A NATO innovációs alapjának és a Dealroom kutatócsoportnak a közös elemzése szerint tavaly 24 százalékkal nőtt az európai DSR startupok finanszírozása.
Hirdetés
 

Jelentősen nőtt a védelmi, valamint a biztonsággal és rezilienciával (Defence, Security, Resilience – DSR) kapcsolatos technológiákat fejlesztő európai startupok finanszírozása, derül ki a NATO Innovation Fund és a Dealroom közös elemzéséből. 2024-ben összesen 5,2 milliárd dollár tőkét kaptak, 24 százalékkal többet, mint egy évvel korábban. A szektorba áramló kockázati tőke már második éve gyorsabb tempóban növekszik, mint a mesterséges intelligencia finanszírozása. Utóbbi legfeljebb annak örülhetett, hogy 2022 és 2024 között szinten maradtak a források.

De ami még figyelemre méltóbb: a DSR startup szektor akkor produkál kiemelkedő növekedést, amikor az európai startup szcéna egésze összességében egyre kevesebb forráshoz jut. Az olyan cégek, mint a védelmi szoftvereket fejlesztő Helsing vagy a drónokat gyártó Tekever azonban ilyen környezetben is jó eséllyel találnak kockázati tőkét a piacon.

A DSR a NATO-terminológia szerint egyébként széles kört fed le. A szigorúan vett katonai célú fejlesztések mellett ide tartozik számos új és ígéretes technológiai és energetikai terület: pl. a robotika, a biotechnológia, a kvantum-számítástechnika, a különböző földmegfigyelési rendszerek, a nukleáris energia vagy az ún. kettős (polgári + katonai) felhasználású mesterséges intelligencia. 2024-ben ezek a területek szívták fel együttesen az európai kockázati tőkebefektetések 10 százalékát.

A NATO-ban továbbra is az USA költi a legtöbbet

Az adatok alapján különösen a védelmi terület vonzott sok tőkét: 2023-hoz képest 41 százalékkal, 1,5 milliárd dollárra nőtt a befektetett összeg, ami valószínűsíthetően az orosz-ukrán háború hatása. Ez azonban csak hajszálnyit csökkentette Európa lemaradását az USA-tól: az amerikai védelmi startupok tavaly 4,3 milliárd dollár új forrásból gazdálkodhattak.

Ami az európai országokat illeti, korábban a brit DSR startupok kapták a legtöbb kockázati tőkét, 2019 és 2024 között összesen 7,1 milliárd dollárt. Ez idő alatt franciaországi startupok 3,3 milliárdot, a németek pedig 3,2 milliárdot kaptak. 2024 azonban jelentős változást hozott: a német cégek ugyanannyi forrást kaptak, mint a britek: 1,3 milliárd dollárt. A harctéri felhasználású mesterséges intelligenciát fejlesztő müncheni Helsing pl. 450 millió dollár kapott 5 milliárdos értékelés mellett.

Figyelemre méltó Norvégia helyzete. Mérete ellenére a negyedik helyen áll a DSR startupok finanszírozásában: az ottani indulók 2019 és 2024 között 1,8 milliárd dollárt kaptak, tavaly pedig 527 milliót.

A DSR szektor érdekessége, hogy a védelmi ipart a nagyon hosszú beszerzési ciklusok jellemzik, hiszen itt jószerivel csak az államok jelennek meg vásárlóként, és a beszerzéseket hosszú távra tervezik. Emiatt nem is optimális környezet a magántőkének, amely etikai okokból sem szívesen száll be a hadiipar finanszírozásába. A probléma áthidalására létrehozott NATO Innovation Fund szerint azonban ez is változni látszik az Ukrajnában dúló háború miatt.

A jelentés innen tölthető le PDF-ben »

Piaci hírek

Kínából pörgetik a hazai e-kereskedelmi szektort

Az online vásárlások növekedése itthon már leginkább az EU-n kívüli megrendelések bővülésének köszönhető – derült ki egy friss felmérésből.
 

EGY NAPBA SŰRÍTÜNK MINDENT, AMIT A PROJEKTMENEDZSMENTRŐL TUDNI KELL!

Ütős esettanulmányok AI-ról, agilitásról, hibrid működésről, elosztott csapatokról, kulturális gapek kezeléséről. Exkluzív információk képzésekről, munkaerőpiacról, kereseti és karrierlehetőségekről.

2025.03.18. Symbol Budapest

RÉSZLETEK »

Nem csak technológiai, hanem kulturális változást is jelent az átállás – többek között erre is tekintettel kell lenni az obszervabilitás széleskörű alkalmazása során.

a melléklet támogatója a Dynatrace

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.