Az egykor az okostelefonos piac sztárjaként parádézó kanadai vállalatnál beszüntetnek minden mobilfejlesztéssel és -gyártással kapcsolatos tevékenységet. Külső partnerekkel azért még dolgoznának.

Szavatartó embernek bizonyult a céget három éve vezető John Chen. A BlackBerry vezérigazgatója ugyanis korábban többször hangsúlyozta, hogy csak abban az esetben maradhat meg a vállalat mobilos részlege, ha képes önmagában nyereséget termelni. A legfrisebb negyedév számai alapján azonban egyértelművé vált: naív ábránd volt csupán az egykor menő márka felélesztésében bízni.

Kívül tágasabb

A kanadai vállalat augusztus végén zárt pénzügyi negyedéve több szempontból is várakozáson aluli számokat hozott. Így nem okozott különösebb meglepetést, hogy a hivatalos tájékoztatóban már a mobil stratégiai megváltoztatásáról esik szó. Ennek keretében a cégnél teljesen felszámolják az eddig mobilfejlesztéssel és -gyártással foglalkozó részlegeket.

Ugyan kincstári optimizmussal még azt hangsúlyozza a BlackBerry, hogy külső partnerekkel közösen továbbra is jelen kíván lenni a piacon, ez inkább csak a bejelentés kozmetikázásának tűnik. Az új irány létjogosultságát rögtön egy indonéziai partnercég bejelentésével igyekeznek bizonygatni, de sokkal valószínűbb, hogy mindez csak egy egykor jól csengő márka kimúlásának utolsó, csendes fázisa lesz.

A cég összbevétele amúgy a most zárt negyedévben 334 millió dollár lett, ami sokkal gyengébb a tavaly ilyenkor elért 490 milliónál. Ennél is csúnyább a különbség a nettó profit soron. Az egy évvel ezelőtti 51 milliós profit után ugyanis most 372 milliós veszteséget sikerült összehozni. A BlackBerry védelmére meg kell említeni, hogy ez a hatalmas mínusz jórészt egyszeri tételeknek köszönhető, és az ezektől megtisztított eredmény nulla körül jár.

Blame Canada!

2009-ben az okostelefonos piac ötödét uralva a Nokia mögött kényelmes másodiknak tudhatta magát az akkor még Research In Motionnek hívott kanadai vállalat. De aztán jött az Apple az iPhone-nal, nem sokkal később pedig a Google az Androiddal, és a levegő villámgyorsan elkezdett fogyni a BlackBerry készülékek körül. Alig néhány év alatt teljesen elhappolták a kanadaiak elől a piacot, akik elkeseredésükben még saját operációs rendszerüket is beáldozták, és Android alapú telefonnal próbálták menteni a menthetőt. Mint a mellékelt ábra mutatja, nem sikerült. Amin az sem változtat, hogy a nyáron beharangozott három újabb készülék közül kettőnél már az ikonikus fizikai billentyűzetükről is lemondtak.

Az amerikai kormányzati szerveknél hagyományosan jó kapcsolatokkal rendelkező BlackBerry 2014 januárjában még bizakodhatott, hiszen a Pentagon több tízezer új BlackBerry beszerzéséről döntött. A viharfelfők azonban nem sokkal később már megjelentek, amikor a Fehér Ház környezetéből arról érkezett a hír, hogy Samsung és LG készülékeket tesztelnek a kanadai mobilok kiváltására. Ennek a folyamatnak érhetett a végére idén az elnök technológia csapata, és így vonulhatott nyugdíjba Obama BlackBerryje néhány hónappal korábban, mint gazdája fog.

Szoftver és biztonság

A vezérigazgató természetesen igyekezett a pozitívumokat kidomborítani, miszerint a nem jövedelmező mobilos üzletág felperzselésével a szoftverekre és mobil biztonságra tud koncentrálni a cég, amelyekben nagy potenciál van. Ezt igyekezett alátámasztani azzal, hogy az említett területek 80-100 százalékos éves bevételnövekedést produkáltak. Igaz, ennek egy része egyáltalán nem organikus, hiszen az utóbbi időszakban több felvásárlással erősítették pozíciójukat. Ráadásul még a mostani, tragikus mobilos eladások ellenére is ez utóbbi divízió hozott többet a kasszába. További kockázat, hogy a végletesen lesoványított BlackBerryt simán felvásárolhatja egy pénzben bővelkedő rivális, ha éppen úgy tartja kedve.

Mindenesetre a befektetők jól reagáltak a bejelentésre, és a cég papírjainak árfolyama felfelé indult a negyedéves jelentés nyilvánosságra kerülését követően.

Mobilitás

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.