Több száz milliárd forintos további befektetés ígéretével kötött partnerségi megállapodást a kormány a Magyar Telekommal.

Újabb együttműködési szerződést kötött a kormány nevében Orbán Viktor miniszterelnök, ezúttal a Magyar Telekommal. A dokumentumot a céges partner részéről a Deutsche Telekom (DT) közelmúltban kinevezett új vezérigazgatója Timotheus Höttges írta alá. Felszólalásában emlékeztetett rá, hogy a német nagyvállalat húsz éve van jelen befektetéseivel a Magyar Telekomban illetve annak jogelődjében, a Matávban. Sőt a magyar távközlési cég volt a német nagyvállalat első kelet-európai befektetési célpontja, egy olyan időpontban, amikor az ország még igen nagy távolságra volt az EU-tól.

Felgyorsítanák az uniós digitális programokat

Kiemelte, hogy a következő néhány évben további több száz milliárd forintot kíván elkölteni nálunk az itteni digitális felzárkóztatási programok felgyorsítására. Tim Höttges úgy vélte, Magyarország az EU által előírt 2020-as határidő előtt képes lesz teljesíteni a szélessáv programot. Azt is megjegyezte, hogy az elmúlt két évtized alatt a DT számára Magyarország nemcsak kiváló minőségű hálózatokat jelent, hanem szakértői háttérbázist is. Három fontos témában: a digitális televíziózás, az e-egészségügy illetve az elektronikus beszerzés esetében is itt működteti a német nagyvállalat szakértői központját.

A magyar kormány nevében felszólaló miniszterelnök már konkrét időpontot is kijelölt, amikorra a szóban forgó szélessávú internet eljut minden hazai háztartásba, ezt szerinte 2018-ra sikerül elérni. Maga sorolta fel a DT eddigi magyarországi érdemeit, nevezetesen, hogy az elmúlt húsz év alatt a német csoport 1800 milliárd forintot fektetett be nálunk, leánycége a Magyar Telekom a legnagyobb adózók egyike évi 140 milliárd forinttal. Azt is kihangsúlyozta, hogy a hazai csoportnál dolgozó 12 ezer fő mellett a cég további 100 ezer embernek ad munkát a beszállítói révén, amelyek között 3 ezer hazai kis- és középvállalkozás is található. Az infokommunikációs ágazatot általában a hazai gazdaság egyik meghatározó elemeként emelte ki, megjegyezve, hogy az 12-14 százalékkal járul hozzá a GDP-hez, és a gazdasági növekedés 25 százaléka is ebből a szegmensből eredt.

E-könyvekkel a digitális írástudatlanság ellen

Christopher Mattheisen, a Magyar Telekom vezérigazgatója pedig néhány mérföldkőre emlékeztetett az elmúlt 20 évből. Példaként említette, hogy a Magyar Telekom révén küldhettek a magyarok a világon elsőként MMS üzenetet, Európában pedig az elsők között próbálhatták ki a szupergyors 4G hálózatot.

A pénteken aláírt dokumentum szerint a szélessávú internethez való hozzáférés fontos, de önmagában korántsem elégséges feltétele a digitális esélyegyenlőség megteremtésének, ez a partnerségi megállapodásnak csak az egyik célja. Legalább ilyen fontos a fogyasztói tudatosság erősítése, az, hogy a hazai internetezők ne csak az alapvető szolgáltatásokat használják. Ma még sokan tartózkodnak az online vásárlástól, vagy az egyéb elektronikus tranzakcióktól. További cél, hogy a korszerű infokommunikációs szolgáltatásokat használók aránya Magyarországon elérje, majd meghaladja az uniós átlagot. Fontos a digitális írástudás növelése, amihez a maga részéről az e-könyvek olvasására való ösztönzéssel kíván hozzájárulni a Telekom.

(Illusztráció: MTI Fotó - Koszticsák Szilárd)

Mobilitás

A magyarok fontosnak érzik a digitális képességeket, de sokaknak van mit tanulnia

Egy friss hazai reprezentatív felmérés szerint honfitársaink több mint fele érzi úgy, hogy digitális ismeretein lenne mit csiszolni.
 

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Mit tartogat a jövő ebben a rendkívül dinamikusan fejlődő környezetben?
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.