Tegnap egy külön közleményben hívta fel a Windows 10-et használók figyelmét a Microsoft arra, hogy a termék életciklusa a végéhez közeledik. Az utolsó tervezett biztonsági frissítés 2025. október 14-én, azaz szűk két év múlva érkezik majd.
A Microsoft bejegyzése túlnyomórészt azzal foglalkozik, hogy meggyőzze a felhasználókat a Windows 11-re váltás előnyéről. A cég legújabb operációs rendszerére történő átnyergelés a legtöbb esetben egy új PC vásárlását jelenti, ám Redmond azt sem bánja, ha a szolgáltatás előfizetéses alapon, a felhőből érkezik az ügyfél gépére. Mindezt a 2021-ben bevezetett Windows 365 Cloud PC csomag teszi lehetővé.
2025 ősze jelenleg kellően távolinak tűnik ahhoz, hogy az otthoni felhasználók eldöntsék, merre tovább. Vállalati környezetben azonban számos oka lehet annak, hogy ennyi idő sem elég a cserére. Hátráltathatja az átállást a megszokott rendszer stabilitásához való ragaszkodás, az óvatosság az újdonsággal szemben, a munkatársak átképzésének hosszadalmas folyamata, vagy egész egyszerűen az, hogy nem áll megfelelő büdzsé rendelkezésre a csere levezénylésére.
Az idő pénz
A lassan lépők számára azonba jó hírrel szolgált a tegnapi bejelentést, mivel a jelek szerint a Microsoft hasonlóan jár el, mint ahogy azt a Windows 7 kivezetésekor tette. Akkor és most is további három évig lehet majd kérni a hosszabbítást a kiterjesztett biztonsági támogatás (Extended Security Updates – ESU) formájában. Ennek lényege, hogy az így védett gépekre folyamatosan érkeznek a fontos és kritikus minősítésű biztonsági frissítések, azaz a rendszer az általános támogatás lejárta után is használható marad.
Az ESU nem igyenes, de az egyelőre nem világos, hogy ezúttal kik és mennyit kell hogy fizessenek a kibővített támogatásért. A Win7 esetében csak a Pro és az Enterprise verziókat lehetett hosszabbítani, a Microsoft árazása pedig jól szemléltette, milyen irányba szeretné ügyfeleit terelni a gyártó: egy Pro változat esetében az első év 50 dollárba, a második 100-ba, a harmadik pedig már 200 dollárba került.
Ugyan a Windows 10-re vonatkozó ESU konkrét kondíciói még nem ismertek, az a hivatalos megnyilatkozások alapján bizonyosnak tűnik, hogy ezúttal a váltani nem akaró otthoni felhasználóknak is megadatik a hosszabbítás lehetősége. Az ezzel kapcsolatos részleteket azonban várhatóan már csak valamikor jövőre hozza nyilvánosságra Redmond.
Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban
A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak