Még a következő hónapban esedékes kommunista párkongresszus előtt döntött úgy a távol-keleti ország vezetése, hogy – biztos, ami biztos alapon – letiltja a WhatsApp használatát. Ezzel komoly csapást szenved a Facebook tulajdonában levő csevegőalkalmazás, ugyanis egymilliárdnyi felhasználójának jelentős része Kínából származik.
Kínai gyakorlat
A szűrés még nem tökéletes, legalábbis a helyi visszajelzések szerint. Múlt vasárnap teljes mértékben elérhetetlen volt a szolgáltatás, de az üzenet- és képküldés, valamint az hangfunkciók a mai napon újra életre keltek. Stabilnak azonban egyáltalán nem mondható a WhatsApp.
Ez az egyetlen olyan terméke a Facebooknak, ami eddig viszonylag szabadon működhetett Kínában. Az elmúlt hónapokban ugyan többször is problémába ütköztek használói, például arra panaszkodtak, hogy nem tudnak videókat és képeket küldeni a kínai Nagy Tűzfalat megkerülő VPN használata nélkül, de a szolgáltatás relatíve gyorsan magához tért egy-egy incidenst követően. Ez volt az első olyan eset, amikor a teljes WhatsApp egészen elérhetetlenné vált, még ha ez – egyelőre – ideiglenesen is történt.
Noha a WhatsApp üzemeltetője nem kívánta kommentálni a történteket, kétségtelen, hogy a kifinomult online cenzúra hazájában számítani kell ilyen húzásokra. A helyi rezsim gyakran él az (ideiglenes) blokkolás eszközével, és tesz elérhetetlenné alkalmazásokat illetve website-okat bizonyos ideig. Ezek a szakadozások nem csak az adott időben való kommunikációt lehetetlenítik el – például a nyugati hírekhez való hozzáférést vagy tüntetések, titkos összejövetelek szervezését -, hanem új lehetőségek felkutatására késztetik a felhasználókat.
Ezzel a helyi vezetés arra ösztönözi a kínaiakat, hogy az országban alapított cégek fejlesztéseit használják, melyek sokkal inkább engedelmeskednek a rezsim "kéréseinek". Emiatt pedig ritkábban vagy sosem érik őket szolgáltatáskimaradások.
Nem bírják a Facebookot
Visszatérve a WhatsApp blokkolására: a történtek visszalépést jelentenek az amerikai közösségi hálózat üzemeltetőjének. Ez maradt ugyanis szinte az egyetlen eszközük az óriási országban való terjeszkedésre, ahonnan a Facebookot még 2009-ben száműzték. A vállalat másik nagy szolgáltatása, az Instagram képmegosztó 2014-ben jutott hasonló sorsra.
Pedig Mark Zuckerberg, a közösségi média alapítója még személyes varázsát is bevetette a viszony javítása érdekében. A CEO tavaly kereste fel a kínai vezetést és találkozott Liu Junsan (Liu Yunshan) propagandavezetővel, a találkozót követően pedig több képet is közzétett magáról, ahogy a pekingi szmogban fut.
És nem csak gesztusok képében igyekezett idomulni a helyi viszonyokhoz a vállalat. A Facebook szép csendben kifejlesztette azt a szoftvert, ami automatikusan képes bizonyos tartalmú bejegyzések háttérbe szorítására, attól függően, hogy az adott felhasználó földrajzilag melyik régióban tartózkodik éppen. A New York Times beszámolója szerint ezt a szűrőt kifejezetten a kínai kormányzati igények kielégítése érdekében hozta össze a közösségi hálózatot üzemeltető vállalat.
Mint említettük, a részleges vagy teljes blokkolással a rezsim igyekszik saját fejlesztésű szolgáltatások felé terelni a kínaiakat. Így természetesen a WhatsAppnak is megvan a helyi megfelelője, a Tencent fejlesztette WeChat. Ez bizonyos tekintetben korlátozottabb képességekkel rendelkezik, például az amerikai kihívóval szemben nem bír komolyabb végponti titkosítással. Utóbbi lehetőség komoly érv volt a WhatsApp használata mellett a helyi aktivisták és külföldi vállalatok között, hiszen így elkerülhették a kínai lehallgatás kíváncsi füleit.
A WeChat egyébként egyre komolyabb lépéseket tesz a világ meghódítása felé. Egyrészt az amerikai Stripe-pal együtt globálisan elterjesztené a távol-keleti digitális fizetési megoldásokat. Másrészt a kínaiak alapvetően megváltoztathatják, amit ma az okostelefonokról gondolunk. Elképzelésük szerint az egyszerűbb mobilos alkalmazások jobban működnek, ha egyetlen programba integrálják őket, ahelyett, hogy sok tucatnyi ikonnal szemetelnék tele a kezdőképernyőt. A miniprogramok koncepciójáról bővebben itt olvashat.
Kontextusba helyezve
A fentieken túl két tényező is közrejátszhatott a WhatsApp blokkolásban. Egyrészt Kína már júniusban beígérte, hogy tovább szigorítja internetezői feletti ellenőrzését. A nyáron életbe léptetett új kiberbiztonsági törvény elsősorban az állami tűzfalat megkerülő VPN-szolgáltatások ellehetetlenítésére irányult, de a WhatsApp-jelenség letörése is tökéletesen illeszkedik a képbe.
Másrészt az ország a következő hónapban tartja a 19. párkongresszust, ahol a legmagasabb szinten döntenek arról, ki, kik vezessék az országot a közeljövőben. Az ezzel kapcsolatos felhasználói véleményeket akarja kiiktatni vagy legalábbis ellenőrzése alá vonni a helyi vezetés, hogy megelőzze egy nem kívánatos esemény – például tüntetések, zavargások - kialakulását.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak