A Tencent által útjára indított TOS+ ezúttal az órákat és az okostévéket vette célba.

Tencent, Weibo, QQ, WeChat, Tenpay. Az európai fül számára ismeretlennek tűnhetnek ezek a márkanevek, pedig Kína legjelentősebb internetes vállalkozásáról és annak különböző szolgáltatásiról van szó. Az 1998-ban alapított Tencent saját hivatalos weboldalán úgy határozza meg magát, mint Kína legnagyobb és legtöbbet használt netes portáljának tulajdonosa, aki az ország online gazdaságának legjelentősebb szereplője.

Saját OS, jó OS

A felvezetésre azért volt szükség, hogy megértsük, miért lehet nagy jelentőségű az, ha egy ilyen vállalkozás saját operációs rendszer fejlesztésére adja a fejét. Sőt, már adta, hiszen az év elején bejelentették a mobilokra létrehozott Tencent Operating Systemet (TOS), most pedig a TOS+ leleplezésére került sor.

Ez utóbbi annyiban tér el a korábbitól, hogy ezt kifejezetten okosórák, smart TV-k, virtuális valóság szemüvegek, illetve bármilyen netre köthető, viselhető készülék kiszolgálására találtak ki. A bejelentés során elhangzott üzenetek közül talán az volt a legfontosabb, hogy a TOS+ használatával egyrészt megvalósul a Tencent saját szolgáltatásainak beágyazása, mert nyilvánvalóan ez az első számú cél, másrészt lehetőséget ad arra is, hogy külső appok beépüljenek a rendszerbe.

A TOS és a TOS+ egyaránt ingyenesen licencelhető és azt a kínai törekvést jelzi, hogy a nagy internetes cégek mind igyekeznek függetlenné válni a Google-tól, de főleg annak szolgáltatásaitól. A Tencenten kívül az Alibaba és a Baidu is rendelkezik saját OS-el, amelyek változó sikerrel (utóbbi nemrég állította le a fejlesztést) ugyan, de próbálnak alternatívát nyújtani a gombamód szaporodó kínai mobilgyártóknak, -márkáknak.

Bőven van mire építeni

A kínai kormány által is szorgalmazott függetlenedés mellett a Tencentnek egyértelmű üzleti céljai vannak azzal, hogy saját oprendszerrel (ami valójában egy átdolgozott Android) lássa el az összes jelenleg és jövőbeli sikerkészüléket. A vállalat két legfontosabb platformja a QQ, illetve a WeChat. Az előző egy hagyományosabb felépítésű és elsősorban szöveges üzenetek küldésére kitalált alkalmazás, ami jelenleg 100 millió aktív felhasználó bázissal bír. A WeChat egy komplexebb, több extrát nyújtó, világszerte 600 millió ember által használt chat app, amit 30 százalékban Kínán kívül vesznek igénybe. 

Konzumer tech

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.