A statisztikák azt mutatják, hogy hamarosan fordulhat a trend.

Csökken az elbocsátások üteme a technológiai szektorban. A Layoffs.fyi globális, de önbevalláson alapuló adatai szerint míg egy éve júniusban 196 cégtől összesen több mint 18 ezer embert küldtek el, addig a múlt hónapban már csak 96 cég épített le kevesebb mint 11 ezer embert.

Az EU statisztikai adataiból legfeljebb azt lehet csak kiolvasni, hogy az IKT szakemberekre továbbra is nagy a kereslet. Pontos adatokat leginkább az USA munkaerőpiacáról lehet tudni, de az amerikai történések általában jó indikátorai a globális trendeknek. A LinkedIn például szinte valós idejű képet tud rajzolni a munkaerőpiaci trendekről, mivel állítása szerint csak az USA-ban több mint 200 milliós felhasználói bázisa van (azaz az ország teljes népességének a 60 százaléka használja). A közösségi oldal júniusra vonatkozó adatai szerint a technológiai iparban (a LinkedIn felmérése az állami statisztikai terminusokat követve "technology, information and media" ipart néz) 8 százalékkal nőtt a munkaerő-felvétel májushoz képest, ami az elemzés szerint trendfordulót jelez. Az oldal ugyanis 2022 őszétől folyamatos csökkenést mért a munkaerőfelvételben.
 

Kezd visszaállni a régi rend? 
 (Kattintson a képre a nagyobb mérethez!)


Hasonló trend rajzolódik ki a Challenger, Gray & Christmas munkaerő-közvetítő cég adataiból is. A technológiai szektorban júniusban csaknem felére csökkentek az elbocsátások az USA-ban az előző havihoz képest: mintegy ötezer embert küldtek el a vállalatok.

Általános gazdasági okok és érdekességek

Idén az első félév azonban összességében jóval keményebben alakult, mint 2022-ben. Míg a múlt évben kevesebb mint 6000 embert küldtek el a szektorból, addig idén közel 142 ezret. Ennél nagyobb elbocsátási hullám csak 2001-ben söpört végig a szektoron: akkor több mint 168 ezer embert bocsátottak el. Ennek megfelelően alakultak a felvételek is: tavaly az első félévben 37 ezer ember, idén viszont 61 százalékkal kevesebb, 14 ezer érezhette magát szerencsésnek új munkahely miatt.

The Challenger Report szerint a leépítések leggyakoribb oka a cégek piaci és gazdasági helyzetének nehezedése volt (az emberek mintegy kétharmadát küldték el erre hivatkozva). A leépítések harmadánál fele-fele arányban hivatkoztak költségcsökkentésre, illetve részlegbezárásra. A jelentés megemlít két különleges esetet is: egy kórházat egy néhány évvel korábbi kibertámadásra hivatkozva zártak be. Egy médiavállalat pedig azért tette lapátra az írástudóit, mert a tulajdonos inkább mesterséges intelligenciára váltott.

Közösség & HR

Megsemmisültek Kínában a külföldi mobilok

Egy helyi kutatócég szerint októberben majdnem feleannyi nem kínai kötődésű okostelefont adtak el a távol-keleti birodalomban, mint egy évvel korábban.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.