Tegnap közel tucatnyi oroszországi település lakói is légoltalmi szirénák hangjára és rádión, telefonon érkező, rakétatámadásra figyelmeztető (hamis) riasztásokra ébredtek.

Szerdán több millió orosz lakos is ízelítőt kaphatott abból, milyen körülmények között élnek az ukránok azóta, hogy szinte napra pontosan egy évvel ezelőtt Vlagyimir Putyin elnök belekezdett "különleges katonai műveletébe". Ahogy arról a Kreml befolyásától független (és így Oroszországban ellehetetlenített) Meduza beszámolt róla, tegnap a kora reggeli órákban legalább kilenc városban kezdtek felbőgni a szirénák, a helyi rádiók egy részénél az adást rendkívüli figyelmeztetés szakította meg, egyesek pedig szöveges riasztási értesítést is kaptak telefonon.

Helyi beszámolók szerint Pjatigorszkban, Tyumenben, Voronyezsben, Kazanyban, Nyizsnyij Novgorodban, Magnyitogorszkban, Sztarij Oszkolban, Ufában és Novuralskban különböző rádiós csatornákon is egy női hang üzenetét játszották le, amelyben arra utasították a lakosságot, hogy rakétatámadás veszélye miatt haladéktalanul vonuljanak a kijelölt óvóhelyekre.

Egyes érintett városok tisztségviselői azonban gyorsan reagáltak a történtekre, és a pánikot elkerülendő igyekeztek mindenkit megnyugtatni, hogy nincs semmiféle támadás, mivel az üzenet hamis. Oroszország rendkívüli helyzetekért felelős minisztériuma mindezt valamivel később központilag is megerősítette.

A minisztériumi közlemény szerint "az ország néhány régiójában egyes kereskedelmi rádióállomások szerverei ellen elkövetett hekkertámadás következtében az érintett térségekben légiriadóval kapcsolatos állítólagos bejelentésről és rakétacsapás veszélyéről szóló információkat sugároztak". A hivatalos tájékoztatás alapján a hamis adások és szöveges üzeneteket a támadók az egyik műhold-üzemeltető vállalat infrastruktúrája elleni sikeres támadással tudta szétküldeni.

Háborús terep

Az már az orosz-ukrán konfliktus előtt is világos volt, hogy ma már az online tér ugyanolyan hadműveleti területnek számít két hatalom harcában, mint a földrajzi területek, de az informatikai infrastruktúra fontosságát (és sebezhetőségét) az elmúlt egy év még jobban aláhúzta.

Nemrégiben az ukrán speciális kommunikációs és információvédelmi szolgálat vezetője, Jurij Scsihol arról számolt be, hogy az országot tavaly 2194 kibertámadás érte, ebből pedig 1655-öt jegyeztek a február 24-én indított inváziót követően. Maguk a kormányzati intézmények összesen 557 kibertámadást szenvedtek el, és a tájékoztatás alapján a hekkerek többsége nem is igyekszik elfedni, hogy az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) fizeti, ott teljesít szolgálatot, vagy valamilyen módon annak alkalmazásában áll. A lehetséges veszélyeket Ukrajna azzal is próbálja mérsékelni, hogy január végén csatlakozott a NATO Tallinban működő kibervédelmi központjához, a CCDCOE-hoz.

Biztonság

Az Apple az MI-fejlesztéseiben próbálja kiaknázni az open source előnyeit

A cég a Hugging Face Hubon tett közzé több nyílt forráskódú LLM-et, melyek helyben, a végponti eszközökön futnak.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.