A kínai üzemekben két év alatt megduplázódik az ipari robotok száma, és 2017-re több lesz belőlük, mint amennyi Európában vagy Észak-Amerikában működik.

A kínai üzemekben 2017-re már több ipari robot működik majd, mint Európában vagy Észak-Amerikában – derül ki az International Federation of Robotics (IFR) január végi jelentéséből. A jelenlegi, 200 ezres darabszám a frankfurti központtal működő szervezet előrejelzése alapján a következő két évben megduplázódik, 428 ezerre nő, így volumenében már bőven meghaladja majd az észak-amerikai 300 ezres, illetve az Európa öt legnagyobb gazdaságára becsült 340 ezres mennyiséget.

A robotok átlagos sűrűsége, vagyis 10 ezer alkalmazottra vetített száma pillanatnyilag 30 körül áll a kínai gyártóüzemekben – ez az Egyesült Államokban 152, Németországban 282, Japánban 323, Dél-Koreában pedig 437. A kínai robotikai beruházásokat elsősorban a 40 százalékos részesedéssel rendelkező autóiparban, egyre növekvő arányban pedig az elektronikai iparban hajtják végre, ahol az emelkedő bérek lassan aláássák a korábbi versenyképességet, így elsődleges cél a minőség és a termelékenység növelése.

A minőséget is felhúznák

Évi 9,5 milliárd dolláros (szoftverekkel, perifériákkal és mérnöki munkával együtt 29 milliárdos) forgalmával Kína már jelenleg is a robotika legnagyobb regionális piacának számít, bár az IFR szerint önmagában még ez sem érzékelteti pontosan a felzárkózás valódi sebességét.

A kínai szállításokból ez idő szerint 60 százalékban részesednek a japán vállalatok, jócskán megelőzve az amerikai és európai gyártókat. Utóbbiak közül egyébként a svájci ABB és a német Kuka már rendelkezik saját kínai termelőegységgel, és az IFR szerint nemsokára több társaság is követi majd a példájukat.

A kínai piacon a hazai gyártók mindössze 20 százalék körüli jelenléttel rendelkeznek, és jelenleg azt a vásárlói réteget célozzák, amelynek megfelel az átlagos minőség és a kevésbé szofisztikált technológia. Az IFR szerint a következő évek ezen a területen is komoly változást hoznak, miután a kínai kormányzat komoly forrásokat biztosít a robotikai kutatásokra.

Piaci hírek

Még az Intelre is vonatkozik a rezsicsökkentés

Igaz, nem nálunk, hanem Írországban. Tavaly állítólag 30 millió eurót kapott az orosz-ukrán háború hatásának ellensúlyozására.
 
Vészesen közelít a június vége, ameddig minden érintettnek el kell indítania a NIS2 alkalmazásba vételét. Az idén és jövőre is számos teendőt kell elvégezni, mutatjuk a pontos menetrendet.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.