Ez ugyan még mindig kevés a munkaerőhiány megoldására, de a tendencia biztató. Már ha a végzettek itthon is maradnak.

Az Oktatási Hivatal elkészítette az idei felsőoktatási jelentkezések statisztikáit. A Felvi.hu adatai  szerint a felsőoktatásba jelentkezők száma közel 5 százalékkal csökkent, amit szinte minden szakirány megérzett, kivéve az informatikai szakirányokat és néhány egyéb területet. Van olyan képzés, ahol közel 20 százalékkal nőtt a jelentkezők száma tavalyhoz képest.

A tavaly szeptemberben indult képzésekre összesen 111 162-en adtak be jelentkezést alapképzésre, osztatlan mesterképzésre vagy felsőoktatási szakképzésre. Zömük (95 983 fő) ösztöndíjas képzésre szeretett volna bekerülni, míg a jelentkezők 14 százaléka (15 279 fő) eleve a költségtérítéses képzési formát választotta.

 

 
Képzési területek - jelentkezők aránya 2016-2017
Create line charts


Idén viszont már csak 105 868-an jelentkeztek a négy hónap múlva induló képzésekre. Az ösztöndíjas képzésekre jelentkezők száma közel ötezerrel (91 046), míg az önköltségesre jelentkezőké mindössze 457-tel (14 822) csökkent.

Emiatt is látványos az informatikai szakirányú képzések népszerűségének növekedése.

Többen lennének gazdaságinformatikusok

A kiugróan növekedett a gazdaságinformatikus képzés iránti kereslet. Míg tavaly erre a szakirányra 1513-an jelentkeztek, idén már 1808-an jelölték meg ezt a képzést az első helyen. A programtervező informatikus képzésre a tavalyi 1955-tel szemben idén 2207-en, míg a mérnökinformatikus képzésekre a tavalyi 3045-tel szemben idén 3327-en adták be első helyen a jelentkezésüket. Összességében tavaly informatikai képzési területre az összes felvételiző 7,8 százaléka adta be első helyen a jelentkezését, idén viszont már 8,8 százalékuk.

A népszerűség növekedése még jobban látszik, ha ezeket a számokat összevetjük az amúgy szintén nagy létszámmal működő egyéb műszaki képzéseket. Tavaly az összes felvételiző 14,3 százaléka, idén pedig 13,5 százaléka jelölt meg első helyen valamilyen műszaki területet. A két legnépszerűbb képzés a gépészmérnöki és a villamosmérnöki. Idén 2656-an jelentkeztek gépésznek (tavaly 2974-en), valamint 1563-an villamosmérnöknek (tavaly 1616-en).

 

 
Műszaki és informatikai képzésekre jelentkezők száma
Create bar charts


Érdekes, hogy a korábban nagyon népszerű gazdaságtudományi terület iránti érdeklődés is csökkent: tavaly még a jelentkezők 16,9 százaléka ide igyekezett bejutni első helyen, idén pedig 16,3 százalékuk adta be a jelentkezési lapján ilyen képzésre.

Csökken a lemorzsolódás

Az informatikai munkaerőhiány, illetve annak felszámolásában a különböző képzési formák az április 27-28-án megrendezett CIO Hungary konferencián is terítékre került egy panelbeszélgetésen. Charaf Hassan, a BME VIK Automatizálási és Alkalmazott Informatikai Tanszékének vezetője arról beszélt, hogy nem csak az informatikai pálya népszerűsége nőtt, hanem a lemorzsolódás terén is pozitív elmozdulás történt. Charaf Hassan néhány éve a lemorzsolódás csökkentését még csak vágyott célként jelölte meg. Akkor a tanszékvezető 25 százalékot meghaladó lemorzsolódásról számolt be.

Közösség & HR

A vámtárgyalások miatt csúszhat az amerikai cégek EU-s büntetése

Az Európai Bizottságnak elvileg a héten kellett volna bejelentenie a Meta és az Apple ellen tavaly indított vizsgálatok eredményét, ám sajtóértesülések szerint Brüsszel az USA-val folytatott kereskedelmi tárgyalások miatt jegeli az ügyeket.
 
Hirdetés

Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban

A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.

A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.