Csökken az elbocsátások üteme a technológiai szektorban. A Layoffs.fyi globális, de önbevalláson alapuló adatai szerint míg egy éve júniusban 196 cégtől összesen több mint 18 ezer embert küldtek el, addig a múlt hónapban már csak 96 cég épített le kevesebb mint 11 ezer embert.
Az EU statisztikai adataiból legfeljebb azt lehet csak kiolvasni, hogy az IKT szakemberekre továbbra is nagy a kereslet. Pontos adatokat leginkább az USA munkaerőpiacáról lehet tudni, de az amerikai történések általában jó indikátorai a globális trendeknek. A LinkedIn például szinte valós idejű képet tud rajzolni a munkaerőpiaci trendekről, mivel állítása szerint csak az USA-ban több mint 200 milliós felhasználói bázisa van (azaz az ország teljes népességének a 60 százaléka használja). A közösségi oldal júniusra vonatkozó adatai szerint a technológiai iparban (a LinkedIn felmérése az állami statisztikai terminusokat követve "technology, information and media" ipart néz) 8 százalékkal nőtt a munkaerő-felvétel májushoz képest, ami az elemzés szerint trendfordulót jelez. Az oldal ugyanis 2022 őszétől folyamatos csökkenést mért a munkaerőfelvételben.
Kezd visszaállni a régi rend?
(Kattintson a képre a nagyobb mérethez!)
Hasonló trend rajzolódik ki a Challenger, Gray & Christmas munkaerő-közvetítő cég adataiból is. A technológiai szektorban júniusban csaknem felére csökkentek az elbocsátások az USA-ban az előző havihoz képest: mintegy ötezer embert küldtek el a vállalatok.
Általános gazdasági okok és érdekességek
Idén az első félév azonban összességében jóval keményebben alakult, mint 2022-ben. Míg a múlt évben kevesebb mint 6000 embert küldtek el a szektorból, addig idén közel 142 ezret. Ennél nagyobb elbocsátási hullám csak 2001-ben söpört végig a szektoron: akkor több mint 168 ezer embert bocsátottak el. Ennek megfelelően alakultak a felvételek is: tavaly az első félévben 37 ezer ember, idén viszont 61 százalékkal kevesebb, 14 ezer érezhette magát szerencsésnek új munkahely miatt.
The Challenger Report szerint a leépítések leggyakoribb oka a cégek piaci és gazdasági helyzetének nehezedése volt (az emberek mintegy kétharmadát küldték el erre hivatkozva). A leépítések harmadánál fele-fele arányban hivatkoztak költségcsökkentésre, illetve részlegbezárásra. A jelentés megemlít két különleges esetet is: egy kórházat egy néhány évvel korábbi kibertámadásra hivatkozva zártak be. Egy médiavállalat pedig azért tette lapátra az írástudóit, mert a tulajdonos inkább mesterséges intelligenciára váltott.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak