Az Oktatási Hivatal elkészítette az idei felsőoktatási jelentkezések statisztikáit. A Felvi.hu adatai szerint a felsőoktatásba jelentkezők száma közel 5 százalékkal csökkent, amit szinte minden szakirány megérzett, kivéve az informatikai szakirányokat és néhány egyéb területet. Van olyan képzés, ahol közel 20 százalékkal nőtt a jelentkezők száma tavalyhoz képest.
A tavaly szeptemberben indult képzésekre összesen 111 162-en adtak be jelentkezést alapképzésre, osztatlan mesterképzésre vagy felsőoktatási szakképzésre. Zömük (95 983 fő) ösztöndíjas képzésre szeretett volna bekerülni, míg a jelentkezők 14 százaléka (15 279 fő) eleve a költségtérítéses képzési formát választotta.
Idén viszont már csak 105 868-an jelentkeztek a négy hónap múlva induló képzésekre. Az ösztöndíjas képzésekre jelentkezők száma közel ötezerrel (91 046), míg az önköltségesre jelentkezőké mindössze 457-tel (14 822) csökkent.
Emiatt is látványos az informatikai szakirányú képzések népszerűségének növekedése.
Többen lennének gazdaságinformatikusok
A kiugróan növekedett a gazdaságinformatikus képzés iránti kereslet. Míg tavaly erre a szakirányra 1513-an jelentkeztek, idén már 1808-an jelölték meg ezt a képzést az első helyen. A programtervező informatikus képzésre a tavalyi 1955-tel szemben idén 2207-en, míg a mérnökinformatikus képzésekre a tavalyi 3045-tel szemben idén 3327-en adták be első helyen a jelentkezésüket. Összességében tavaly informatikai képzési területre az összes felvételiző 7,8 százaléka adta be első helyen a jelentkezését, idén viszont már 8,8 százalékuk.
A népszerűség növekedése még jobban látszik, ha ezeket a számokat összevetjük az amúgy szintén nagy létszámmal működő egyéb műszaki képzéseket. Tavaly az összes felvételiző 14,3 százaléka, idén pedig 13,5 százaléka jelölt meg első helyen valamilyen műszaki területet. A két legnépszerűbb képzés a gépészmérnöki és a villamosmérnöki. Idén 2656-an jelentkeztek gépésznek (tavaly 2974-en), valamint 1563-an villamosmérnöknek (tavaly 1616-en).
Érdekes, hogy a korábban nagyon népszerű gazdaságtudományi terület iránti érdeklődés is csökkent: tavaly még a jelentkezők 16,9 százaléka ide igyekezett bejutni első helyen, idén pedig 16,3 százalékuk adta be a jelentkezési lapján ilyen képzésre.
Csökken a lemorzsolódás
Az informatikai munkaerőhiány, illetve annak felszámolásában a különböző képzési formák az április 27-28-án megrendezett CIO Hungary konferencián is terítékre került egy panelbeszélgetésen. Charaf Hassan, a BME VIK Automatizálási és Alkalmazott Informatikai Tanszékének vezetője arról beszélt, hogy nem csak az informatikai pálya népszerűsége nőtt, hanem a lemorzsolódás terén is pozitív elmozdulás történt. Charaf Hassan néhány éve a lemorzsolódás csökkentését még csak vágyott célként jelölte meg. Akkor a tanszékvezető 25 százalékot meghaladó lemorzsolódásról számolt be.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak