Több mint 200 millió használt és felújított okostelefon cserélhetett gazdát tavaly az IDC számításai szerint. A 17,6 százalékos éves növekedésnek megfelelő lendület csak enyhén csillapodik az elkövetkező években, aminek köszönhetően három év múlva már 333 millió darabosra hízhat a piac.
Ár kontra érték
Az amerikai piackutató előrejelzése alapján 2023-ban már 67 milliárd dollárt mozgathat meg a nem új mobilok szegmense. Ez azt jelenti, hogy átlagosan nagyjából 200 dolláros árszinten kelnek majd el a használt és felújított telefonok. Bár önmagában ez az összeg is magasnak tűnhet, ám az utóbbi években a vásárlóknak hozzá kellett szokni az 1000 dollár feletti árcédulák látványához. Egy-egy különleges csúcsmodellért pedig még ennél is többet kell fizetni. Vagy pontosabban kellene, ugyanis a felhasználók egy jó részének ez már szó szerint túl sok.
Ez meg is látszik az utóbbi időszak értékesítési számaiban, hiszen az új okostelefonok piaca nagyjából három éve folyamatosan csökken. A visszaesés mögött nem csak a drága készülékek állnak, hanem az értelmes, valóban áttörésnek tekinthető fejlesztések szinte teljes hiánya is. Nem segítette az elmúlt időszak forgalmát az sem, hogy az 5G elterjedésére váró vásárlók inkább kivártak.
Érdekes módon az új generációs mobilhálózat kiépítése és az egyre többféle 5G-képes modell megjelenése idén várhatóan segíteni fogja a másodlagos piac élénkülését is. Az IDC-nél arra számítanak, hogy a felhasználók az új modellek megvásárlásakor beadják régebbi telefonjukat, ami felpezsdíti a felújított eszközök kínálatát.
Előny előny hátán
Az újrahasznosítás és -értékesítés természetesen megéri a gyártóknak is, mivel általában egy új telefon eladásával párosul, ráadásul környezetvédelmi szempontokból is jól mutat a PR-bizonyítványban. De segíti a márka és a hozzá kapcsolt ökoszisztéma terjedését is.
Nem véletlenül futtat egy sor szállító hivatalos programokat ezeknek a készülékeknek a kezelésére és forgalmazására. A leadott mobilokat jellemzően átnézik, kitisztítják, új akkumulátort és borítást kapnak, majd ugyanúgy csomagolják őket, mint egy új terméket. Az Apple dedikált oldalán például látszik, hogy a feljavított iPhone X modellek nagyjából harmadáron vihetők.
A végtelenbe, és tovább!
Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata
Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak