Az Android története nagyon jól mutatja azt, hogy a Google nagyon jó az ökoszisztémák építésében. Ezt az utat követi a felhőben is, amit amúgy nem is rejt véka alá. Idén tavasszal a felhős partnerségekért felelős vezetők, Bertrand Yansouni és Nan Boden egy felhős eseménysorozat kapcsán fogalmazták meg: a partneri megállapodások nagyon fontosak ahhoz, hogy gyorsíthassák a vállalati innovációt, és egyáltalán, az egész felhős szisztéma rugalmasabb és biztonságosabb legyen.
A konkrét partnerprogramon túl azonban vannak stratégiai partnerségek is – ezek sorába a Nutanix, majd a Pivotal és a VMware után a Cisco is bekapcsolódott. A múlt héten kötött partneri megállapodás hibrid felhőszolgáltatásokról szól (ahogy annak idején a Nutanixszel kötött is): a Cisco viszi on-premise megoldásként a HyperFlexet, amihez a Google Cloud Platform adja a publikus lábat. Az erre építő vállalatok ezzel egy olyan Kubernetes-támogatáshoz jutnak, amely a magánfelhős részt adó HyperFlexen és a Google publikus felhőjén is működik.
A Google ezzel a partnerséggel megerősítheti a vállalati pozícióit, míg a Cisco végre képes lesz hiperkonvergens rendszereihez hibrid szolgáltatást is nyújtani, amire nyilvános felhő hiányában nem képes (az Intercloud Service-t márciusban leállították). Jövő év második felében már bárki igénybe veheti a szolgáltatást, addig azonban csak a Cisco kiemelt ügyfelei élvezhetik.
A Cisco mindenkit támogat
A megállapodás fontos eleme, hogy a Cisco továbbra sem adja fel multicloudos elkötelezettségét, azaz minden felhőszolgáltatás esetében támogatja a hibrid kialakítást. Arról, hogy a Google Cloud Platform és a HyperFlex pontosan hogyan fog együttműködni, egyelőre keveset árult el a két cég. A Kubernetes-intergáció mellett az Istio mikroszerviz-menedment eszköz, és az Apigee nagyvállalati API-menedzsment eszköz is része az együttműködésnek. Az is tudható, hogy a HyperFlex-használók helyi katalógusból érhetik el a Google felhős szolgáltatásait. A fejlesztőknek nagy könnyebbség lesz, hogy a felhős és az on-premise részhez is ugyanabban a környezetben, azonos eszközökkel dolgozhatnak.
A Cisco számára egyébként a minden felhőszolgáltató felé való nyitottság nagyon fontos. Az IDC második negyedévi adatai szerint a vállalat a harmadik legnagyobb infrastruktúra-szállító (a kategóriába szerverek, tárolók és switchek tartoznak az IDC terminológiájában) felhős adatközpontokhoz. A piacot kis különbséggel vezeti a Dell EMC, amely a piac közel 12 százalékát birtokolja. A HPE/HPE/New H3C Groupé a piac 11 százalékot, míg a Ciscónak valamivel több mint 8 százalék jutott (lásd a grafikont). Ugyanakkor míg a két piacvezető éves összevetésben a 5 százalékkal csökkentek az erről a piacról származó bevételei, a Cisco több mint 14 százalékkal többet keresett a felhős IT-infrastruktúra eszközök szállításával, mint egy éve.
A kutatócég szerint az IT-infrastruktúrára fordított globális költések 33,5 százalékát, 8,7 milliárd dollárt felhős infrastruktúrára fordítják (tavaly a második negyedévben még csak 27 százalék volt ennek az aránya). A magánfelhős költések 3,7 milliárd dollárt tettek ki, ami a teljes piac 9,9 százaléka.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak