A The Wall Street Journal néhány nappal ezelőtt számolt be arról a biztonsági incidensről, amelynek során egy kínai állami hátterű hekkercsoport több amerikai távközlési és internetes szolgáltató lehallgatási rendszerét törhette fel, értékes információkat szerezve a sok milliós ügyfélbázissal rendelkező cégektől. A lap információi szerint az érintett távközlési vállalatoknál azt a hálózati infrastruktúrát is kompromittálták a támadók, amelyet az amerikai hatóságok használnak az előfizetők internetes forgalmánk bírósági felhatalmazással való megfigyelésére, tevékenységüket pedig hónapokig észrevétlenül folytathatták.
A szóban forgó lehallgatási rendszerek, amelyekről egy 30 éves amerikai szövetségi törvény rendelkezik, a legérzékenyebb pontok a szolgáltatók hálózatában: néhány kiválasztott alkalmazottnak majdnam korlátlan hozzáférést biztosítanak az ügyfelek internetes forgalmához vagy böngészési előzményeihez. A TechCrunch összeállítása alapján nem véletlen, hogy a technológiai szakemberek hosszú ideje kongatják a vészharangot az előírt hátsó ajtók kockázatai miatt, a lapnak nyilatkozva pedig arról beszéltek, hogy a mostani, "potenciálisan katasztrofális" következményekkel járó történések "abszolút elkerülhetetlenek" voltak.
Nem bizonyult sikertörténetnek
Az ügyben szereplő, Salt Typhoon néven hivatkozott hekkercsoport a cikk szeint egyike annak a számos, kínai kormányzati támogatással működő, egymással is kapcsolatban álló egységnek, amelyekről azt feltételezik, hogy pusztító kibertámadások alapjait próbálják lefektetni egy jövőbeni kínai-amerikai konfliktus esetére. Ugyanakkor az eredetileg legális célokat szolgáló hátsó kapukkal sem most éltek vissza először a rosszindulatú szereplők, a biztonsági közösség pedig régóta hangoztatja, hogy technológiailag nem lehetséges a lehallgatási lehetőségeket biztonságosan, a visszaélések lehetőségét kizárva megtervezni.
Az 1994-es Communications Assistance for Law Enforcement Act (CALEA) törvény értelemszerűen a titkosítatlan kommunikációt érinti, így a TechCrunch riportjában idézett szakemberek szerint az egyetlen megoldás a "még több titkosítás" lenne. Egyikük szerint az iylen támadások "azt a hazugságot is leleplezik", amelynek értelmében az Egyesült Államok kormányzati ügynökségeinek az állampolgárok érdekében kell képesnek lennie az elküldött üzenetek elolvasására és a hívások lehallgatására. Ilyenkor ugyanis kiderül, hogy a dolog nem hogy nem véd meg senkit, de éppen hogy ezzel sodornak mindenkit veszélybe.
Időn túli figyelmeztetés érkezett
A lap emlékeztet rá, hogy a lehallgatás a 2001. szeptember 11-i terrortámadásokat követően vált nagy üzletté, miután jelentősen kibővítették a megfigyelési tevékenységet, beleértve az amerikai állampolgárokra vontkozó lehetőségeket is. Ezekről a szélesebb közönség a 2013-as NSA-botrány során szerzett tudomást, és a technológiai nagyvállalatok körében is felfordulást keltett, amikor kiderült, hogy tudtukon kívül hallgatták le a rendszereiket. Miközben azonban az érintett cégek elkezdték lezárni az ügyféladatokat a külső megfigyelők (sőt esetenként saját maguk) elől is, a távközlési szolgáltatók nem sokat tettek a forgalom titkosításáért.
Ennek megfelelően az Egyesült Államok internetes és telefonos forgalmának nagy része továbbra is elérhető marad a CALEA-bó eredő lehallgatásokban, bár a beszámoló arra is kitér, hogy a kormányzatok világszerte folyamatos és kitartó erőfeszítéseket tesznek a titkosítást aláásó, megkerülő vagy más módon veszélyeztető jogszabályok előmozdítására. A biztonsági szakértők ehhez képest egyértelmű álláspontot képviselnek abban a kérdésben, hogy nem lehet olyan hátsó kapukat építeni, amelyet "csak a jó fiúk használhatnak", a fenti esetet pedig érdemes lenne utolsó utáni figyelmeztetésként értékelni ezzel kapcsolatban.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak