Épp olyan láthatatlan, mint az izraeli kémszoftver. Bár a Fog Reveal kevesebbet tud, mint a Pegasus, szinte bármelyik mobilt tudja követni, időben visszafelé is.

Mobilok millióinak mozgását követhették nyomon visszamenőlegesen is a nyomozók egy szolgáltatás segítségével. Mint a The Associated Press kiderítette, a Fog Reveal nevű eszközt nem egyszer bírói engedély nélkül vetették be.

A szolgáltatást, melyet egy virginiai székhelyű cég, a Fog Data Science (FDS) fejleszt, 2018 óta használja a rendőrség. Az AP szerint több bűnügyben bevetették, még a Capitoliumnál történt zavargások egyik potenciális résztvevőjének mozgását is azzal követték nyomon. Ám az ilyen megfigyelések ritkán hagynak nyomot a bírósági iratokban.

A Fog Data Science-t a belbiztonsági minisztérium két korábbi magas rangú tisztviselője alapította. Termékük, a Fog Reveal abban különbözik a rendőrség által használt más mobiltelefon-helymeghatározási technológiáktól, hogy a készülékeket a reklámazonosítókon keresztül követi. Pontosabban nem is a cég követi. Ezek az adatok olyan népszerű mobiltelefonos alkalmazásokból nyerhetők ki, melyek a személy mozgása és érdeklődési köre alapján célozzák a hirdetéseket (Waze, Starbucks stb.). És ha már az üzemeltetők kinyerték ezeket az adatokat, el is adják olyan cégeknek, mint a Fog.

Az ilyen rendszerek minden készülékhez rendelnek egy egyedi számot, és bár az még nem tartalmazza a tulajdonos személyes adatait (név, lakcím stb.), bőven elég ahhoz, hogy a hatóság pontosan nyomon kövesse valakinek a mozgását, és elemezze a megfigyelt személy szokásait, életmódját.

Egy gebe Pegasus is Pegasus

A Fog Reveal a szegény állami hatóságok Pegasusa. A vállalat azzal "vette meg" a nyomozó hatóságokat, hogy a szolgáltatást már évi 7500 dollártól lehetett használni. A másik mézesmadzag pedig az volt, hogy a rendőrség pillanatok alatt hozzáfért az őt érdeklő geolokációs adatokhoz. Ha az adatokat olyan cégektől szerették volna beszerezni, mint az Apple vagy a Google, első körben minimum egy bírósági engedélyre lett volna szükségük, ami napokkal, sőt hetekkel tolta volna ki az intézkedést.

A szolgáltatás jogszerűségét firtatókat azzal nyugtatták, hogy a geolokációs információk nem kapcsolhatók össze konkrét eszközzel és tulajdonosával. Csakhogy eközben a rendőrség épp arra használta, hogy a hirdetésazonosítón keresztül eljusson konkrét személyekhez. Használata egyébként az USA-ban bírósági engedély nélkül is lehet jogszerű: mint egy megyei ügyész mondta az AP-nek, a sürgető körülményekre (pl. emberélet közvetlen veszélye) hivatkozva bírói végzés nélkül is bevethető, és ő például ki is használta ezt a lehetőséget.

A Fog Reveal webes felületen érhető el. A nyomozó beírhatja a helyszín koordinátáit, a rendszer pedig visszaadja az adott időintervallumban ott előforduló eszközök Fog-azonosítóját, amely az egyedi hirdetési azonosítón alapul. Az időintervallum nagyon széles: a nyomozók a bűncselekmény időpontjától 180 napot mehetnek vissza az időben. (A cég adatai egyébként 2017 júniusáig nyúlnak vissza.) A Fog-azonosító önmagában kevés személyek azonosításához, de ha a rendőrség nem jut előre, a cég szívesen "súg" kiegészítő adatokkal, ha nem is közvetlenül, hanem egy megbízható partnercégén, a Venntel nevű adatbrókeren keresztül.

A szolgáltatás kapcsán ismét fellángolt a vita a biztonság és a szabadságjogok elsődlegességéről. A kérdés igencsak jogos, hiszen a két cég együttesen több milliárd adatpontból gyűjthet információkat. (Az külön rejtély, hogy a Starbucks és a Waze adataihoz hogyan jutottak, mert mindkét cég tagadja, hogy bármilyen kapcsolatban állnának a Fog Data Science-szel.)

A rendőrség azzal érvel, hogy ők a rosszfiúk ellen küzdenek, és ebben a küzdelemben a győzelem sokszor múlik az időfaktoron. Példaként egy gyilkossági ügyet szoktak emlegetni, amit a Fog Reveal segítségével oldottak meg. A gyilkost az alapján találták meg, hogy a szolgáltatás segítségével azonosították, hogy kik jártak a helyszínen a gyilkosság idején. Az AP azonban nem találta nyomát a bírósági dokumentumokban, hogy használták volna a Fog Revealt.

Az AP tényfeltáró riportja teljes egészében elérhető a SecurityWeek oldalán >>>

Biztonság

Nem tudjuk és nem is nagyon akarjuk használni az AI PC-t

Mindez egy Intel által rendelt nemzetközi kutatás eredményeiből olvasható ki. Az eladásban érdekelt csipgyártó összefoglalója azért igyekezett a potenciális pozitívumokra koncentrálni.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.