Ebből egyedül Európában 350 ezer. Nem csoda, hogy az IT-biztonsági szakemberek alig 1 százaléka van állás nélkül, és ők is nagyrészt önszántukból.

Nem csupán en bloc az informatikai területről hiányzik sok millió munkavállaló. Az IT-nak van egy különösen fontos területe, amely még inkább megérzi a szakemberek elégtelen számát. 2022-re már 1,8 millió, informatikai biztonsági témákban jártas alkalmazott hiányát fogja nyögni a gazdaság, ami nem hogy csökkenést, de 20 százalékos növekedést mutat a 2015-ös helyzethez képest. Bár a tendencia lassan megváltozik, a Felvi.hu adatai szerint például a hazai felsőoktatásba jelentkezők számának csökkenése alól is kivételt jelentenek az informatikai szakirányok, a problémára egyelőre nem látszik gyors megoldás.

Legutóbb a Frost and Sullivan 2017-es Global Information Security Workforce Study tanulmánya világított rá az aggasztó helyzetre. A kutatás során 170 ország különböző vállalatainak vezető beosztású alkalmazottaival beszéltek, akik jelentős részben, 40 százalékban úgy nyilatkoztak, hogy legalább 15 százalékkal bővíteni akarják a következő öt év során a cég IT-biztonsággal foglalkozó szakembereinek létszámát.

Évről évre rosszabb a helyzet

A kiberbiztonsági szakértők szerte a világon a fenyegetések folyamatos fejlődésével szembesülnek, és azzal, hogy egyre nehezebben lehet kézben tartani a dolgokat – vonja le a nyilvánvaló következtetést a Frost and Sullivan jelentése, amely szerint a vállalatokat, oktatási szervezeteket és kormányzati hivatalokat érintő támadások egyaránt csökkentik az intézményekbe vetett bizalmat.

Az olyan fogyasztói termékek megjelenésével, mint a viselhető eszközök és önvezető autók, illetve a kritikus infrastruktúrát – például erőművek, forgalomirányító rendszerek - kezelő rendszerek egyre növekvő számú csatlakozásával új fenyegetésekkel kell szembenézni a magánszféra, a közbiztonság és a gazdasági stabilitás területén, fogalmaz a Global Information Security Workforce Study.

Éppen ezért aggasztó, hogy a felmérés válaszadóinak kétharmada nem rendelkezik elegendő, megfelelő tudás birtokában levő IT-biztonsági szakemberrel, Európa pedig ebben a tekintetben éppen a globális átlagot hozza 66 százalékkal. Márpedig, ahogy fent említettük, a veszélyek csak egyre összetettebbé, kritikusabbá válnak, így a jövő tekintetében még problémásabbnak tűnik a helyzet.
 

Forrás: Frost and Sullivan


Különösen annak tükrében, hogy öt év múlva, 2022-ben egyedül Európában 350 ezer kiberbiztonsági szakember fog hiányozni a piacról. A válaszadók ebben a tekintetben klönböző okokat jelöltek meg, összességében azonban leggyakrabban a képzett szakember hiányát említették (Európában 48, világszerte 49 százalékban), vagyis a változást a képzések területén kell(ene) elkezdeni, péládul a mobile learning területén.

Az átképzés sem old meg mindent

Többek között ez az oka annak, hogy az összes IT-biztonsági szakértő 30 százaléka nem „hagyományos” utat járt be, amíg jelenlegi pozíciójába került, vagyis nem mérnöki, IT-s alapokkal kezdte pályafutását. A legnagyobb arányban egyébként az Egyesült Államokban találhatók ilyen szakemberek: a rugalmas, élethosszig tartó képzés jegyében itt sokkal több az olyan munkavállaló, aki a változásokat felismerve tud és akar is változtatni pályáján. A legkevésbé Latin-Amerikában hajlamosak erre az emberek, Európa a középmezőnybe tartozik.

Ugyanakkor alkalmas jelöltté válni nem egyszerű feladat, annak ellenére, hogy jelenleg 1 százalék környékén van a szakemberek körében a munkanélküliség, ami gyakorlatilag csak azokat jelzi, akik két állás között éppen pihennek. Szigorú szűrőkkel igyekeznek megtalálni következő kollégáikat a vállalatok: nem csak a magas szintű hozzáértést várják el, a felmérés szerint a válaszadók 92 százaléka fontosnak tartotta a korábban szerzett tapasztalatot.

Ezek az igények előbb-utóbb azonban valamelyest mérséklődni fognak, hiszen a piacra lépő új szakemberek száma nem tart lépést az őket alkalmazni képes munkaadók igényeivel.

Közösség & HR

Dollármilliók helyett börtönévek járhatnak az oktatási chatbot fejlesztőjének

A korábban számos elismerést elnyerő AllHere megoldását az USA második legnagyobb oktatási körzete is bevezette. Nemrégiben azonban többek között csalással, hamisítással és a befektetők szándékos megtévesztésével vádolták meg a startup alapító-vezetőjét.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.