Lezárult a LinkedIn-t a fejvadászok, HR-szakemberek számára még hatékonyabb eszközzé tevő Talent Insights zárt bétatesztje, így mostantól általánosan használható a szolgáltatás – jelentette be a Microsoft. A szolgáltatást egyébként már egy éve bejelentették.
Az önkiszolgáló szolgáltatásban az oldalon lévő mintegy 575 millió felhasználó és a bő 20 millió cég adatait kapcsolták össze a több mint 15 millió álláshirdetéssel. Mint a közlemény írja, a szolgáltatás fejlesztésben három szempontot akartak érvényesíteni: legyen gyors az igény szerinti adatokhoz való hozzáférés, legyen egyszerű a kezelése (ne kelljen adattudóst alkalmazni a lekérdezésekhez), valamint biztosítson valós idejű képet a munkaerőpiacról.
Toborzásra és szervezetfejlesztésre is jó
A szolgáltatásban két alapriportot lehet készíteni. A Talent Pool Report adja meg a lehetséges jelöltek körét, és a toborzás szempontjából fontos egyéb adataikat (hol élnek, melyik cégnél dolgoznak.) Ezeket az adatokat trendszinten is meg lehet nézni. A Microsoft példájában ha egy cég termékfejlesztőt keres, akkor megnézheti, mely városokban élnek-dolgoznak nagy számban ilyen szakemberek, és ezt össze lehet vetni az adott városok nyújtotta lehetőségekkel. Így kiderülhet, hogy New Yorkban vagy Los Angelesben sok ilyen szakember van, ám ezek a városok drágák (magas irodabérlet, magas fizetések), de Torontóban vagy Cincinnatiben is sok ilyen képzettségű szakember van, és utóbbi városok olcsóbbak – tehát utóbbiakba akár érdemes irodát is telepíteni.
A Talent Pool Report arra is ad iparági átlagot, hogy az egyes területeken, a például a fenti termékfejlesztő pozícióhoz milyen készségek válnak hangsúlyosabbá. Ez szintén segíti a legmegfelelőbb jelölt kiválasztását.
Még azt is meg tudja mutatni a rendszer, hogy a potenciális jelöltek körében milyen a vállalat megítélése (employer branding), a jelöltek milyen információkra kattintottak a céggel kapcsolatban, hányszor stb. Ez nem csak a jelöltkiválasztást teszi hatékonyabbá, hanem az információk alapján a cégről kialakított képet, a munkaerőpiac felé irányuló üzeneteket is lehet finomítani.
A másik alapjelentés a Company Report. Ez akár HR-szempontokat vizsgáló konkurenciaelemzésre is lehetőséget ad. Összehasonlítja a saját vállalat és a konkurensek adatait: milyen készségek hogyan fejlődnek, milyen a fluktuáció, milyen pozíciókra milyen képességekkel keresnek embert stb. Egy ilyen elemzés komoly segítséget jelent a HR-nek és a menedzsmentnek is a szervezetfejlesztésben, a HR-folyamatok finomításában.
A Company Report megmutatja, hogy egy adott képesítésű szakemberből hányat alkalmaz a konkurens vállalat, milyen trendek vannak ebben, milyen régiókból toborozza a szakembereket. Emellett kimutatást készít a nyitott pozíciókról, a különleges kompetenciákról, amelyek segíthetik a versenyképesség javítását. Összehasonlítja a versenytársakat fluktuáció szempontjából, akár képességekre bontva is, hogy kiderüljön, valamint azt is megmutatja, hogy a konkurens cégek mely iskolákból milyen végzettségű szakembereket toboroznak.
Küzdelem az adatok elavulása ellen
A rendszer ígéretes, de mint a TechCrunch megjegyzi, a LinkedIn-en nincs olyan ellenőrzési mechanizmus, amely garantálná, hogy a LinkedIn-profil és a mögötte álló ember azonos, és a profilon megjelenő információk (pl. munkahelyek, készségek stb.) valóban igazak. Dan Francis, a Talent Insights szenior termékmenedzsere, szerint azonban a nyilvánosság is jó szűrő erre.
Francis azt is elárulta a lapnak, hogy nagy hangsúlyt fektetnek arra, hogy a Talent Insights releváns adatokból dolgozzon, ezért külső adatforrásokat is felhasználnak, például az amerikai Munkaügyi Statisztikai Hivatal adatait. Ebből azonban az következik, hogy egyelőre főleg az USA-ban használható jól a rendszer.
A Microsoft egyik távlati terve, hogy megnyitja a cégek előtt a rendszerét, amibe így a vállalatok maguk tölthetik fel az adataikat. Az világos, hogy ez az adattisztaságnak jót tenne, de egyelőre nem látni, milyen hozadéka lenne ennek az adatokat szolgáltató cégek számára.
A LinkedIn nyilvánosan elérhető adatait egyébként más toborzási szolgáltatást nyújtó cégek is intenzíven használják, és mint a TechCrunch írja, a Microsoft egy bírósági döntés miatt ezt nem is akadályozhatja meg. A fizetős adatokhoz és szolgáltatásokhoz viszont ezek a külső cégek nem férnek hozzá, és egyelőre ez lehet a Microsoft legfőbb előnye.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak