A kaliforniai Oaklandben egy hét alatt sem tudtak megszabadulni a galibát okozó ransomware-től.

Súlyos zavarokat okozott egy zsarolóvírusos akció a kaliforniai Oaklandben. Mint a SecurityWeek írja, a város vezetése február 14-én késő este szükségállapotot rendelt el egy február 8-án elkövetett kibertámadás miatt. A város informatikai rendszereit ugyanis a közel egy hét alatt sem voltak képesek megszabadítani a káros kódtól.

A támadás érintette a több kint 400 ezer lakosú város informatikai és telefonhálózatát is. Szerencse a szerencsétlenségben, hogy a sürgősségi rendszerek működése (tűzoltóság riasztási rendszere vagy a 911-es segélyhívó hálózat) nem állt le. A polgármesteri hivatal informatikai osztálya végül azt javasolta, hogy állítsanak le minden nem kritikus rendszert.

A szükségállapot eszközéhez a helyreállítás felgyorsítása érdekében nyúlt a városvezetés. Bevezetése ugyanis egyszerűsíti a szükséges berendezések és anyagok beszerzését, és az szakemberek is gyorsabban mozgósíthatók.

A városvezetés amúgy nem közölt túl sok részletet a támadásról. Egyelőre nem ismert a támadó zsarolóprogram típusa és a bűnözők követelései sem. Arról sem lehet tudni, hogy az incidens során kiszivárogtak-e adatok a városi rendszerekből.

A városok továbbra is ideális célpontok

Az amerikai, városi, regionális önkormányzati rendszerek elleni ransomware-támadások nem új keletűek. Évek óta kedvelt célpontok, mert sok embert érintő zavarokat lehet okozni, azaz könnyű kicsikarni a gyors váltságdíj-fizetést. A támadások gyakorisága ellenére egyáltalán nem alakult ki az incidenskezelésre általános módszertan.

2020-ban például két kisebb floridai települési inkább kifizette a félmillió dollárt is meghaladó váltságdíjat. Két évvel korábban a vonzáskörzetével együtt 6 milllió lakosú Atlanta viszont ellenállt a zsarolásnak, és 51 ezer dollárt sem volt hajlandó átutalni. A városvezetők döntésében szerepet játszhatott az is, hogy a SamSam nevű ransomware nem bénította meg teljes mértékben a település működését annak ellenére sem, hogy kritikus rendszereket is érintett.

Ez azonban végül költségesnek bizonyult. Amellett, hogy rengeteg dokumentum tűnt el a városi ügyészség archívumából, és megsemmisült a rendőrségi járőrautókba szerelt kamerák felvételeinek egy része, csak az első néhány hétben 2 millió dollárt fizettek ki (az adófizetők!) az incidenssel kapcsolatos legsürgősebb problémák kezelésére. Atlantából nézve tehát talán okosabb lett volna fizetni. A fizetők azonban lényegében a bűnözői hálózatokat finanszírozzák, melyek a hekkerek támadó arzenáljának a további fejlesztését is segítik.

A váltságdíj-fizetés lebonyolítására egyébként egész kis iparág alakult az elmúlt években, amit 2020-ban már az amerikai pénzügyminisztérium is megelégelt. Nyomozó szerve, az OFAC (Office of Foreign Assets Control) jogi szankciókkal fenyegette meg azokat a cégeket, melyek a ransomware-támadás után segédkeznek a váltságdíj-kifizetésben. A fizetés ugyanis lényegében felhívás újabb támadásokra.

Biztonság

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.