Hosszútávon az iPhone-ra leselkedő legnagyobb veszélyt nem az Android, a Samsung vagy az olcsó kínai okostelefongyártók jelentik, hanem egy döbbenetesen egyszerű ötlet. Eszerint a nem túl bonyolult alkalmazások jobban működnek, ha egyetlen programba integrálják őket, ahelyett, hogy sok tucatnyi ikonnal szemetelnék tele a kezdőképernyőt.
Ezen az úton indult el Kína vezető közösségi hálózati alkalmazása, a WeChat. A vállalat nemrég új platformot mutatott be, mely a fenti ötletre alapulva radikálisan megváltoztathatja a ma ismert okostelefon-élményt. Azt az élményt, ami mindmáig nem tér el alapvetően az iPhone 2007-es megjelenésekor megtapasztalttól.
Megoldás a jelenlegi app modell bajaira
A WeChat ezt az elképzelést "mini programok" néven emlegeti, létjogosultságát pedig azzal támasztja alá, hogy a felhasználók szívesen használnak már most is külső fejlesztőktől származó funkciókat – képszűrőket, nyelvi eszközöket, közösségi közlekedési szolgáltatásokat – a WeChat appból. Ezek a lehetőségek ráadásul így azonnal, további telepítés nélkül állnak a netezők rendelkezésére.
Habár elsőre nem tűnik piacrengető ötletnek, mégis, ha beválik, a jelenlegi appmodell két alapvető problémáját is megoldhatja. Egyrészt egy mobilalkalmazás átlagos mérete egyre csak nő, ahogy bővül funkcionalitása és alkalmazkodik a mind nagyobb kijelzőkhöz és jobb hardverekhez. Ez mindaddig nem jelent gondot, amíg egy vadonatúj iPhone 7-ről beszélünk, amelyen bőven rendelkezésre állnak ehhez a szükséges erőforrások.
A fejlődő piacokon azonban nem ez a helyzet, Kínában, Indiában jellemzően a költséghatékonyság – és az ebből származó mérsékeltebb okostelefon-felszereltség – dominál. És nem csak az átlagos hardverteljesítmény korlátozottságát kell figyelembe venni, hanem a fejlett országokhoz képest jóval alacsonyabb mobil sávszélességeket is. Ebben a környezetben pedig a nagy és sokat fogyasztó appok hátrányba szorulnak.
Az alkalmazások regisztrációja a másik, amire a mini programok megoldást jelenthetnek. Az e-kereskedelemmel foglalkozó alkalmazások esetében ez nem csak egy kényelmetlen folyamat újra és újra történő végrehajtását jelenti, hanem azt is, hogy olyan adatokat – felhasználónév, jelszó, fizetési információk, email stb. - kell megadni a használatához, amiket nem feltétlenül szeretne megosztani a felhasználó az adott szolgáltatás üzemeltetőjével.
Az internet szinonimájává válik
Ezzel szemben a mini programok nem tölthetők le egy központi alkalmazásboltból. A felhasználók barátaiktól vagy csevegőcsoportokból kapnak linkeket, vagy beszkennelnek egy QR kódot (például egy étterem kódját), hogy hozzáférhessenek egy-egy mini programhoz. Felhőben működnek, ezért egészen minimális mértékű letöltéssel kell csak esetükben számolni. És, mivel a WeChatbe integrált elektronikus pénztárcából érkező fizetési tranzakciókat elfogadják, ezért nincsen szükség a fizetési információk külső fejlesztőknek történő kiadására.
A mini programok ugyanúgy hozzáadhatók a kezdőképernyőhöz, mint a többi mobil app, ezért a felhasználói élményt sem befolyásolják jelentősen. Szolgáltatói oldalról azonban már egyáltalán nem ez a helyzet: ha bejön a WeChat számítása, akkor komoly piaci befolyásra tehet szert, a nagy platformok üzemeltetői és a felhasználók közé beékelődve.
A kínai szolgáltató egyébként már most is lehengerlő piaci dominanciával rendelkezik: 768 millió napi felhasználót tudhat magáénak, akik fele legalább napi másfél órát tölt a szolgáltatás használatával. Ennek tükrében nem meglepő, hogy a távol-keleti országban egyre inkább az internet szinonimájává válik a WeChat.
Egy gyűrű mind felett
A wechatezők nem csak csevegnek barátaikkal, hanem bankolnak, vásárolnak, asztalt foglalnak az alkalmazásból. Minden egyes hozzáadott szolgáltatással csökken a felhasználók igénye arra, hogy kilépjenek ebből a burokból. A mini programok elterjedése pedig teljesen meg is szüntetheti ennek szükségességét.
Vagyis a WeChat mind inkább mobiloperációs rendszerként kezd viselkedni. Ahogy egyre nagyobb teljesítményű és tudású lesz, a kínai felhasználók számára indifferenssé válik annak a kérdésnek az eldöntése, hogy milyen telefont, milyen operációs rendszer válasszanak – egyszerűen a WeChat számára legmegfelelőbbért fognak pénzt kiadni.
Ez pedig hosszú távon az iOS és az Android számára is komoly gondot jelenthet, ahogyan azoknak a telefongyártóknak is, akik ezen platformokra építik készülékeiket.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak