Ha valamilyen piaci folyamat, iparág túlontúl felpörög, akkor óhatatlanul bekövetkezik az óvatoskodás, bizonytalanság szakasza. A startup világgal kapcsolatban már jó ideje emlegetik az új dotcom lufi hatást, sokan úgy vélik, hogy túl sokan kaptak kevésbé jó ötletekre pénzt. A startupok köré szervezett eseményeken első ránézésre nem nagyon lehet a hanyatlás nyomait észlelni, így volt ez az immáron ötödik éve megrendezett, bécsi Pioneers Festival esetében is.
Osztrák forgatag
Általános vélemény, hogy aki a régióból (Magyarországról) valóban be szeretne törni a nemzetközi piacra, annak legalább Bécsig el kell utazni az ötletével. A Pioneers borsos, akár 1000 eurós belépői ellenére kb. 500 vállalkozás mutatta meg magát az üzlet reményében, aminek egyébként a patinás Hofburg épületegyüttese adta a díszletet. A szervezők már a regisztráció alatt igyekeztek összehozni a feleket azzal, hogy rögzítették a jelentkezők érdeklődési területeit, majd e-mailben értesítették őket, ha valaki pont olyasmit és ott keresett, amit ő kínálna (vagy fordítva).
A startup veryeny 10 legjobbja közé bejutott, VR élmélnyre alapozó Icaros
A Pioneers leginkább egy szterodiokkal telepumpált, állandó mozgásban lévő BNV-re hasonlít, azzal a nyilvánvaló különbséggel, hogy itt a kínált tudás, vagy cég nem a végfelhasználókat, hanem a jó ötleteket kereső befektetőket célozza. A Hofburg ódon lépcsőin, folyosóin a startupok standjai sorakoznak, a termekben (ebből 5 darab működött) pedig a világ legjelentősebb szakértői, feltalálói, befektetői tágították a Red Bulltól és kávétól már kellően szivacsos agyakat.
Az előadások, beszélgetések valahol félúton billegtek az egyszerű promóció és a valóban érdekfeszítő, lényegre törő bemutatók között. Utóbbiak közé tartozott például az elképesztően ambiciózus Ocean Cleanup projekt, illetve annak mindössze 21 éves holland ötletgazdája, Boyan Slat. A csapat azt vette a fejébe, hogy egy több száz kilométeres, a tengeren úszó, automatizált rendszerrel megoldhatják a műanyag hulladék hatékony begyűjtését, óriási tehertől megszabadítva ezzel a természetet.
A svéd aiFi egymásra pakolható, infrával működő hangszóró rendszere
A még tesztelési fázisban lévő, de anyagilag jól álló projekt mellett a Pioneers adott teret olyan termékek bemutatkozásának is, mint a Viv. A Siri alkotói által létrehozott digitális asszisztens a helyszínen, élőben mutatta meg, hogy mire képes a Cortana és Google Asszisztens gyermekeként beazonosítható megoldás. A Viv abban különbözik az előbbiektől, hogy komplex, utalás alapú információk alapján is képes a keresésre, feladatok elvégzésére, amit a fejlett mesterséges intelligencia tesz lehetővé.
A Viv érti azt a kérdés is például, hogy „Kell-e esernyőt vinnem e hét péntek után három nappal a párizsi utamra”. Az év végére elkészülő asszisztens kizárólag angol nyelven lesz eleinte elérhető, viszont az is nagy előnye, hogy a szolgáltatók beágyazhatják rendszereikbe, azaz virág rendelés, pénzküldés, és egy sor egyéb tevékenység elvégzésére is befogható lesz majd.
Magyar jelenlét
A hazai csapatok is szép számban képviseltették magukat: volt, aki saját erejéből, stand nélkül, magát kizárólag a közösségi média csatornán futtatva kereste a találkozókat. Ilyen volt a kb. egy éve létező Beachegg, illetve annak egyik gazdája, Borissza Kitti, akivel sikerült egy rövid beszélgetésre összefutnunk. A tojás formájú, tengerparti környezetbe szánt biztonsági tároló már ránézésre is elég érdekesnek tűnt, így az sem volt véletlen, hogy bekerült a Pioneers egyik látványosságának számító Roasted programjába. Az ötlet/termék/szolgáltatás szét savazására, égetésére épülő performansz a Beachegg számára jól sikerült, amit jól bizonyított, hogy a zsűri egyetlen nő tagja a végére „megtört” és bevallotta, hogy nem tehet róla, de neki egyszerűen tetszik az ötlet.
A Beachegg csapat a Roasted színpadán
A Magyar Nemzeti Kereskedőház Innotrade programja a tavalyi év vége óta segít hazai startuppereknek a nemzetközi porondra való kijutásban, ennek köszönhetően a Pioneers Festival standjai között is több magyarra lehetett akadni. Közülük az egyik legígéretesebb az öt egyetemista által alkotott Seon, amely célja a webes tranzakciók szűrése, minél biztonságosabbá tétele. Egy olyan programozói felületről van szó, ami a netes felületekre való bekötés után valós időben, a másodperc törtrésze alatt képes az adott tranzakció minősítésére. Az algoritmus lehívja az összes elérhető információt (bankszámla szám, készülék azonosító, lokációs adatok, stb.), kioszt egy értékelés, ami alapján a rendszer beállítástól függetlenül eldönti, hogy biztonságos az adott vásárló, szavazó, megrendelő, vagy sem.
A Beeem csapata szintén az üzleti világot célozza a Bluetooth alapú rendszerével, ami a rendezvényen is üzemben volt. A konferenciákra, üzlethelységekbe, fesztiválokra ajánlott megoldás kis antennákkal lép kapcsolatba azokkal a mobilokkal, amelyeken aktív a Bleutooth, majd így küldd át hasznos információt, kupont, értesítést az adott termékről, rendezvényről. A fejlesztők szerint a Beeem nagy ereje abban rejlik, hogy egy landing page létrehozása pillanatok alatt megvan és a Google hivatalos támogatása miatt sokkal olcsóbban működtethető egy alkalmazás lefejlesztésének költségéhez képest.
Dán győzelem
A Pioneers Festival ideje alatt folyamatosan zajlott a rendezvény saját startup versenye is, amit egy munkáltatóknak kínált fizetési rendszer nyert. A dán Pleo egy bankkártyához hasonló virtuális kártyát biztosít az alkalmazottaknak, akik így a munkájukkal kapcsolatos költségeket sokkal könnyebben, és nyomon követhetőbben képesek dokumentálni. A Pleo gárdája 500 ezer euróval és egy mentor programmal lett gazdagabb. Az idei Pioneers megmérettetésére egyébként összesen 3000 startup jelentkezett a világ 93 országábó
Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel
Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak