A Glassdoor kijött hagyományos százas listájával a legjobb topmenedzserekről. A Facebook vezérének bukása borítékolható volt, de a csúcsra egy meglepetésember került.

A Glassdoor az Egyesült Államok egyik legjelentősebb állásportálja, amely meglehetősen erős adatbázisra alapozva képes évente beszámolni arról, hogy a dolgozói visszajelzések alapján ki a legrátermettebbnek tartott vállalatvezető. A frissen kiadott Top100 eredményeit böngészve elmondható, hogy a technológiai szektor hosszú ideje tartó dominanciája folytatódott, ám azon belül nagy mozgásokat tapasztalni.

Minden változik, de a lényeg nem

A csúcsra ismét egy techcég első embere jutott, de Pat Gelsinger koronája azért némiképp meglepetést jelent. A VMware-t 2012-től irányító menedzser ugyan az elmúlt időszakban rendszeresen felbukkant az éves listákon, de tavalyelőtt például csak a 83., 2018-ban pedig a 78. helyre volt elég az osztályzata. A pályáját az Intelnél kezdő Gelsinger CTO-ként hívta életre az Intel Developer Forumot, majd később az EMC-nél töltött be több vezető beosztást. A WMware amerikában dolgozó munkatársainak elmúlt egy évben leadott visszajelzései szerint pedig munkáját gyakorlatilag hiba nélkül végzi (99%-os pozitív értékelés).
 


A legjobb tíz topmenedzser között négy tisztán informatikai kötődésű vezetőt találni. A Microsoft szempontjából különösen érdekes, hogy a redmondi óriás első számú embere mellett a nemrégiben felvásárolt LinkedIn vezérigazgatója is fel tudott kapaszkodni a legjobbak közé.

Ami a teljes mezőnyt illeti, ott sem kell szégyenkeznie a techszektornak, hiszen 27 helyet sikerült elfoglalni. A többi terület ehhez képest messze lemaradt. Az egészségügyi vállalatok közül 12-t, a gyártók köréből pedig 8-at lehet találni a legjobb száz cég között.

A tavalyi listához képest egyébként sokat változott a tabló, hiszen 40 új szereplő került fel, köztük a Salesforce két társvezetője, a PayPal első számú embere és a Cisco vezérigazgatója.

Bűn és bűnhődés

A mostani összeállítás egyértelmű negatív sztoriját a Facebook alapító-irányítója adja. Mark Zuckerberg 2013-ban még annyira kedvelték az alkalmazottai, hogy az első helyet is képes volt megszerezni. Utóbbit ugyan később elvesztette, de rendszeresen az élmezőnyben szerepelt ezt követően is. Ám ahogy nőtt a cég, úgy kezdett visszacsúszni Zuckerberg. 2016-ban még 4. volt, 2017-ben már csak a 10., 2018-ban pedig a 18. helyen végzett. De mindez semmi ahhoz képest, amennyit most bukott, hiszen az idei listán az 55. pozícióban találjuk.

Nem nehéz összefüggést találni a vállalatvezetői imázs erodálása és a céget kísértő botrányok, kétes ügyek sora között. A vesszőfutás a Cambridge Analytica ma már unalomig ismert ügyével indult, de azt követően is számos esetben bebizonyosodott, hogy a cég nem feltétlenül úgy tesz, mint ahogy azt vállalja, vagy elvárható lenne. A folyamatos fogadkozások a szebb jövővel kapcsolatban pedig láthatóan már nem mindenkit hatnak meg.

Érdekes azonban, hogy Zuckerberg még a mostani óriási bukta után is "partiban maradt" a rivális óriáscégek vezetőinek többségével. A már említett Nadellától jócskán lemaradva Sundar Pichai (Google) a 46. pozíciót birtokolja, az Apple-t irányító Tim Cook pedig csak a 69. helyre tudott felkapaszkodni. Utóbbi mellett szól azonban, hogy facebookos kollégája mellett ő a másik olyan vezető, aki az elmúlt hét évben folyamatosan képes volt a legjobbak között maradni. És persze azt is érdemes tisztázni, hogy erre a listára csak olyan menedzserek tudnak felkerülni, akik a beosztottjaik elsöprő többségétől (90+%) pozitív visszajelzéseket tudtak begyűjteni. Az Amazont irányító Jeff Bezosnak például ez megugorhatatlan szintnek tűnik.

Közösség & HR

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.