Just setting up my twttr. Ez volt az első bejegyzés, amely az akkor még magánhangzók nélkül írandó Twitteren megjelent 2006. március 21-én. Jack Dorsey társalapítóként és a friss cég első vezetőjeként nyitotta meg a twittek áradatát. Bár a hivatalos rajtra csak pár hónap múlva került sor, a Twitter a mai napot tartja számon születési dátumaként.
Évtizednyi történet
A maximum 140 karakteres rövid csiripelésekből összeálló kommunikációs hálózat kezdetben a technológiára leginkább fogékony "early adopterek" körében vált népszerűvé. Számukra a közösségi szolgáltatás bonyolultsága éppen hogy vonzó volt, hiszen így egy különleges tábor részeként nyilvánulhattak meg, és nem kellett attól tartani, hogy a nagynéni vagy a főnök hamarosan követni kezdi őket.
A tényleg meglehetősen komplikált szisztémára épülő hálózat ennek ellenére sikeresen lépett át komoly mérföldköveken, és egyre több híresség, színés, sportoló nyitott fiókot. Az indulást követő ötödik évben elérték a százmilliós aktív felhasználói létszámot, és sok esetben a Twitter lett az első számú, leggyorsabb és legmegbízhatóbb hírforrás. A mikroblog különösen jól teljesített természeti katasztrófák, politikai forradalmak és nagy sportesemények idején. Nem véletlen, hogy számos, autoriter berendezkedésű országban tettek már kísérletet a hálózat elhallgattatására.
A fenti interaktív grafikont a Twitter adta ki a születésnapjára. Itt egyes nagy visszhangot kiváltó a bejegyzések terjedési útját követhetjük figyelemmel az első néhány másodpercben. Egy-egy jelentősebb tweetnek fél perc sem kell, hogy a világ minden pontjára eljusson.
A Twitter 2013-ban elég erősnek érezte magát ahhoz, hogy nyílt tőzsdei terepen is megmérettesse magát. Bár a társaság nem igazán volt képes profitábilis pályára állni, kezdetben a befektetők támogatását is maguk mögött tudhatták. Ám az utóbbi néhány év már nem a felfelé ívelésről szólt.
Lesz-e 20. szülinap?
A cég felhasználói bázisa egyre inkább beszűkül, a növekedés először csak nagyon lelassult, majd legutóbb már teljesen meg is állt. Utóbbi az ilyen jellegű internetes vállalkozásoknál gyakran egyenértékű a halálos ítélettel. Az egykor a 70 dolláros szintet ostromló részvények árfolyama jelenleg nem éri el a 17 dollárt sem.
A nehézségekre jellemző, hogy az elmúlt időszakban rendkívül nagy mértékű a felső vezetőség körében a fluktuáció, miközben Dick Costolo vezérigazgató nagy hirtelenséggel bejelentett távozása sem éppen a megfontoltan vezetett vállalat képét sugározta.
Pedig a Twitternél igazán sok mindent megpróbáltak. Nagyon sokat fejlesztettek az elmúlt időszakban, új termékeket, bevételi forrásokat vezettek be. Viszont ezek közül egyik-másik nem teljesített úgy, ahogy remélték. Tavaly ősszel nagyot szólt az az értesülés, miszerint feloldanák a tweetekre vonatkozó 140 karakteres limitet. Ezt a lehetőséget a nem túl nagy, ám igen önérzetes kemény mag egyfajta blaszfémiaként élte meg, leginkább azt kifogásolva, hogy ezzel a szolgáltatás esszenciája veszne el.
Idén februárban érkezett a másik bomba, a BuzzFeed értesülése miszerint egy új algoritmus megváltoztatná a bejegyzések eddig szigorúan időrendi sorrendjét, és a Facebook News Feedhez hasonló rendszert vezetne be a Twitter-falon. Erre a hírre ismét felkorbácsolódak az indulatok, mivel sokak szerint a Twitter lényege az azonnaliság, az élő jelenlét, ami egy az egyben elveszne egy ilyen változtatással. Az ellenzők #RIPTwitter hashtag alatt valósággal elárasztották a hálózatot a tiltakozásokkal.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak