Alig két és fél évet élt a Cisco Intercloud Services, most pár hónap alatt bezárják.

Kip Compton, a Cisco Cloud Platform and Services részlegének alelnöke jelentette be, hogy a hálózati technológiáiról, eszközeiről és szolgáltatásairól ismert amerikai vállalat úgy döntött, 2017-ben leállítja az általa üzemeltetett Intercloud Services-t (CIS). Amint azt körülírta, a Cisco az erőforrások jobb kiaknázását célozza a lépéssel, melytől a cég cloud stratégiájának kibontakozását várják.

Maga a végszó március 31-én érkezik el, a multi-tenant hosting platformot ekkor állítják le. A migráció eddig az időpontig folyamatosan zajlik majd, a tavasz első hónapjának végére az összes érintett vállalat átköltözik más platformokra.

Előtérbe kerülnek a hibrid megoldások

2014 szeptemberében indította Interlcoud szolgáltatását a Cisco, kiemelve, hogy OpenStack alapú platformról van szó, mellyel könnyen elosztható az adatközpontok közötti terhelés. Nagy elvárásai voltak a vállalatnak a CIS felé: tervei szerint saját ügyfeleit és partnereit az előfizetős szolgáltatások irányába akarta terelni.

Idővel azonban nyilvánvalóvá vált, hogy ez az elképzelés maradéktalanul nem valósítható meg. Compton levele szerint a vállalat időközben a nagyvállalati hibrid felhő és hálózatvirtualizáció (Enterprise Hybrid Cloud and SP Network Function Virtualization) mellett kötelezte el magát. Az alelnök szerint azért volt erre szükség, hogy versenyképes ajánlatokat tudjanak nyújtani ügyfeleiknek; a helyzet felmérésével ugyanis rádöbbentek, hogy a CIS platform továbbfejlesztése nem illeszkedik a Cisco cloud stratégiájába.

Noha az már korábban is előrelátható volt, hogy az Intercloud háttérbe szorul a vállalat fókuszából, melybe a hibrid szolgáltatások kerültek, azonban a most bejelentett leállásnak nem volt határozott előjele. Compton maga is elismerte, hogy ez nehéz időszak, ami komoly hatással van a CIS-t használók életére, ugyanakkor leszögezte, hogy vezetőként továbbra is elkötelezett az üzleti döntések ilyen szintű átláthatósága mellett.

Ugyanakkor kétféle csoport számára mégsem jelenti feltétlenül a CIS végét a fent említett időpont. Egyrészt a platformot adoptáló szolgáltatók nagy eséllyel életben tarthatják azt március után is. Másrészt azon külső cégek, akik jelenleg, a Cisco-tól függetlenül használják az Intercloudot, valószínűleg szintén lehetőséget kapnak a platform továbbvitelére.

Vége az OpenStacknek?

A fentiektől függetlenül felmerülhet a kérdés, hogy a döntéssel vajon kifújt-e az OpenStack. Az Interlcoudot ismerők egy része szerint a CIS ugyan nem volt a világ legjobban összerakott nyilvános felhőszolgáltatása, mégis komoly szereplője az OpenStack piacnak.

Annak a piacnak, amire egy ideje már rájár a rúd. A Rackspace például korábban komoly aspiránsként jelent meg rajta, ám később megváltoztatta elképzelését, és mégsem ölelte magához a technológiát. A HP pedig saját, Helion nevű nyilvánosfelhő-szolgáltatását húzta ki a dugóból.

A Cisco kilépésével az OpenStack igazgatótanácsa kénytelen lesz elgondolkodni a jövőről.

Frissítve

Cikkünk megjelenése után megkereste szerkesztőségünket a vállalat hazai képviselete. Közlésük szerint a Cisco az ügyfelek igényeiből kiindulva rendszeresen felülvizsgálja stratégiáját és portfólióját. A Cisco Cloud stratégiájában a felhő-hálózati megközelítés helyett a hibrid infrastruktúrák, platformok és szolgáltatások irányába mozdulnak el. 

A több elemet is tartalmazó Intercloud koncepció tekintetében ez két területet érint: a korábbi bejelentés szerint az Intercloud Fabric megoldást a Cisco CloudCenter - korábbi nevén CliQr - váltja. Ez lehetővé teszi a különböző alkalmazások biztonságos bevezetését és menedzselését, adatközpontokban, valamint privát és nyilvános felhőkben. A Cisco saját Intercloud Service szolgáltatását 2017 márciusával kivezeti a piacról.

A vállalat hivatalos állásfoglalása szerint a változások nem a Cisco nyilvános felhőszolgáltatásainak egészét érintik, hanem kizárólag az Intercloudra vonatkoznak. Nyilvános felhőszolgáltatás formában nyújt a Cisco egy sor együttműködéses megoldást (pl. Cisco Webex, Spark stb.), ezeket a fenti változtatások egyáltalán nem érintik.

Közösség & HR

A Temuról szólt az első negyedév a hazai e-kereskedelemben

A hazánkban alig több mint fél éve megjelent kínai webshop mellett nehéz labdába rúgni a magyar kereskedőknek - derül ki egy ma közzétett kutatásból.
 
Vészesen közelít a június vége, ameddig minden érintettnek el kell indítania a NIS2 alkalmazásba vételét. Az idén és jövőre is számos teendőt kell elvégezni, mutatjuk a pontos menetrendet.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.