A CB Insights elemzése szerint az egymilliárd dolláros értékelést elérő startupok több mint harmada 2021 óta nem vont be friss tőkét. Nem feltétlenül önszántából.
Hirdetés
 

Jelenleg 1258 unikornis kategóriájú, azaz legalább egymilliárd dollárra értékelt startupot tart nyilván a CB Insights listája. Együttes becsült értékük 4325 milliárd dollár. Ugyanakkor folyamatosan szaporodik azok száma, melyek mintha zombi állapotba kerültek volna. Ráadásul lassult az unikornisok szaporodása is.

A Covid generálta technológiai boom 2021-ben tetőzött, abban az évben 540 unikornis született, így számuk ezer fölé ugrott. A lendület azonban megtört, amit a Bloomberg elsősorban az emelkedő kamatlábakkal és a tőzsdei bevezetések lassulásával magyaráz.

2021-ben unikornis státuszba került cégek közülük azóta mindössze hat jutott el a tőzsdei parkettig a hagyományos módon, további négy pedig kerülőúton, ún. SPAC-on (Special Purpose Acquisition Company) keresztül. Tízet vásároltak fel, köztük többet egymilliárd dollárnál kevesebbért. És persze voltak olyanok is, melyek a többmilliárdos értékelés ellenére becsődöltek, vagy bagóért szerezték meg őket, idézi a hírügynökség Ilya Strebulaevet, a Stanford Graduate School of Business professzorát.

A CB Insigts szerint a piac mintha korrigálná az unikornisok értékét. A portál elemzése részben ezzel magyarázza, hogy a listáján szereplő cégek több mint harmada 2021 óta nem vont be tőkét. Közülük talán annak a mintegy száznak az értékelése a legbizonytalanabb, melyeket az utolsó finanszírozási körükben kereken egymilliárdra értékeltek. Ők viszont jó felvásárlási célpontok lehetnek készpénzben bővelkedő inkumbensek és vállalatfejlesztési csapatok számára.

Az elemzők mindössze 110 olyan céget találtak a teljes listán, amelynél 20 százalék fölötti annak esélye, hogy a következő két évben tőzsdére viszik, míg további 25-nél ugyanekkora a felvásárlás valószínűsége.

Felbillent a piac

Valószínűleg az sem tesz jót a "zombi állapotba" süllyedt unikornisok kilátásainak, hogy a mesterséges intelligencia teljesen leuralta ezt a kört. 2024-ben 72 cég érte el az egymilliárdos értékelést (szemben a 2021-es 540-gyel!). Míg akkor mindössze 18 százalékuk, tavaly már közel felük (44 százalék) került ki a mesterséges intelligencia területén dolgozók közül. Így egy amúgy is szűkülő piacon szívják el a levegőt minden más terület elől.
 


Az MI-startupok értékének növekedése ráadásul messze gyorsabb is, mint bármely más startupé: átlagosan 2 év alatt jutnak el az unikornis szintig. A nem MI-s startupoknak átlagosan 9 év kell ugyanehhez. A CB Insights elemzői szerint mindenki fél, hogy a hír, miszerint az MI mindre (is) jó, igaz, és ha nem szállnak be a versenybe, végleg lemaradnak.

Emellett szerepet játszik az is, hogy az MI olyan terület, amelyen kisebb csapattal is lehet látványos (vagy legalábbis jól eladható) eredményeket felmutatni. És mivel erős a félelem a lemaradástól, az sem számít, ha nincs kiforrott üzleti modell. A széleskörű felhasználhatóság miatt az ilyen startupok gyors bevételnövekedésre számíthatnak annak ellenére, hogy egyelőre nem világos, hogy ez mennyire fenntartható, illetve mikor alakul profittá, már ha egyáltalán valaha is profitábilis lesz, jegyzik meg a portál elemzői.

(Grafikon: CB Insights)

Piaci hírek

Éppen most dőlhet össze a NASA Hold-programja

A határidőkkel és a költségekkel eddig sem álltak jól, de a kegyelemdöfést a Mars-fixációval élő Elon Musk adhatja meg az Artemisnek.
 
Hirdetés

Dynatrace: a modern obszervabilitás pole pozíciójában

Akár a Formula-1-es boxutcában, akár az üzleti életben dolgozunk, egy apró hiba könnyen vészhelyzetet idézhet elő. Szerencsére erre van megoldás, ugyanis a Dynatrace és a hasonló obszervabilitási platformok éppen azért jöttek létre, hogy megelőzzék ezeket a kritikus szituációkat.

EGY NAPBA SŰRÍTÜNK MINDENT, AMIT A PROJEKTMENEDZSMENTRŐL TUDNI KELL!

Ütős esettanulmányok AI-ról, agilitásról, hibrid működésről, elosztott csapatokról, kulturális gapek kezeléséről. Exkluzív információk képzésekről, munkaerőpiacról, kereseti és karrierlehetőségekről.

2025.03.18. Symbol Budapest

RÉSZLETEK »

Nem csak technológiai, hanem kulturális változást is jelent az átállás – többek között erre is tekintettel kell lenni az obszervabilitás széleskörű alkalmazása során.

a melléklet támogatója a Dynatrace

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.