Júniusban a Nutanixszel, augusztusban a VMware-rel és a Pivotallal, múlt héten pedig a Ciscóval kötött megállapodást a Google. A cég a felhőben is ökoszisztémát épít.
Hirdetés
 

Az Android története nagyon jól mutatja azt, hogy a Google nagyon jó az ökoszisztémák építésében. Ezt az utat követi a felhőben is, amit amúgy nem is rejt véka alá. Idén tavasszal a felhős partnerségekért felelős vezetők, Bertrand Yansouni és Nan Boden egy felhős eseménysorozat kapcsán fogalmazták meg: a partneri megállapodások nagyon fontosak ahhoz, hogy gyorsíthassák a vállalati innovációt, és egyáltalán, az egész felhős szisztéma rugalmasabb és biztonságosabb legyen.

A konkrét partnerprogramon túl azonban vannak stratégiai partnerségek is – ezek sorába a Nutanix, majd a Pivotal és a VMware után a Cisco is bekapcsolódott. A múlt héten kötött partneri megállapodás hibrid felhőszolgáltatásokról szól (ahogy annak idején a Nutanixszel kötött is): a Cisco viszi on-premise megoldásként a HyperFlexet, amihez a Google Cloud Platform adja a publikus lábat. Az erre építő vállalatok ezzel egy olyan Kubernetes-támogatáshoz jutnak, amely a magánfelhős részt adó HyperFlexen és a Google publikus felhőjén is működik.
 


A Google ezzel a partnerséggel megerősítheti a vállalati pozícióit, míg a Cisco végre képes lesz hiperkonvergens rendszereihez hibrid szolgáltatást is nyújtani, amire nyilvános felhő hiányában nem képes (az Intercloud Service-t márciusban leállították). Jövő év második felében már bárki igénybe veheti a szolgáltatást, addig azonban csak a Cisco kiemelt ügyfelei élvezhetik.

A Cisco mindenkit támogat

A megállapodás fontos eleme, hogy a Cisco továbbra sem adja fel multicloudos elkötelezettségét, azaz minden felhőszolgáltatás esetében támogatja a hibrid kialakítást. Arról, hogy a Google Cloud Platform és a HyperFlex pontosan hogyan fog együttműködni, egyelőre keveset árult el a két cég. A Kubernetes-intergáció mellett az Istio mikroszerviz-menedment eszköz, és az Apigee nagyvállalati API-menedzsment eszköz is része az együttműködésnek. Az is tudható, hogy a HyperFlex-használók helyi katalógusból érhetik el a Google felhős szolgáltatásait. A fejlesztőknek nagy könnyebbség lesz, hogy a felhős és az on-premise részhez is ugyanabban a környezetben, azonos eszközökkel dolgozhatnak.

A Cisco számára egyébként a minden felhőszolgáltató felé való nyitottság nagyon fontos. Az IDC második negyedévi adatai szerint a vállalat a harmadik legnagyobb infrastruktúra-szállító (a kategóriába szerverek, tárolók és switchek tartoznak az IDC terminológiájában) felhős adatközpontokhoz. A piacot kis különbséggel vezeti a Dell EMC, amely a piac közel 12 százalékát birtokolja. A HPE/HPE/New H3C Groupé a piac 11 százalékot, míg a Ciscónak valamivel több mint 8 százalék jutott (lásd a grafikont). Ugyanakkor míg a két piacvezető éves összevetésben a 5 százalékkal csökkentek az erről a piacról származó bevételei, a Cisco több mint 14 százalékkal többet keresett a felhős IT-infrastruktúra eszközök szállításával, mint egy éve.

 
IDC Worldwide Cloud IT Infrastructure Vendor Market Share 2017 Q2
Infogram


A kutatócég szerint az IT-infrastruktúrára fordított globális költések 33,5 százalékát, 8,7 milliárd dollárt felhős infrastruktúrára fordítják (tavaly a második negyedévben még csak 27 százalék volt ennek az aránya). A magánfelhős költések 3,7 milliárd dollárt tettek ki, ami a teljes piac 9,9 százaléka.

Cloud & big data

A Google is rálépett az Anthropic kijelölte útra

Az OpenAI után a DeepMind is az MI-startup szabványát használja a modellek és az adatok összekapcsolására.
 
A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.