Az indiai Védelmi Kutatási és Fejlesztési Szervezet (DRDO) egyik intézete olyan humanoid robotot fejleszt, ami éles katonai bevetéseken, akár a frontvonalon is képes lenne összetett feladatok végrehajtására, csökkentve ezzel a csapatok kitettségét a magas kockázatú környezetben – számolt be róla kormányzati tisztviselőkre hivatkozva a The Times of India. A közvetlen emberi irányítás alatt működő gépen már négy éve dolgoznak, és a projekt keretei között külön prototípusokat fejlesztettek ki a felső és az alsó testre, amelyek a belső tesztek során állítólag már sikeresen teljesítettek bizonyos funkciókat.
Magát a robotot nemrégiben be is mutatták az indiai űrügynökség, a hadsereg, illetve oktatási és ipari szereplők képviselői előtt, és a cikk szerint "a fejlesztés előrehaladott fázisában" már az olyan képességének finomításán dolgoznak, mint hogy a gép pontosan megértse és végrehajtsa a kezelők utasításait. A rendszer a beszámoló alapján három kulcsfontosságú komponensre támaszkodik: az emberi mozgás utánzását segítő aktuátorokra, a környezetből valós idejű adatokat gyűjtő érzékelőkre és az információ értelmezését végző vezérlőrendszerekre. A projekt tervezett befejezését 2027-re teszik.
A veszélyes cuccot is rá lehet bízni
A DRDO tisztviselői szerint a humanoid robotokban is óriási potenciált rejlik a védelem és a biztonság területén, emellett hasznosak lesznek az egészségügytől az űrkutatáson és a gyártóiparon át a háztartási munkákig. Felhívták azonban a figyelmet azokra a jelentősnek nevezett technológiai akadályokra is, amelyekkel az ilyen autonóm robotok fejlesztése jár. A gépek mindenesetre változatos képességekkel rendelkeznek, így esés vagy lökés után összeszedik magukat, és valós időben generálnak térképeket és terveznek útvonalakat az autonóm navigációhoz akár a dzsungelhez hasonló környezetekben is.
A tudósításokból kiderül, hogy a robot forgóízületes karjai összesen 24 szabadságfokot kínálnak, és képesek lesz komplex feladatok önálló elvégzésére: tárgyak manipulálására forgatással, tolással, húzással, ajtók nyitására, szelepek kezelésére és akadályok kiiktatására. A két kar együttes használatával biztonságosan kezelhetnek veszélyes anyagokat is, például aknákat, robbanószereket és folyadékokat. A rendszer éjjel és nappal, bel- és kültéren is működőképes a beépített "proprioceptív és exteroceptív érzékelőkkel, adatfúziós képességekkel, illetve taktikai és audiovizuális érzékeléssel".
a kép forrása: The Hindu businessline @youtube.com
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak