Indiában is nagy lehetőséget látnak a humanoid gépek katonai alkalmazásában, és be is mutattak egy évek óta fejlesztett rendszert, ami a tervek szerint 2027-re készülhet el.

Az indiai Védelmi Kutatási és Fejlesztési Szervezet (DRDO) egyik intézete olyan humanoid robotot fejleszt, ami éles katonai bevetéseken, akár a frontvonalon is képes lenne összetett feladatok végrehajtására, csökkentve ezzel a csapatok kitettségét a magas kockázatú környezetben – számolt be róla kormányzati tisztviselőkre hivatkozva a The Times of India. A közvetlen emberi irányítás alatt működő gépen már négy éve dolgoznak, és a projekt keretei között külön prototípusokat fejlesztettek ki a felső és az alsó testre, amelyek a belső tesztek során állítólag már sikeresen teljesítettek bizonyos funkciókat.

Magát a robotot nemrégiben be is mutatták az indiai űrügynökség, a hadsereg, illetve oktatási és ipari szereplők képviselői előtt, és a cikk szerint "a fejlesztés előrehaladott fázisában" már az olyan képességének finomításán dolgoznak, mint hogy a gép pontosan megértse és végrehajtsa a kezelők utasításait. A rendszer a beszámoló alapján három kulcsfontosságú komponensre támaszkodik: az emberi mozgás utánzását segítő aktuátorokra, a környezetből valós idejű adatokat gyűjtő érzékelőkre és az információ értelmezését végző vezérlőrendszerekre. A projekt tervezett befejezését 2027-re teszik.

A veszélyes cuccot is rá lehet bízni

A DRDO tisztviselői szerint a humanoid robotokban is óriási potenciált rejlik a védelem és a biztonság területén, emellett hasznosak lesznek az egészségügytől az űrkutatáson és a gyártóiparon át a háztartási munkákig. Felhívták azonban a figyelmet azokra a jelentősnek nevezett technológiai akadályokra is, amelyekkel az ilyen autonóm robotok fejlesztése jár. A gépek mindenesetre változatos képességekkel rendelkeznek, így esés vagy lökés után összeszedik magukat, és valós időben generálnak térképeket és terveznek útvonalakat az autonóm navigációhoz akár a dzsungelhez hasonló környezetekben is.

A tudósításokból kiderül, hogy a robot forgóízületes karjai összesen 24 szabadságfokot kínálnak, és képesek lesz komplex feladatok önálló elvégzésére: tárgyak manipulálására forgatással, tolással, húzással, ajtók nyitására, szelepek kezelésére és akadályok kiiktatására. A két kar együttes használatával biztonságosan kezelhetnek veszélyes anyagokat is, például aknákat, robbanószereket és folyadékokat. A rendszer éjjel és nappal, bel- és kültéren is működőképes a beépített "proprioceptív és exteroceptív érzékelőkkel, adatfúziós képességekkel, illetve taktikai és audiovizuális érzékeléssel".

a kép forrása: The Hindu businessline @youtube.com

Piaci hírek

Meglepetés! Elhülyít minket a ChatGPT használata

Az MIT tudósainak frissen publikált kutatása megerősíti azokat az aggodalmakat, miszerint annyira nem tesz jót az agyműködésünknek, ha túlzottan a generatív algoritmusokra bízzuk magunkat.
 
Hirdetés

Cyber Threat Intelligence: üzleti előny a sötét adatokból

Egyetlen kompromittált jelszó. Egy belépési pont, amit már nem használnak. Egy korábbi alkalmazott adatszivárgása. Ezek ma már nem csupán technikai hibák, hanem valós üzleti fenyegetések, amelyek a digitális alvilág piacán előbb bukkannak fel, mint ahogy a cég egyáltalán észrevenné.

A digitális támadások célpontjai ma már nem feltétlenül azok a vállalatok, amelyektől a támadók adatokat vagy pénzt akarnak szerezni. Elég, ha a támadás egyik láncszeme nem védett – az elkövetők ezen keresztül lépnek be a rendszerbe. És ez a láncszem gyakran nem is belül van.

a melléklet támogatója a One Solutions

Hirdetés

Miért kell az üzleti intelligenciának megelőznie az MI bevezetését?

A felfokozott várakozásokhoz képest kiábrándító az MI-bevezetések valósága, ebben pedig a fő bűnös a rossz adatminőség és nem megfelelő adatinfrastruktúra.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.