A brit központi bank szerint óvatosabbnak kellene lenniük a nagy felhősödésben, mert a koncentrációval itt is olyan domináns pozícióba kerülhet néhány szolgáltató, ami más területeken már komoly problémákat okoz.

A brit jegybank, a Bank of England egy nemrég kiadott jelentésében figyelmeztet rá, hogy a bankok növekvő függősége a felhő alapú számítástechnikától a pénzügyi stabilitást is veszélyeztetheti, amennyiben ezeket a szolgáltatásokat csak néhány, domináns nagyvállalatnál veszik igénybe, amelyek dominálnak a piacon. Ennek megfelelően az Egyesült Királyság pénzügyi felügyeleti tevékenység jelentős részét irányító szervezet szigorúbb ellenőrzést sürget a publikus cloud szolgáltatások népszerűségének növekedésével.

A problémát tehát nem elsősorban a legfontosabb banki adatok és szolgáltatások kiszervezésében látják, hanem abban, hogy ezek kis számú CSP (cloud service provider) háza táján koncentrálódnak, amelyek így egyre több erővel rendelkeznek hozzá, hogy elkezdjék a saját feltételeiket diktálni. Előfordulhat például, hogy nem nyitják meg belső rendszereiket a harmadik fél által végzett ellenőrzésekre, és lehetetlen lesz értékelni, megfelelő módon biztosítják-e a banki műveletek elvégzéséhez szükséges válságtűrő képességeket.

A publikus felhőszolgáltatásokat egészen a közelmúltig főleg a banki műveletek perifériáján használták olyan alkalmazások futtatására, mint amilyenek a HR-rendszerek, vagyis amelyeknek nem állnak közvetlen kapcsolatban az intézetek által nyújtott pénzügyi szolgáltatásokkal. Mindez azonban változóban van, ahogy az ágazatban versenyfutás kezdődött a digitális technológiák korszerűsítésére és alkalmazására, a CSP-ket pedig egyre gyakrabban vonják be a bankok alapműködésébe szervesen integrált műveletek feldolgozására is.

A felhő és a probléma is nemzetközi

A felhőszolgáltatásoknak természetesen nyilvánvaló előnyei is lehetnek, mint mondjuk a régi, helyben telepített adatközpontok költségeinek jelentős csökkentése, vagy az a rugalmasság és redundancia, amelyet a nagy CSP-k nyújtanak ügyfeleiknek. A Bank of England szerint mindezt egyensúlyba kell hozni a digitális átalakulás kockázataival. A koncentrációról viszont más területeken már kiderült, hogy könnyen átláthatatlansághoz vezet, amennyiben a CSP-k egyszerűen nem hajlandók elegendő információt biztosítani az ügyfeleiknek a szolgáltatásban rejlő kockázatok folyamatos nyomon követéséhez.

A Gartner legutóbbi adatai alapján a nyilvános felhőszolgáltatásokban az öt legnagyobb szolgáltatóé a piac nagyjából 80 százaléka, ezen belül is az Amazon (AWS) több mint 40 százalékkal, a Microsoft (Azure) pedig majdnem 20 százalékkal rendelkezik. A pénzügyi szektorról szólva nem kell külön elmagyarázni, hogy milyen extra rizikót jelent, ha "egy kosárban tartják az összes tojásukat" – vagy másképpen fogalmazva, ugyanakkora kockázatot jelent, mint más szegmensekben, csak éppen ebben az ágazatban ez a kockázati szint már nem elfogadható.

A Bank of England mindezek alapján arra szólítja fel a pénzintézeteket, hogy legyenek óvatosabbak digitális transzformációs stratégiáik kidolgozása során. A brit központi bank már tárgyalásokat folytat róla a különböző szabályozó hatóságokkal, hogy a szabályozási oldalon miként lehetne a legjobban kezelni ezeket a fenyegetettségeket. Mivel a fenti aggályok nemzetközileg is széles körben megjelentek, különüsen az Európai Unió tagállamaiban, a Bank of England szerint nemsokára ezek a megbeszélések is minden bizonnyal nemzetközi szintre kerülnek, és remélhetőleg globális szabványok jelennek meg a probléma következetes megközelítésére.

Cloud & big data

Rasszista, gyűlölködő, Hitler-imádó posztokat tolt Musk "javított" chatbotja

A Grokot fejlesztő xAI alig győzi törölni az alig néhány nappal ezelőtt továbbfejlesztett generatív algoritmusból áradó szemetet.
 
A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.