Pár napja a WhatsApp felhagyott egy sor mobil operációs rendszer támogatásával. Az ok prózai: a kutya sem használja őket. A szegmens gyorsaságára jellemző, hogy pár éve még teljesen más volt a helyzet.

Az immár több mint egymilliárd felhasználóval rendelkező, Facebook-tulajdonban lévő WhatsApp pár napja egy blogbejegyzésben közölte, hogy számos mobil operációs rendszer támogatását beszünteti az év végén. A halállistán lévők között ott sorakoznak a piac egykori sztárjai.

Hét év nagy idő

A mobil üzenetküldő alkalmazás hét évvel ezelőtt indult, amikor is még teljesen más képet mutatott a szegmens. Akkoriban még éppen csak elindult az iOS és az Android, amely rendszerek 2009 végére is csak húsz százalék alatti részesedést tudtak felmutatni összesen. Az okostelefonos kor hajnalán a felhasználók elsöprő többsége a Nokia Symbian rendszerét, illetve a BlackBerry telefonokat nyomkodta.

A mobil operációs rendszerek piaci részesedésének változása eladott darabszám alapján - forrás: statista.com

 

A Statista által készített grafikonból remekül látszik, miért nincs értelme tovább pátyolgatni, az immár nem létező jelenléttel bíró egykori sztárokat. A tavaly év végi állás szerint a Google és az Apple együtt a piac 97,5 százalékát adja. Érdekesség, hogy a Windows mindössze 1-2 százalékos eredményével simán dobogós tud lenni, bár ettől aligha durrognak a pezsgők a Microsoft főhadiszállásán.

A méret a lényeg

A WhatsApp bejelentésében igyekezett kicsit elkenni a valós okot, és ahogy fogalmaznak: "Ezek a készülékek nagyon fontos szerepet játszottak a történelmünkben, de nem rendelkeznek már azokkal a képességekkel, amelyek biztosítani tudják a jövőben tervezett szolgáltatásaink bevezetését." Ez az érvelés megállja a helyét például a Symbian esetében, ám a szintén lapátra tett BlackBerry 10-nél már egyáltalán nem ez a helyzet.

A háttérben természetesen nem elsősorban a fejlesztésnek szabott korlátok állnak, hanem az elpárolgó felhasználói tábor. A mobil operációs rendszerek piaca kegyetlen világ, ahol csak az maradhat életben, aki jelentős szeletét birtokolja a tortának. Ha nincs elég vásárló, a külső alkalmazás-fejlesztőknek nem éri meg egy marginális rendszerrel dolgozni, ez viszont azt jelenti, hogy a potenciális felhasználók is elriadnak, mert nincs elegendő elérhető alkalmazás az adott appboltban. Emiatt ismét kevesebb lesz az eladás, ami csomagolásra bírja a néhány eddig kitartó fejlesztőt és szépen lassan (pontosabban elég gyorsan) bezárul az ördögi kör.

A WhatsApp döntés egyébként újabb csapás a mobil fronton egyre visszább szoruló kanadai cégre, ugyanakkor a BlackBerrynél is felismerték a változás szükségességét. Legújabb készülékük például rendhagyó módon Androidot használ, továbbá igyekeznek a biztonsági szolgáltatások szegmensében pótolni a bevételeket.

Mobilitás

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.