A mágneses erő kihasználásával, emberi beavatkozás nélkül szereltek össze több elemből egy okostelefont.

Az 1980-as évek végén, az 1990-es évek elején kapott lendületet igazán a globalizáció ipari termelést távol-keletre kihelyező hatása; a kínai szocialista rezsimnek a fejlett nyugati világ felé történő nyitásával egyszerre állt rendelkezésre a nagyon olcsó munkaerő és a termékek előállításának minimálisra szorításának igénye. Az azóta eltelt negyed század aztán alapvető változásokat hozott a világgazdaságban: Kína annyira megerősödött, hogy a lakói életszínvonalának javulásával kéz a kézben együtt járó bérköltség-növekedéssel egyre csökkent a versenyképessége az alacsony hozzáadott értéket jelentő, összeszerelésre alapuló munkák tekintetében.

Több választ is adott erre a globális gazdaság. Egyrészt olyan alternatív helyeket keresett a tőke, ahol továbbra is alacsony a munkaerő, de ez csak részben tudja ellensúlyozni a mára mintegy 1,3 milliárdosra duzzadt lakosú Kína egykori termelési potenciálját. Másrészt intenzíven megjelent az automatizált gyártási eljárásokat kutató-fejlesztő területeken, egyre inkább elhozva az ipari robotok korszakát (még Kínában is).

Tánc a mágneses térben

Utóbbi farvizén látszik beevezni napjainkba az MIT legújabb fejlesztése, az önösszeszerelő labor (Self-Assembly Lab), melynek első kísérleteiről a napokban számoltak be. Az amerikai kutatóintézet hat, speciális feltételeknek megfelelő okostelefon-alkatrészt hozott létre, melyeket egy forgó dobban helyeztek el. Ennek beindítását követően nem sokkal az egyes alkatrészek összekapcsolódtak az eszközben használt mágnesesség révén, így a dob leállítása utánkét külön telefont vehettek ki a kutatók belőle.

Az MIT szakemberei szerint, noha a kísérlet elsőre egyszerűnek tűnik, van egy tényező, amit meglehetősen pontosan kell belőni, hogy működjön az eljárás. A dob forgási sebessége kulcsfontosságú – túl alacsony fordulatszám esetén sosem fognak összekapcsolódni az alkatrészek, ha viszont átlép egy bizonyos tempót a szerkezet, akkor az károsodást okoz a telefon elemeiben.

Természetesen az eredményeket nem lehet egy az egyben átültetni a gyakorlati felhasználásba. A vizsgálat alanyaiul szolgáló telefonok alkatrészei úgy lettek kialakítva, hogy kizárólag egy-egy, speciálisan kialakított elemhez illeszkedjenek. És jelenleg csak ez a két készülék hozható létre a dobbal, egyéb alternatívák nélkül.

Hogyan tovább?

Az ötlet a már említett automatizáció újragondolásából született. Egyszer talán a technika elvezethet oda, hogy az ilyen jellegű összeszerelési feladatok emberi beavatkozás nélkül mehetnek végbe. Ha minderre olcsóbban lesznek képesek, mint amennyit az emberi bérköltségek jelentenek a gyáraknak, akkor akár meg is jelenhetnek a jövő gyáraiban.

Ennek ideje azonban nem ismert, az MIT nem is bocsátkozott találgatásokba ezt illetően. A kísérletben összeszerelt készülékek egyébként nem modern okostelefonok funkcionalitását kínálják, sokkal inkább olyan eszközökre hasonlítanak, melyeket az 1990-es években használtak az emberek.

Mobilitás

Ezúttal egy iskolaigazgatót hurcoltak meg deepfake miatt

A hatóságok szerint egy bosszúszomjas kolléga kreált és terjesztett MI segítségével hamisított, rasszista megjegyzésektől hemzsegő hangfelvételt.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.