Holnap megkezdi a Google a legalább két éve inaktív felhasználói fiókok törlését. A vállalat májusban jelentette be, hogy 2023 decemberétől minden olyan fiókot töröl, melyet tulajdonosai legalább két éve nem használtak. Az érintett fiókok tulajdonosait erről több körben is értesítették.
Küldtek a törlésre kijelölt fiókba figyelmeztető mailt – aminek elolvasásával a figyelmeztetés okafogyottá is válik. Ahhoz ugyanis, hogy egy fiók aktív maradjon, a legtöbb esetben elegendő kétévente egyszer bejelentkezni, és elolvasni egy levelet, vagy bármely, a fiókhoz kapcsolódó Google-szolgáltatást használni. Ha valaki megadott helyreállítási e-mail címet, oda is kapott értesítést.
A törlés szakaszos lesz. Első körben azokat a fiókokat törlik, melyeket csak létrehoztak, de utána egyszer sem használtak. De azt senki sem tudhatja, hogy az ő nem használt fiókja mikor kerül sorra. Érdemes tehát néhány percet rászánni: hátha találunk a Google bugyraiban megőrzésre érdemes információt, dokumentumot... A törléssel ugyanis megsemmisül minden, ami a fiókhoz kapcsolódott, például a levelek, a Drive-on tárolt dokumentumok stb.
Egyedi szabály vonatkozik a Google Fotóra. Mint a szolgáltatás felhasználási feltételeinél olvasható, ide kétévente legalább egyszer célzottan be kell jelentkezni, ellenkező esetben a Google törölheti az ott tárolt képeket. Erről legalább három hónappal korábban e-mailben értesítik a felhasználót. Ha a felhasználó nem lép be a megadott határidőig, fényképei és videói átmenetileg kukába kerülnek, ahonnan még 60 napig visszaállíthatók. A végleges törlés csak utána történik meg.
Mi számít aktivitásnak?
A szolgáltató igyekszik pontosan meghatározni, hogy mikor tekint egy fiókot aktívnak. Ha a felhasználó olvas vagy küld e-mailt, használja a Google Drive-ot, megnéz egy YouTube-videót, fényképet oszt meg, appot tölt le stb. Szintén aktivitásnak minősül, ha használja a "Bejelentkezés Google-fiókkal" funkciót egy third-party szolgáltatásnál, vagy a fiókot használták pl. valamilyen jelenleg is élő Google-szolgáltatás vagy bármely digitális tárgy (könyv, film, zene stb.) vásárlására.
Akkor sem törlik a fiókot, ha az tartalmaz pl. ajándékutalványt pénzbeli egyenleggel, vagy egy jelenleg is aktív publikált apphoz kapcsolódik (tulajdonosként). Kivételt képeznek a Family Link szolgáltatáshoz használt fiókok is.
Tavasszal, az új szabályzat bejelentésekor Ruth Kricheli alelnök leginkább biztonsági okokkal indokolta a lépést. A felügyelet nélkül hagyott fiókok biztonságát nem menedzselik, emiatt sokkal nagyobb a valószínűsége, hogy a fiókot védő jelszó már rég kompromitálódott, nincs kétfaktoros azonosítás stb. Emiatt gyakran használják ezeket pl. személyiséglopáshoz vagy spam-, adathalász- és fiókeltérítési támadásokhoz.
A köztisztasági akció csak a személyes Google-fiókokra vonatkozik. Az ingyenes vállalati fiókok és a Google Workspace for Education alapszolgáltatásokat biztosító ingyenes változatának fiókjai nincsenek veszélyben. A fizető szervezetek pedig a fölöslegesen kipengetett előfizetési díjjal megfizetik a hanyagsága árát. Az ilyen inaktív fiókok a legkifizetődőbbek a Google-nek, mert úgy hoznak pénzt, hogy közben nem növelik sem a számítási, sem a tárolási kapacitással szembeni igényt.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak