hanem az, hogy a 3D nyomtatásra alapozva olyan know-how-t halmozzon fel, amire alapozva sokan be tudnak szállni a gyártásba. Jole Gibbard célja is az volt, hogy olyan gyártástechnológiát fejlesszen ki, amivel ezer dollár alá szorítható a végtagprotézisek ára.

Piaci hírek

A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.