Az Óbudai Egyetem villamosmérnökeinek képzését 4G laborral és szakmai partnerséggel segíti a Vodafone és a Huawei.

Szándéknyilatkozatot írt alá az Óbudai Egyetem rektora a Vodafone Magyarország és a Huawei Technologies Hungary vezetőivel arról, hogy utóbbi vállalatok a maguk eszközeivel és szakértőivel hozzájárulnak az intézmény villamosmérnöki karán tanulók gyakorlati képzéséhez, továbbá népszerűsítik a kar keretében működő Híradástechnika Intézetet.

5G technológiára fejlődik a tavaly megnyitott labor

A versenypiaci szereplők egyike már tavaly óta jelen van az oktatási intézmény életében a másfél éves tervezés után megszületett Vodafone 4G Labor révén, amit a Kandó Kálmán Villamosmérnöki Karon működő Híradástechnika Intézetében helyeztek el.

Az 1800, és a 2600 MHz-es frekvencián működő, LTE technológián alapuló hálózat nem egyszerű demo helyszín, hanem az egyetemen folyó komolyabb kutatásokhoz is használható. A labor a technológia fejlődésével párhuzamosan fokozatosan 5G-hálózattá bővül – tájékoztatott Amrita Gangrota, műszaki vezérigazgató-helyettes. Szerinte a jövő generációja építi majd a jövő hálózatát, így közös érdek, hogy a lehető legmagasabb színvonalú szakemberképzés jöhessen létre Magyarországon.

Ma még kevesen vállalják a külföldi részképzést

Az eseményen részt vett Palkovics László oktatásért felelős államtitkár is, aki az oktatáspolitika nagy kihívásának tartja, hogy olyan jövőre kell felkészíteni a hallgatókat, amikről még az oktatóknak sincs sok fogalmuk. A természettudományos és műszaki területekre különösen jellemző a gyors fejlődés és ennek nyomán  az állandósuló szakember hiány. A műszaki képzésben jelenleg az egyetemi hallgatók 26 százaléka vesz részt, miközben a gazdaság igénye 40 százalék lenne. Ezért is tartja nagyon fontosnak az ilyen jellegű együttműködéseket az oktatásért felelős államtitkár.

Szintén fontos lenne, hogy minél több hazai hallgató vegyen részt a ma már jóval nagyobb számban elérhető külföldi részképzésekben. Ez az arány ma alig 4 százalék, legalább a kétszerese lenne a cél.

Réger Mihály, az egyetem rektora kiemelte, a kar hagyományosan szoros kapcsolatot ápol az ipari partnerekkel mind az oktatásban, mind a kutatás-fejlesztésben. Hallgatói a gyakorlati készségeket a laboratóriumi mérések során el tudják sajátítani. A gyakorlatorientált képzés további fejlesztését támogatja a duális képzés bevezetése. Idén ősztől az Óbudai Egyetemen 371 duális gyakornoki hely várja az elsőéves hallgatókat.

Felsőbb osztályba lép a digitális iskola program

Zheng Weifeng, a Huawei Technologies Hungary vezérigazgatója megemlítette, hogy cége 2014 óta támogatja a hazai műszaki képzést, egyebek mellett a SEEDs for the Future évente megrendezett programmal. Ez egy kéthetes utazást jelent Kínába tíz mérnökhallgató számára, akik a cég fejlesztő központjában tanulmányozhatják a legújabb infokommunikációs technológiákat.

A Vodafone a digitális oktatásba elsőször az általános iskolák szintjén 2015-ben kapcsolódott be. A mobilszolgáltató  a hátrányos helyzetű fiatalok digitális ismereteinek fejlesztését célzó Digitális Iskola Programot indított a magyar oktatási rendszer mielőbbi digitális átalakítása érdekében. A telekommunikációs vállalat most ezt a kezdeményezést szeretné felsőbb szintre emelni.

A szakmai kapcsolat még szorosabbra fonása érdekében a Vodafone és a Huawei  közös pályázatot is kiírt a hallgatóknak "SmartCity lehetőségek 5G mobil infrastruktúrán" témában, aminek első három helyezettje Fodor Ákos, Gyene Péter Richárd és Kern Ádám lett.

Közösség & HR

A végeken tesztelték a világ nélküli orosz világhálót

Az orosz hírközlési hatóság kezdeményezte próba során Dagesztán, Csecsenföld és Ingusföld egyes területein vált elérhetetlenné a külvilág. Beszámolók szerint a retesz a legtöbb VPN-megoldáson is kifogott.
 
A software defined network már évek óta velünk él. Csak idő kérdése volt a koncepciót kiterjesztése a WAN-okra.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.