Tavaly novemberben jelentette be a 4iG Csoport, hogy racionalizálja struktúráját, és tevékenységeik alapján integrálja a leányvállalatait. Ennek első látványos jele volt, hogy februárban az új struktúrához igazították a csoport felső vezetését.
A vállalat ma közleményben jelentette be, hogy űripari és űrtechnológiai érdekeltségeit holdingvállalat alá szervezi. Bejegyzését követően a 4iG Space and Technology Zrt. (4iG S&T Zrt.) irányítja a cégcsoport érdekeltségébe tartozó űripari- és műholdgyártási, valamint az autonóm repülőgépek fejlesztésével és gyártásával, a drónvédelemmel, továbbá a védelmi digitalizációs szolgáltatásokkal kapcsolatos tevékenységeket. A holdingvállalat lesz a közvetlen tulajdonosa a Rotors and Cams Zrt.-nek, a RAC Antidrone Zrt.-nek, a Hungaro DigiTel Kft.-nek, a Spacecom Ltd.-nek és a CarpathiaSat Zrt.-nek.
A 4iG S&T Zrt. a bejegyzését követően bővül is: a 4iG Nyrt. ugyanis előzetes megállapodást kötött a Remred Technológia Fejlesztő Zrt. 45 százalékos részesedésének megszerzéséről. Ez a tulajdonrész tőkeemelés útján kerül az alapítását követően a holdingvállalat érdekeltségébe.
Nemzetközi űrkutatási projektekben dolgoznak
A Remred jogelődje a HUN-REN kutatóhálózathoz tartozó Energiatudományi Kutatóközpont leányvállalataként jött létre. Jelenleg mintegy százan dogoznak a cégben, amely beszállítója például a NASA és az ESA közös emberes Hold-projektjének, az Artemis – Lunar Gateway-nek, a Comet Interceptor bolygóközi küldetésnek és a marsi kőzetminták földi visszajuttatását célzó Mars Sample Return programnak. Foglalkozik űridőjárással, űrsugárzással, továbbá az ezekhez szükséges speciális berendezések fejlesztésével és gyártásával is.
A cég kapacitásainak növelésére készül. Martonvásáron 4000 négyzetméteres, gyártásra, összeszerelésre, integrációra és tesztelésre is alkalmas űrtechnológiai központot építenek, ahol 85-en dolgoznak majd. A központban a tervek alapján maximum 400 kg tömegű műholdakat lehet összeszerelni.
A 4iG S&T ideiglenesen megbízott vezérigazgatója dr. Sárhegyi István, a 4iG Nyrt. elnöki kabinetvezetője lesz. Ő felel a holdingvállalat indulásának stratégiai irányításáért, a stratégiai projektek beindításáért, valamint a társaság menedzsmentjének és szervezeti felépítésének kialakításáért. Munkáját vezérigazgató-helyettesként Yon Rosenberg, a SpaceCom globális műholdüzemeltető vállalat korábbi igazgatója, szakmai munkatársként Molnár Sándor, a Hungaro DigiTel kereskedelmi vezetője, valamint Zábori Balázs, a Remred vezető űrmérnöke, az Európai Űrügynökség (ESA) holdmissziós testületének tagja támogatják.
"Az akvizíció jól illeszkedik abba a középtávú stratégiába, amelyet a 4iG és védelmi ipari globális vállalat, a Rheinmetall AG közösen mutatott be tavaly novemberben. Az űripar, a védelmi digitalizáció, az autonóm repülőgépek gyártása, illetve drónelhárítás területén a két vállalat közösen tervezett fellépése 1,7-2,3 milliárd euró bevételt jelenthet az elkövetkező legfeljebb 5 év során" – olvasható a csoport közleményében.
(Illusztráció forrása: 4iG)
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak