Szappanokban és naptejekben is használják, sok van belőle, ezért olcsó, könnyű feldolgozni, ráadásul kiválóak a fizikai tulajdonságai.

Kezdődhet az újabb akkus csodavárás. Egy japán tudós olcsó, könnyen feldolgozható és hatékony anyagot talált az akkumulátorgyártáshoz a lítium-titán-oxid kiváltására. A Tottori Egyetemen dolgozó Uszui Hirojuki szerint a megoldás az orrunk előtt, a pipereholmik között hevert: a titán-oxid.

A különféle kozmetikumokban, például szappanokban és naptejekben is használatos anyag sokkal olcsóbbá tehetné az akkumulátorgyártást, ugyanis ki lehetne váltani vele az anódként alkalmazott drága anyagokat. Egy kilogramm ára kevesebb mint 7 dollár (nagyjából annyi, mint a hagyományos akkukban használt grafit), azaz alig tizedébe kerül, mint a nagy teljesítményű akkumulátorokban jelenleg használt lítium-titán-oxid. Nagyon jók a tulajdonságai: tartós, biztonságos, és gyors újratöltést biztosít, állítja a japán kutató.

Az is fontos szempont, hogy titánt szinte bárhol lehet bányászni, a feldolgozása pedig viszonylag egyszerű. Kénsavval olyan kristályszerkezetű titán-oxidot lehet készíteni, ami biztosítja a lítium-ionok és elektronok nagy sebességű mozgását.

Az eddigi kísérletek biztatóak, már ami a töltés gyorsaságát és a töltési ciklusok számát illeti. Van azonban egy aprócska, még megoldásra váró probléma: a titán-oxid anóddal készített lítium-ion akkumulátorok kapacitása kb. 30 százalékkal kisebb, mint a hagyományos anóddal gyártott akkuké, derül ki a Nikkei beszámolójából.

De még így sem elvetendő a felfedezés. Az ipar ugyanis folyamatosan keresi a lítium-ion technológia alternatíváját. A titán-oxid pedig használható például a két lehetséges utódhoz, a nátrium-ionos és a szilárdtest-akkumulátorhoz egyaránt. Utóbbinál ráadásul a titán-oxid alkalmazásával ki lehet küszöböli egy olyan, magas hőmérsékletet igénylő gyártási fázist, amely mellékhatásként nemkívánatos kémiai reakciókat válthat ki, és ezáltal az akkuk teljesítménycsökkenését okozhatja. A titán-oxidos változat ugyanis szobahőmérsékleten összerakható.

Ez az évtized egyik nagy kihívása

Világszerte kutatócsapatok keresik a jövő akkumulátorát, ami olcsón előállítható, megbízható, biztonságos, gyorsan tölthető, nagy az energiasűrűsége (azaz kicsi helyen tud sok energiát tárolni), nem szennyezi a környezetünket, és könnyen újrahasznosítható. Voltak merész elképzelések: a Google sóalapú akkukkal kísérletezett, néhány évvel később az IBM a tengervízben látta a megoldást, de párhuzamosan folynak kutatások a lítiumionos akkumulátorok tökéletesítésére is.

Az igényt a hatékony akkumulátorokra nem csak az elektromos autók növelik. A évente sok százmilliós darabszámban eladott hordozható eszközökbe (az elektromos fogkeféktől a mobilokon át a laptopokig) szintén kell kisebb-nagyobb akku, sőt még az adatközpontok is igyekeznek lecserélni ólomalapú akkumulátorral működő szünetmenteseiket valamilyen modernebb, környezetkímélőbb típusra.

Piaci hírek

Az amerikaiak elzavarnák az MI-t az atomfegyverek környékéről

Az Egyesült Államok szerint legalább az ENSZ BT állandó tagjai világossá tehetnék, hogy nem bízzák mesterségesintelligencia-rendszerekre a nukleáris fegyverek bevetéséről szóló döntéseket.
 
Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.