Tencent, Weibo, QQ, WeChat, Tenpay. Az európai fül számára ismeretlennek tűnhetnek ezek a márkanevek, pedig Kína legjelentősebb internetes vállalkozásáról és annak különböző szolgáltatásiról van szó. Az 1998-ban alapított Tencent saját hivatalos weboldalán úgy határozza meg magát, mint Kína legnagyobb és legtöbbet használt netes portáljának tulajdonosa, aki az ország online gazdaságának legjelentősebb szereplője.
Saját OS, jó OS
A felvezetésre azért volt szükség, hogy megértsük, miért lehet nagy jelentőségű az, ha egy ilyen vállalkozás saját operációs rendszer fejlesztésére adja a fejét. Sőt, már adta, hiszen az év elején bejelentették a mobilokra létrehozott Tencent Operating Systemet (TOS), most pedig a TOS+ leleplezésére került sor.
Ez utóbbi annyiban tér el a korábbitól, hogy ezt kifejezetten okosórák, smart TV-k, virtuális valóság szemüvegek, illetve bármilyen netre köthető, viselhető készülék kiszolgálására találtak ki. A bejelentés során elhangzott üzenetek közül talán az volt a legfontosabb, hogy a TOS+ használatával egyrészt megvalósul a Tencent saját szolgáltatásainak beágyazása, mert nyilvánvalóan ez az első számú cél, másrészt lehetőséget ad arra is, hogy külső appok beépüljenek a rendszerbe.
A TOS és a TOS+ egyaránt ingyenesen licencelhető és azt a kínai törekvést jelzi, hogy a nagy internetes cégek mind igyekeznek függetlenné válni a Google-tól, de főleg annak szolgáltatásaitól. A Tencenten kívül az Alibaba és a Baidu is rendelkezik saját OS-el, amelyek változó sikerrel (utóbbi nemrég állította le a fejlesztést) ugyan, de próbálnak alternatívát nyújtani a gombamód szaporodó kínai mobilgyártóknak, -márkáknak.
Bőven van mire építeni
A kínai kormány által is szorgalmazott függetlenedés mellett a Tencentnek egyértelmű üzleti céljai vannak azzal, hogy saját oprendszerrel (ami valójában egy átdolgozott Android) lássa el az összes jelenleg és jövőbeli sikerkészüléket. A vállalat két legfontosabb platformja a QQ, illetve a WeChat. Az előző egy hagyományosabb felépítésű és elsősorban szöveges üzenetek küldésére kitalált alkalmazás, ami jelenleg 100 millió aktív felhasználó bázissal bír. A WeChat egy komplexebb, több extrát nyújtó, világszerte 600 millió ember által használt chat app, amit 30 százalékban Kínán kívül vesznek igénybe.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak