A Telekom a német txtr e-könyvolvasót gyártó céggel közösen indította az elektronikus könyvekkel foglalkozó webáruházat, amelyben jelenleg több mint 700 ezer idegen nyelvű és több mint 3 ezer magyar nyelvű tartalom érhető el. Az oldalra ingyenesen lehet regisztrálni, amivel a felhasználók létrehozzák a saját digitális könyvespolcukat, ahol tárolhatják és letölthetik a megvásárolt e-könyveket, és más forrásból származó e-könyves tartalmakat is tárolhatnak.
Mindez az e-könyvolvasó készülékek mellett rátölthető a többi mobil eszközre, az okostelefonokra és a táblagépekre is. Az ehhez szükséges txtr alkalmazásba felhasználónév és jelszó létrehozásával, vagy Facebook azonosítóval lehet bejelentkezni, akárcsak a webáruházba. Maga az alkalmazás Androidon (2.3 verziótól felfelé), iOS-en (5.0-tól felfelé) és a Windows 8-as eszközökön is elérhető.
Letöltése és használata adatforgalmat generál, a letöltött könyvek olvasása azonban nem jár további adatforgalommal – hívja fel a figyelmet a Telekom. A webáruházban egyelőre csak bankkártyával lehet vásárolni, de már szó van arról, hogy a későbbiekben a Telekom egyéb fizetési megoldásai is elérhetők lesznek.
Többszöri nekifutásra
A társaság nagyjából négy éve kapcsolódott bele először az ekönyv-bizniszbe, akkoriban még fordított partnerségi felállással, amelyben a távközlési szolgáltató volt a hardverszállító. Először 2009 karácsonyára rukkoltak elő egy egyszerű kínai könyvolvasóval , a Hanvon N516-tal, amelyhez akkoriban még nem volt mobil kapcsolat, így a tartalmat csak USB-kábelen vagy a beépített SD-kártyaolvasón keresztül lehetett rá feltölteni.
Nagyjából fél év múlva a Telekom megállapodott egy e-könyv áruház megnyitásáról a Bookline és a Líra közös alapítású tartalomszállítójával, az eKönyv Magyarországgal. Utóbbinak megállapodása volt a német txtr-eszközöket gyártó céggel, amelyek már SIM-kártyával működtek. Azóta nem sok szó esett erről az üzletről, de már akkor is a gyenge magyar nyelvű kínálatot tartották a piaci felfutás egyik legnagyobb akadályának.
A hazai kereslet korlátja
Hogy azóta mennyit változott a helyzet? A Telekom megbízásából készült kutatás szerint a közeljövőben jelentős kereslet várható mind az ekönyv-olvasás, mind az ekönyv-olvasó készülékek iránt. A kutatási adatokból viszont továbbra is az olvasható ki, hogy a vásárlás egyik legfontosabb korlátja a magyar nyelvű kínálat. A felmérésben résztvevők az edukációs feladatok felvállalását is fontosnak tartják, szerintük ugyanis a technológiát nem használók körében gátló tényező a bizonytalanság.
Ekönyv-olvasóval jelenleg a hazai internetezők nagyjából 6 százaléka, 265 ezer fő rendelkezik, és további 7 százalék azt tervezi, hogy a közeljövőben ekönyv-olvasót vásárol. Nem meglepő, hogy az ilyen eszközzel rendelkezők elsősorban az e-readeren olvasásnak, másoknál ugyanakkor egyre népszerűbbek a táblagépek és az okostelefonok.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak