A céget öt évig vezető Dick Costolo a hónap végén távozik. A felhasználói szám lassú emelkedése és a profit hiánya okozta a vesztét, de utódjának sem lesz könnyű dolga.

A tegnapi nap legérdekesebb hírét a Twitter szolgáltatta az USA-ban azzal, hogy estefelé a cég bejelentette a vezérigazgató majdhogynem azonnali távozását. Bár a közleményben próbáltak tojásokon lépkedve fogalmazni, Dick Costolo sorsáról nyilvánvalóan nem ő maga döntött.

Elég volt

A közösségi hálózathoz kívülről csatlakozó Costolo 2009 őszén érkezett operatív vezetői posztba, amit egy évvel később már a vezérigazgatói székre cserélhetett. Irányítása alatt a néhány milliós árbevételű Twitterből 1,5 milliárdos vállalat lett, miközben 2013-ban sikeresen debütált a tőzsdén

A Twitter éves üzleti eredményei (2010-2014) | Create infographics

Ennek ellenére tevékenységét nem övezte osztatlan elismerés. Mint ahogy az a fenti grafikonon jól látszik, a meredek bevételnövekedés mellett a veszteségek is hasonló, ha éppen nem nagyobb mértékben gyűltek. A cég egyetlen évet sem tudott Costolo regnálása alatt pozitív tartományban zárni.

Nem hódították meg a világot

További gondot jelentett a felhasználói bázis egyre lassuló bővülése. Sokáig az is kétséges volt, hogy egyáltalán át tudják-e valaha törni a 300 milliós nagyságrendet. Ez ugyan a legutóbbi negyedéves jelentés alapján sikerült, de az új bevételi forrásként beharangozott fejlesztések nem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket, így a befektetők csalódottak voltak.

A várakozásoktól való folyamatos elmaradás pedig alaposan aláásta a vezérigazgató pozícióját. Kívülről és belülről is kritikai észrevételeket kellett elviselnie, amelynek egyik legutóbbi példáját a társaság egyik nagybefektetője szolgáltatta. Chris Sacca a nyomásgyakorlás egyik legkeményebb módjával élt, nyilvánosan követelte a változtatást a vezetői poszton.

Majd jön valaki

Hogy a mostani lépés mennyire hirtelen dolog volt, arról tanúskodik az a tény, hogy Costolónak alig két hetet adtak a "csomagolásra". Július elsejével viszont helyére nem végleges vezető, hanem a Twitter egyik társalapítója, a céget a korai időszakban irányító Jack Dorsey kerül mint ideiglenes főnök. A közösségi oldal pedig közben megkezdi az új, végleges vezérigazgató felkutatását.

Bárki is kerül a vállalkozás első számú székébe, nem lesz könnyű dolga. A Twitterben sokan egy második Facebookot látnak, pontosabban szeretnének látni. Ám ez a fajta párhuzam több szempontból sem szerencsés. A Facebook működése, felépítése sokkal globálisabb jelenlétet, elérést biztosít, mint a 140 karakteres üzenetekre alapozott Twitter. Utóbbi rendszerét nem hiába éri időről időre az a kritika, hogy akár még sikeres is lehetne, ha egy átlagos felhasználó képes lenne kiigazodni a működésében.

Costolo vezetésének utolsó szakaszában számos irányban próbáltak kitörni ebből a saját maguk által felállított karanténból. Hol a felhasználók életét igyekeztek megkönnyíteni a funkciók gazdagításával, hol a hirdetői oldalt próbálták magukhoz édesgetni új megoldásokkal. Sőt, még a kirúgás napjára is időzítettek egy bejelentést: eltörlik a sokszor átkozott 140 karakteres limitet. Igaz, nem mindenhol, hanem a felhasználók közötti direkt üzenetváltásoknál.

Jöhet a felvásárlás?

A próbálkozások azonban egyelőre nem állították nyereséges pályára a céget. Beszédes erőviszonyokat mutat például az Egyesült Államok digitális hirdetési piacának tavalyi eredménye: míg a torta 37 százaléka a Google-nél, 18,5 százaléka a Facebooknál landolt, addig a Twitternek be kellett érnie 3,6 százalékkal. Globálisan ezek az arányok még rosszabb képet mutatnak a Twitter szempontjából. Kérdéses, mi olyat tudna tenni az új vezető, amitől ez az áldatlan helyzet gyorsan és látványosan megváltozhatna.

Egyesek máris arról beszélnek, hogy Costolo eltávolítása tulajdonképpen a mostanában pletykaként egyre gyakrabban felmerülő felvásárlásnak igyekszik megágyazni. A cikkben emlegetett nagybefektető ezen a fronton is aktív, és azt hangoztatta, hogy a Google teheti kosarába a gyenge lábakon csiripelő madárkát.

Közösség & HR

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.