A Bloomberg New Energy Finance szerint a 2020-as évek közepére az adatközpontokban használt akkumulátorok harmada lítium-ionos lesz.

Jelenleg az adatközpontok számítanak az ólomalapú akkumulátorok legnagyobb felhasználóinak. Az adatközponti szünetmentes tápegységekben szinte kizárólag ezt a technológiát használják. A Bloomberg New Energy Finance szerint azonban már megindult a fordulat: 2025-re az adatközpontokban a szünetmentes kapacitás harmadát adják majd a lítium-ionos akkumulátorok.

A változás összefügg az adatközpont-piac átalakulásával is. A piacot egyre inkább a nagy szolgáltatók (Amazon, Facebook, Google, Microsoft stb.) "hiperskálázható" központjai uralják, amelyeknél minden százalék energiamegtakarítás óriási előnyt jelenthet. A nagy internetes cégek létesítményeiben a becslések szerint 2025-re a lítium-ionos technológia a globális átlagnál jóval magasabb arányt fog képviselni, és akár az 55 százalékát is adhatja adatközpontjaik tartalékkapacitásának.

Nagyon fontos változást hoz az IoT is. A dolgok internetéhez köthető rendszerek egyre közelebb kerülnek a hálózat pereméhez, mivel így gyorsabb reakcióra, jobb teljesítményre képesek. Mivel így nehezebbé válik a karbantartás, az áramellátást folyamatos biztosításához olyan áramforrásokra, például szünetmentes tápegységekre van szükség, melyek nem igényelnek rendszeres karbantartást.

Az ár egyelőre az ólomra szavaz

Jelenleg az ólmos-savas, azaz VRLA (Valve Regulated Lead Acid) akkumulátorok uralják az adatközpontokat, bár 2016-ban a Schneider Electric megjelent az első adatközponti lítium-ionos szünetmentestápegység-technológiával (UPS – Uninterruptible Power Supply). Mivel azonban ezekből sok kell, kulcsfontosságú az ár, és abban még a VRLA technológia vezet.

Ugyanakkor a gyártási kapacitások növekedésével (ebben a Tesla óriásgyárának és más beruházásoknak is komoly szerepe van) az árelőny egyre gyorsabban olvad majd, így egyre nagyobb szerepet kapnak a döntésben azok az érvek, melyek a lítium-ionos rendszerek mellett szólnak. A Bloomberg New Energy Finance szerint azonban még így is csak 2020 környékére várható, hogy a lítium-ionos technológia meglódul, és állva hagyja a hagyományos ólmos-savas technológiát (lásd az alábbi grafikont).

 
Bloomberg New Energy Finance 2018
Infogram


A lítium-ionos rendszerek jobb teljesítményt nyújtanak, többek között azért is, mert a VRLA-khoz képest kétszer hosszab ideig, akár 10 évig is képesek üzemelni. Mindez nagyobb energiasűrűséggel párosul: egységnyi VRLA-akkumulátor teljesítményét 75 százalékkal kisebb és 30 százalékkal könnyebb lítium-ionos akkumulátorban lehet megvalósítani. Ráadásul rugalmasabban alakíthatók a különféle piaci szektorok és a különböző méretű adatközpontok igényeihez.

Hiába drágább a lítium-ionos akku, a karbantartási költsége viszont nagyon alacsony, így lényegesen alacsonyabb lesz a TCO-ja (Total Cost of Ownership – teljes birtoklási költség). További megtakarítást jelent a kisebb hűtési igény. A lítium-ionos UPS-ek 40 Celsius-fokon is tudnak üzemelni a teljesítmény csökkenése nélkül.

Cloud & big data

Ismét tervet kovácsoltak a britek az MI-szuperhatalommá válásra

A kormány elfogadta tavaly felkért tanácsadójának minden javaslatát, de egyelőre még az sem látszik, hogyan szolgálnák ki az új adatközpontok energiaéhségét.
 
Egy cég legacy rendszerei, fejlődési tervei mellett a belső kompetenciái és a beruházási készsége is befolyásolják, hogy milyen SD-WAN modellt érdemes választania.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.