Ezúttal egy 2,6 milliárd dolláros falatról van szó az amerikai Looker Data Sciences személyében.

A Google tegnap jelentette be egy jól menő analitikai startup, a Looker felvásárlását. A 2011 óta működő kaliforniai szoftvercég eddig több int 280 millió dollárnyi befektetői forráshoz jutott, és mára több száz alkalmazottja van, súlyát pedig a referenciákon felül olyasmi is jelzi, mint például a márka megjelenése a Gartner analitikai és üzleti intelligencia témájú Magic Quadrant elemzésében. A társaságot a legutóbbi, 103 millió dolláros befektetési körében körülbelül 1,6 milliárdra értékelték, ehhez képest a Google most 2,6 milliárd dollárt fizet érte.

A Looker vezetőjével jó fél évvel ezelőtt készített interjúból kiderült, hogy a cég már akkor több mint 1600 vállalati ügyféllel rendelkezett, és átlépte a 100 millió dolláros bevételi küszöböt, amit jelentős lépcsőnek tartanak a vállalati szoftverszolgáltatásokban utazó piaci szereplők fejlődésében. Mindehhez a Looker forgalma éves szinten 70 százalék fölötti ütemben növekedett, vagyis a jelek szerint a startup növekedésében még jókora potenciál van.

A mostani bejelentés szerint a Google-felvásárlástól, pontosabban a cég Cloud üzletágához való csatlakozástól olyan szintlépést remélnek, ami a nyilvánvaló szinergiák és a Google felhős platformjának mérete miatt is egy újabb nagyságrendbe emeli a Looker tevékenységét. Maga a Google azt hangsúlyozza az akvizíció kapcsán kiadott közleményében, hogy a Looker integrációjával egy olyan end-to-end analitikai platform jön létre, amely a Google Cloudon, az Azure-ön, az AWS-en, az on-premise adatbázisokon vagy a független gyártóktól százmazó alkalmazásokon keresztül egyaránt biztosítja az adatok összekapcsolásának és összegyűjtésének, elemzésének és vizualizációjának a lehetőségét.

A két vállalat egyébként – az ilyen jellegű felvásárlásoknál megszokott módon – már régebb óta együttműködik. Pillanatnyilag nagyjából 350 ügyfelet szolgálnak ki közösen, és a felek kiemelik egymás céges kultúrájának a hasonlóságát, ami nyilván sokat segít majd az egyesülés során. A tervek között a sokféle adatbázis kiszolgálása mellett a sokféle bevezetési forgatókönyvnek is nagy jelentőséget tulajdonítanak, legyen szó multi-cloud, hibrid vagy helyben telepített megoldásokról – nem beszélve a Google Cloud infrastruktúrája által biztosított gyorsaságról, skálázhatóságról vagy az bevezetések egyszerűsödéséről.

Ezzel még közel sem lesz vége

A Google Cloud mint üzleti egység történetében ez lesz az eddigi legnagyobb értékű akvizíció, ami ebben a tekintetben bőven túlhaladja az Apigee 2016-os, 625 milliós felvásárlását is. Egyben ez az első igazán nagyszabású megállapodás, ami a Google Cloudot szűk fél esztendeje irányító Thomas Kurian nevéhez fűződik. A menedzser korábban már nagy csomó kisebb cégfelvásárlást vezényelt le, amelyekből jórészt nyereséges üzleti egységeket faragott, de ő hozta tető alá a PeopleSoft 2004-es, 10,3 milliárd dolláros akvizícióját vagy a Siebel Systems 2005-ös, 5,5 milliárd dollár értékű felvásárlását is ő hozta tető alá az Oracle-nél.

Ebben a tekintetben tehát a teljes szoftveripar egyik legtapasztaltabb vezetőjéről beszélünk, így az sem csoda, hogy az általános vélekedés alapján a Google Cloud egy-másfél éven belül több gigafelvásárlást is bejelent majd. Az elemzők szerint a társaság kiváló technológiákat vonultat fel, a többség szemében azonban kiforratlannak tűnik, mint ahogy hiányolják a vállalati szintű értékesítési tevékenységet, a vállalati szolgáltatásokat és a megfelelő támogatást is. A Google versenyelőnye a gépi tanulásban vagy a kompetitív árazásban ezek szerint akkor érvényesülhet, ha jelenlétét komoly felvásárlásokkal is megtámogatja.

Miután a Google a Red Hat vagy a GitHub üzleteiről is akarva-akaratlanul lemaradt, a kommentárok szerint kénytelen lesz mélyen a zsebébe nyúlni, ha a piac harmadik legnagyobb szereplőjeként fel akar jönni a Microsoft vagy az Amazon nyakára. A nem organikus fejlődés ugyanis ma már nem oldható meg olyan módon, hogy a Google kétmilliárdos befektetéssel összevásárol magának húsz kisebb céget: ez az idén tíz-tizenötször többe kerülne, mint akár egy évtizeddel korábban. A startupok ugyanis túlárazottak, és a befektetői pénzbőség miatt nem is szorulnak rá a sietős startégiai felvásárlásokra.

Az idén ez volt a Google Cloudhoz közvetlenül kapcsolódó második Alphabet-felvásárlás, miután februárban már bejelentették az izraeli Alooma megszerzését is – itt a pénzügyi feltételekről nem közöltek részleteket. Az azonos nevű cloud migrációs platform ugynacsak a különféle adatforrások összefésülésében játszik majd szerepet, gondolva itt a Google BigQuery, az Amazon Redshift, a Snowflake vagy az Azure szolgáltatásaira. Ez is és a Looker akvizíciója is a szokásos módon a szabályozók jóváhagyására vár, de a tervek szerint mindkét tranzakció még ebben a naptári évben lezárul.

Piaci hírek

Nem tudjuk és nem is nagyon akarjuk használni az AI PC-t

Mindez egy Intel által rendelt nemzetközi kutatás eredményeiből olvasható ki. Az eladásban érdekelt csipgyártó összefoglalója azért igyekezett a potenciális pozitívumokra koncentrálni.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.