Az ingyenesen használható üzenetküldő alkalmazás a vállalati felhasználóktól remél bevételnövekedést.
Hirdetés
 

A Facebook több mint 16 milliárd dollár értékben vásárolta meg 2014-ben a népszerű WhatsApp alkalmazást. A mobilalkalmazás azóta is megőrizte viszonylagos függetlenségét, amit jól mutat, hogy ez az egyetlen olyan szolgáltatása a közösségi hálózat mögött álló vállalatnak, melynek működése (többnyire) engedélyezett Kínában.

Extra szolgáltatások extra költségen

Nem döntött azonban eddig bevételi rekordokat az üzletág, és akkor még igen finoman fogalmaztunk. Ezen a helyzeten akar most változtatni az üzemeltető: a WhatsApp bejelentette, hogy nyitni fog az üzleti felhasználók felé. A lépéstől a Facebooktól való anyagi függőség csökkenését várja a vállalat, sőt, a távlati cél az, hogy ne csupán elvegyenek, hanem hozzá is járuljanak a közös kasszához.

Nem teljesen reménytelen a cél, hiszen a WhatsApp mintegy 1,3 milliárdra rúgó táborában már most is bőven akadnak a fenti szegmensből érkező felhasználók. Ők kapnak most olyan lehetőségeket, mint automatikus üdvözletek küldése, üzenetforgalmukról készülő statisztikák elérhetővé tétele, működési/elérhetőségi idő megjelenítése profiloldalukon és így tovább.

Matt Idema szerint az üzleti célú fiókok nagy üzenetmennyiséggel kénytelenek megbirkózni. A vezérigazgató szerint abban kívánnak segítséget nyújtani számukra a fent említett, hatékonyságot fokozó eszközökkel, hogy tartani tudják a lépést ezzel az egyre növekvő nyomással. A Facebooktól tavaly átigazolt vezető szerint ez a WhatsApp számára üzleti lehetőséget is jelent egyben; a jövőben valamilyen formában pénzt fognak kérni az extra szolgáltatásokért cserébe. Ennek részleteit – mikor kerül rá sor, hogyan fognak kinézni ezek a lehetőségek stb. – azonban egyelőre túl korainak tartotta megvitatni.

Mindazonáltal az üzleti szféra számára kínált accountok a napokban elérhetővé válnak. A WhatsApp Business alkalmazáson keresztül lehet kipróbálni őket a Google Play hozzáféréssel rendelkezőknek. Közülük is azoknak, akik Nagy-Britanniában, Indonéziában, Olaszországban, Mexikóban és az Egyesült Államokban élnek. De annak sem kell sokáig várnia, aki más országokból tenné próbára a lehetőséget, vagy iPhone-ja van: a következő hetekben sor kerül a széles körű nyitásra.

Hatalmas felhasználói bázis, nulla bevétel

Sosem volt az az igazi fejőstehén a szolgáltatás, de 2016-ban gyakorlatilag meg is szűntek a cég felhasználói bázisból származó közvetlen bevételei. Ezt megelőzően ugyanis éves szinten 1 dollárt kért a használatért vállalat, de a Facebook tavalyelőtt úgy határozott, hogy a Viberrel és a kínai konkurensekkel vívott csatában a felhasználóiszám-növekedésért cserébe lemond erről az összegről.

Szintén a népszerűség megtartása (és növelése) végett hozta azt a döntést a WhatsApp CEO-ja, Jan Koum, és a Facebook alapító vezérigazgatója, Mark Zuckerberg, hogy a szolgáltatásban ne jelenjenek meg reklámok. A triviális bevételnövelő intézkedés elhagyásával valójában a közösségi média mögött álló vállalat tartja jelenleg anyagi lélegeztető gépen a WhatsAppot.

Mobilitás

Egyre kevésbé világos, hogy lesznek fenntarthatók a nagy MI-adatközponti fejlesztések

Bár Donald Trump felfüggesztette a technológiai részvényeket is padlóra küldő vámok egy részét, a bizonytalanság nem szűnt meg, a magasabb árak és a spórolósabb ügyfelek pedig rendesen alátehetnek a mesterséges intelligenciában utazó nagyvállalatok elképzeléseinek.
 
A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.