Az MIT kutatói egyetlen folyamattal képesek működő robot kinyomtatására.

A 3D nyomtatás területe szinte óráról órára képes meglepni a világot azzal, hogy milyen új, addig hihetetlennek tűnő eszközöket, anyagokat képesek ezzel a módszerrel reprodukálni. Ezek között ott van a bionikus kar létrehozása, az emberi szerv szövetét másoló bio máj, hallókészülékek, különböző protézisek létrehozása, vagy éppen egy azonnal működő mini robot.

Instant robot nyomtatással

Ez utóbbit az MIT mesterséges intelligenciával foglalkozó részlege (Artificial Intelligence Laboratory, CSAIL) hozta létre, ami több szempontból is kiemelkedő teljesítmény. A 3D nyomtatás megszokott folyamatai szerint az így megalkotott szerkezeteket részenként nyomtatják ki, majd a végén egy összeszerelésre, illesztésre van szükség, hogy a szerkezet működőképes legyen.

A CSAIL munkatársai azonban egy olyan metódust fejlesztettek ki, amivel egyetlen nyomtatás végére egy azonnal működő robotot képesek megalkotni. Miután a hatlábú, pókszerű robot kikerül a nyomtatóból, mindössze akkumulátorral, valamint a mozgást segítő motort kell elhelyezni benne, és azonnal útjára engedhető, sőt, akár a mobilos vezérlés is megoldható.

Mindez azért kivitelezhető, mert a nyomtatás során képesek eltérő tulajdonságú, szilárdságú anyagok felhasználására. A kutatást vezető szakemberek által „nyomtatható hidraulikának” nevezett módszerrel ugyanabban a nyomtatási folyamatban szilárd, illetve rugalmas alapanyagok is szerepelhetnek, amit összesen nyolc nyomtatófej egyidejű használatával lehetséges.

Olcsó, gyors, hatékony

A módszer jelentősége abban áll, hogy a hagyományos, magas költségű gyártási megoldásokhoz képest így jelentősen olcsóbban és gyorsabban létrehozható egyszerű feladatokra szánt robotok. Ennek elsősorban olyan terepeken, viszonyok között lehet fontos szerepe, mint egy természeti katasztrófa (pl. földrengés), vagy egyéb jellegű vészhelyzet, ahol a terep felderítésére, túlélők felkutatására kell rövid időn belül létrehozni egy szerkezetet.

Piaci hírek

Egyelőre szépen zakatol a Foxconn motorja

A világ legjelentősebb elektronikai bérgyártójának üzleti eredményeiből általában jó következtetéseket lehet tenni a teljes techniológiai szektor állapotára is. Eszerint egyelőre minden oké, de a helyzet könnyen változhat.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.