Az immár több mint egymilliárd felhasználóval rendelkező, Facebook-tulajdonban lévő WhatsApp pár napja egy blogbejegyzésben közölte, hogy számos mobil operációs rendszer támogatását beszünteti az év végén. A halállistán lévők között ott sorakoznak a piac egykori sztárjai.
Hét év nagy idő
A mobil üzenetküldő alkalmazás hét évvel ezelőtt indult, amikor is még teljesen más képet mutatott a szegmens. Akkoriban még éppen csak elindult az iOS és az Android, amely rendszerek 2009 végére is csak húsz százalék alatti részesedést tudtak felmutatni összesen. Az okostelefonos kor hajnalán a felhasználók elsöprő többsége a Nokia Symbian rendszerét, illetve a BlackBerry telefonokat nyomkodta.
A mobil operációs rendszerek piaci részesedésének változása eladott darabszám alapján - forrás: statista.com
A Statista által készített grafikonból remekül látszik, miért nincs értelme tovább pátyolgatni, az immár nem létező jelenléttel bíró egykori sztárokat. A tavaly év végi állás szerint a Google és az Apple együtt a piac 97,5 százalékát adja. Érdekesség, hogy a Windows mindössze 1-2 százalékos eredményével simán dobogós tud lenni, bár ettől aligha durrognak a pezsgők a Microsoft főhadiszállásán.
A méret a lényeg
A WhatsApp bejelentésében igyekezett kicsit elkenni a valós okot, és ahogy fogalmaznak: "Ezek a készülékek nagyon fontos szerepet játszottak a történelmünkben, de nem rendelkeznek már azokkal a képességekkel, amelyek biztosítani tudják a jövőben tervezett szolgáltatásaink bevezetését." Ez az érvelés megállja a helyét például a Symbian esetében, ám a szintén lapátra tett BlackBerry 10-nél már egyáltalán nem ez a helyzet.
A háttérben természetesen nem elsősorban a fejlesztésnek szabott korlátok állnak, hanem az elpárolgó felhasználói tábor. A mobil operációs rendszerek piaca kegyetlen világ, ahol csak az maradhat életben, aki jelentős szeletét birtokolja a tortának. Ha nincs elég vásárló, a külső alkalmazás-fejlesztőknek nem éri meg egy marginális rendszerrel dolgozni, ez viszont azt jelenti, hogy a potenciális felhasználók is elriadnak, mert nincs elegendő elérhető alkalmazás az adott appboltban. Emiatt ismét kevesebb lesz az eladás, ami csomagolásra bírja a néhány eddig kitartó fejlesztőt és szépen lassan (pontosabban elég gyorsan) bezárul az ördögi kör.
A WhatsApp döntés egyébként újabb csapás a mobil fronton egyre visszább szoruló kanadai cégre, ugyanakkor a BlackBerrynél is felismerték a változás szükségességét. Legújabb készülékük például rendhagyó módon Androidot használ, továbbá igyekeznek a biztonsági szolgáltatások szegmensében pótolni a bevételeket.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak